Problem z glonami lub czymś podobnym akwarium 54l

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

alan86
Posty: 35
Rejestracja: 23 sty 2014 12:31
Lokalizacja: Poznań

Problem z glonami lub czymś podobnym akwarium 54l

Post autor: alan86 »

Witam,

Jak w temacie - nie mogę sobie poradzić z rozwojem glonów.
Akwarium 54l

Filtr kubełkowy minikani z 2 wkładami węgiel i ceramika z prefiltrem z gąbki.

Na zdjęciu widać jak glony porastają dosłownie wszystko - specjalnie zostawiłem liść który do dzisiaj miał dosłownie zielony kożuch...

http://zapodaj.net/1d76bf0be4b81.jpg.html

Jakieś pomysły jakie kroki począć, od czego zacząć?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Witaj,
Jakieś pomysły jakie kroki począć, od czego zacząć?
od zbadania NO3 i PO4, możliwe, że są bardzo wysokie i dlatego rosną glony.

Poza tym częstrze podmiany wody, mniejsze karmienie ryb, mniejsze nawozenie akwarium.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj więcej informacji o zbiorniku: parametry wody, obsada, karmienie, oświetlenie, jak często i w jakiej ilości podmieniasz wodę itd.

Usuń węgiel z filtra, to nie jest medium filtracyjne, tylko wkład do chemicznego oczyszczania wody po leczeniu ryb. Dodaj na jego miejsce zeolit lub ceramikę.

Przyczyną glonów jest prawie zawsze przeżyźnienie wody ze względu na za małe podmiany, brak odmulania, zbyt częste i zbyt obfite karmienie ryb, za gęsta i źle dobrana obsada, złe oświetlenie, złe podłoże dla roślin korzeniowych (przegrywają konkurencję z glonami).
Czekam na informacje o akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
alan86
Posty: 35
Rejestracja: 23 sty 2014 12:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alan86 »

Dzieki za podpowiedzi. Dzisiaj wieczorem zrobie testy i postaram sie wyczerpujaco odpowiedziec na wszystkie pytania.
alan86
Posty: 35
Rejestracja: 23 sty 2014 12:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alan86 »

Witam zatem podaje szczegółowe informacje:

parametry wody:
Cl2 0
pH 7
KH 6
GH >16
NO2 - 0
NO3 - 0

Są to wyniki dzisiejsze po podmiance która miała miejsce w czwartek i dzisiaj przed badaniem.

Obsada:
Ramireza 2+1
Danio 8
neonki 8
kilka krewetek o ile zostały jakieś

kamieni brak - jest standardowy żwir ciemny + jasny
oświetlenie - poruszałem wątek ze światłem - w ciągu tygodnia myślę, że będę w posiadaniu lepszych lamp do posiadanej pokrywy ze standardowym oświetleniem.

I tu pytanie- czy mocniejsze lampy nie będą sprzyjały rozwojom glonom?

Podmiany wody - nie ukrywam, że w ostatnim czasie nie miałem czasu i było tak mniej więcej co 1,5 tygodnia. Podmieniam całe odstane wcześniej wiadro około 10l.

Jeżeli chodzi o filtr to wprowadziłem w błąd.. Filtr to midikani z 2 kubełkami. Posiada następujące strefy:
1 kubeł - gąbka - zeolit - gąbka
2 kubeł - ceramika
Oba połączone oczywiście szeregowo.
Prefiltr z gąbki.

Czy dodać jeszcze jeden kubełek do filtrów?
I niepokoi mnie przyrost roślin po wymianie lamp...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zwiększ podmiany wody i ich częstotliwość z jednoczesnym odmulaniem dna. Nie lej chemii do akwarium. Daj pałeczki nawozowe lub kulki w podłoże obok korzeni roślin. Oświetlenie ma być ok. 0,5W/l, barwa najlepiej 865. Świecenie ok. 12h/dobę.
Usuwaj glony mechanicznie.

To powinno pomóc.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
alan86
Posty: 35
Rejestracja: 23 sty 2014 12:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alan86 »

Jeżeli chodzi o rozwój glonow to nie widac poprawy. Podmianki co 2-3 dni. Czy jakas rybka albo glonojad jest w stanie cos pomóc?

Glony tak zarastaja liście, że nie da się ich usunąć mechanicznie. Jak sobie z tym poradzić?

Od założenia akwarium nie wymieniałem ani nie czyściłem wkładów filtra kubełkowego. Czy to może mieć jakiś wpływ? Na początku nie miałem tak dużego problemu z glonami..
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ryby/ślimaki Ci w tej sytuacji nie pomogą, trzeba znaleźc przyczynę wzrostu glonów. Nie podałeś poziomu fosforanów, tu może leżeć przyczyna, względnie zachwiana równowaga pomiędzy NO3 i PO4.
Możesz też posadzić tymczasowo rośliny szybkorosnące np. moczarki, wchłoną nadmiar nawozów z wody.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
alan86
Posty: 35
Rejestracja: 23 sty 2014 12:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alan86 »

jeżeli chodzi o oświetlenie to już posiadam 2x T5 sylvania (2 x24w - grolux + aquastar)

z tabeli pH / KH można odczytać zawartość CO2 - którego u mnie chyba nie ma w ogóle z powodu KH na poziomie przynajmniej 15. Czy to może być również przyczyną glonów?

Jeżeli odczuje duży wzrost roślin i skończą się dzięki temu problemy z glonami to jestem w stanie zainwestować w butle.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Po prostu posadź więcej szybko rosnących roślin, które padną, to padną. Jak napisał Kamil, ryby/ślimaki nie pomogą, i BARA - rośliny przegrywają konkurencję z glonami, za to rośliny wchłoną to, czego nie widać, a co może być nawozem dla glonów. Zatem posadź po prostu więcej roślin, poczekaj i obserwuj.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę pokaż nam zdjęcia całego akwarium. Usuwasz glony mechanicznie?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
alan86
Posty: 35
Rejestracja: 23 sty 2014 12:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alan86 »

dzięki za szybką odpowiedź.
Jutro po pracy kupie więcej roślin i posadzę.

Na chwilę obecną akwarium wygląda tak:
http://zapodaj.net/1f7502292af30.jpg.html

Glony na korzeniu - bardzo ciężko schodzą
http://zapodaj.net/db868b19e6dc4.jpg.html

Glony na liściach j.w (schodzi zewnętrzny korzuch, natomiast sam "mech" nie do zjechania chyba że papierem ściernym albo innym sposobem
http://zapodaj.net/6f51d0c5df230.jpg.html

Glony na liściach - tu jest najlepiej jakoś da się mechanicznie usunąć..
http://zapodaj.net/149a662e4d4fb.jpg.html

Zdjęcie pod pokrywą - 2x T5 (od kilku dni)
http://zapodaj.net/c29003f2b3a6a.jpg.html
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

alan86 pisze:Jeżeli odczuje duży wzrost roślin i skończą się dzięki temu problemy z glonami to jestem w stanie zainwestować w butle.
Do czego Ci butla? Zasadź na razie więcej roślin, niech "wystartują" najpierw rośliny.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czyść korzeń mechanicznie, wyjmując go z akwarium. Wygotuj ten korzeń ponownie. Zmniejsz przepły wody przez filtr. Liście roślin bardzo mocno pokryte glonami usuwaj. Daj rośliny pływające - wgłębkę i rzęsę (koniecznie!).

Danio to ryby zimnolubne, wymagające większego litrażu. Oddaj je, zmniejszając obsadę.

Podmieniaj regularnie wodę z odmulaniem dna, co tydzień!.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
alan86
Posty: 35
Rejestracja: 23 sty 2014 12:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alan86 »

Bylem w sklepie dzisiaj, niestety plywajacych nie maja. A rzese nie mam pojecia skad, czy taka ze stawku sie nadaje? Jade właśnie do rodziców i rzęsa z oczka chyba by sie znalazła...
ODPOWIEDZ