Ratunku - problem z filtrem

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

mazi
Posty: 31
Rejestracja: 25 gru 2005 21:00
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mazi »

wczoraj (sobota) po 7 dniach odłączyłem filtr wewnętrzny i pozostawiłem tylko filtr Tetra ex700, od wczoraj sytuacja się poprawiła i woda coraz klarowniejsza - podejrzewam, iż problemem tak jak wskazywaliście była zachwiana równowaga biologiczna.
Jest coraz lepiej i to jest Wasza zasługa - dzięki!!!!!!

mam pytanie do użytkowników Tetra ex 700 - jak często czyścicie filtr i czy mam to robić przy każdej cotygodniowej podmianie. Proszę o radę.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zdecydowanie nie co tydzien, myślę ze raz na miesiąć w zupełności wystarcza. I jedna uwaga, czyszczenie ważne na tyle, żeby nie czyścic pod bieżącą wodą, kwestia pozbycia się bakterii nitryfikacyjnych. Najlepiej więc to robić wodą z akwa, wiec nie bedzie niemilych wydarzen po odpaleniu, ze zaburzy się rwnowaga.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
mazi
Posty: 31
Rejestracja: 25 gru 2005 21:00
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mazi »

Pierwszy raz miałem problemy z równowagą biologiczną w akwa, nigdy dotąd mi się to nie zdarzyło. Zrobiłem błąd, że podłączyłem nowy filtr równocześnie z podmianą wody i czyszczeniem starego filtra - człowiek uczy się na błędach.

Mireks napisał
Zdecydowanie nie co tydzien, myślę ze raz na miesiąć w zupełności wystarcza.
Nie będzie to za rzadko? Może spóbować czyścić co dwa tygodnie z tym, że na przemian inne wkłady filtrujące?
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Nie nie bedzie.Kubełki tak sie czysci.Widze ze koniecznoie znwou chesz sobie cos pomieszac z rownowaga.I tak czeka Cie płukanie w wodzie z filtra,czyszczenie wezy to po co sobie jeszcze utrudniac :?:
Pozdrawiam
Przemek
mazi
Posty: 31
Rejestracja: 25 gru 2005 21:00
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mazi »

Nie nie bedzie.Kubełki tak sie czysci.Widze ze koniecznoie znwou chesz sobie cos pomieszac z rownowaga.I tak czeka Cie płukanie w wodzie z filtra,czyszczenie wezy to po co sobie jeszcze utrudniac
Pozdrawiam
Ok. Ja tylko pytam, nie chcę czegoś znowu zepsuć. Jest to pierwszy mój kubełek i nie mam w tym praktyki. Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Raz czyściłem węże i efekt był taki sobie, najlepiej zorganizować jakiś wycior bo płukanie nawet b. gorącą wodą pod ciśnieniem prysznicowym nie na wiele się zdaje, a już wymycie tych u-rurek wchodzących pod pokrywę to już masakra w czystej postaci :shock:

Ja myję gąbki i watę pod ciepłą wodą z kranu a kulki i ceramikę w wodzie z kubła - nawet nie wyjmuję z koszyczków tylko wodę przelewam do wiaderka w które zanurzam koszyczki delikatnie je poruszając i potrząsając. Populacja bakterii szybko się odnawia a jednak zalezy mi na wypłukaniu wszystkich farfocli z mechanicznych warstw filtracyjnych.

Jak do tej pory nie miałem problemów z zachwianą równowagą itd.
100 l: reaktywacja
Obrazek
mazi
Posty: 31
Rejestracja: 25 gru 2005 21:00
Lokalizacja: Katowice

Post autor: mazi »

Mam pytanie jeszcze dotyczące deszczowni, zamontowałem jeden odcinek na bocznej szybie zatykając jednocześnie jego koniec. Nie zmieści mi się drugi odcinek rurki deszczowni i czy zastosowanie jednego nie spowoduje, że będzie wolniejszy przepływ wody przez filtr.
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

mazi pisze:Mam pytanie jeszcze dotyczące deszczowni, zamontowałem jeden odcinek na bocznej szybie zatykając jednocześnie jego koniec. Nie zmieści mi się drugi odcinek rurki deszczowni i czy zastosowanie jednego nie spowoduje, że będzie wolniejszy przepływ wody przez filtr.
Oczywiście, że tak - każdy opór zmniejsza przepływ. Ja zrezygnowałem z deszczowni i mam wylot rury pod powierzchnią wody i jest cacy. Deszczownia była może i nie najgorsza, ale teraz mam w akwarium taki obieg wody, że wszystkie śmieci zamiata pod wlot filtra, nawet nie musze odmulać - a mam ok. 10 molinezji i mieczyka, a to sa małe brudaski...
100 l: reaktywacja
Obrazek
atusia
Pomocnik
Posty: 243
Rejestracja: 12 maja 2005 10:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: atusia »

kropi pisze:Ja zrezygnowałem z deszczowni i mam wylot rury pod powierzchnią wody i jest cacy
Razem z tym kolankiem czy tylko rura, jak masz skierowany wylot? do dołu czy poziomo? Co z napowietrzaniem?
Pozdrawiam Beata
Obrazek

240l-paletki
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

atusia pisze:
kropi pisze:Ja zrezygnowałem z deszczowni i mam wylot rury pod powierzchnią wody i jest cacy
Razem z tym kolankiem czy tylko rura, jak masz skierowany wylot? do dołu czy poziomo? Co z napowietrzaniem?
Poziom wody mam tak z 1,5 cm poniżej krawędzi akwarium, więc generalnie wszystko jest zatopione, wylot skierowany wzdłuż tylnej ścianki tak z 15 stopni ku górze, napowietrzania brak, jest za to CO2 i roślinki ładnie bąbelkują od czasu do czasu.
100 l: reaktywacja
Obrazek
ODPOWIEDZ