Skąd się biorą Zatoczki ?

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

przemkokatowice
Posty: 577
Rejestracja: 04 lis 2014 12:08

Skąd się biorą Zatoczki ?

Post autor: przemkokatowice »

Skąd sie biora te małe ślimaczki w akwariach? Zapewne ich jaja można przynieść razem z roślinami ze sklepu ? A czy w inny sposób mogą się pojawić w zbiorniku ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jaja są przenoszone najczęściej z roślinami, podłożem, korzeniami, skałkami, rybami itd. Zatoczki są dosyć pożyteczne jako ekipa czyszcząca. Niestety nie udało mi się utrzymać tych miłych ślimaczków z krewetkami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
przemkokatowice
Posty: 577
Rejestracja: 04 lis 2014 12:08

Post autor: przemkokatowice »

A czemu? Krewetki je zjadają ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Krewetki wyjadają jaja zatoczków.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Synu
Posty: 173
Rejestracja: 03 lis 2014 22:31

Post autor: Synu »

Tez wlasnie czytalem, ze porzadna z nich ekipa sprzatajaca. Nie mialem z nimi jeszcze okazji obcowac ale moze kiedys:-)
Pozdrawiam
Grzesiek :D
przemkokatowice
Posty: 577
Rejestracja: 04 lis 2014 12:08

Post autor: przemkokatowice »

A jeszcze tak przy okazji, kundle to krewetki amano ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie rozumiem pytania. Jakie kundle? Krewetki Amano to krewetki Amano. Nie łączą się z innymi gatunkami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
przemkokatowice
Posty: 577
Rejestracja: 04 lis 2014 12:08

Post autor: przemkokatowice »

Często piszecie o krewetkach-kundlach. Co to takiego ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kundle to są mieszańce, najczęściej RC z babaulti lub innymi gatunkami mogącymi się krzyżować.
Czy tema zatoczków został wyczerpany?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
przemkokatowice
Posty: 577
Rejestracja: 04 lis 2014 12:08

Post autor: przemkokatowice »

Nie nie został wyczerpany, tak tylko przy okazji sie zapytałem ponieważ nawiązałaś do krewetek.

A czy prawdą jest, że w przypadku inwazji zatoczków najlepszym rozwiązaniem jest Bocja wspaniała albo Pielęgnica Zebra ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie, nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ żadne gatunek ryb nie może być traktowany jako chwilowa pomoc w przypadku plagi ślimaków. Zarówno bocje jak i pielęgnice mają swoje wymagania, które należy spełnić przed ich zakupem.
Bocja wspaniałą wymaga akwarium powyżej 300l... Pielęgnicy zebra nie można trzymać z innymi rybami ze względu na jej agresywność.

O sposobach radzenia sobie ze ślimakami pisaliśmy wielokrotnie. Najskuteczniejsze jest zmniejszenie ilości zalegającego pokarmu w akwarium (karmienie ryb tylko taką ilością karmy, jaką są w stanie zjeść w ciągu chwili, bez opadania pokarmu na dno), mechaniczne usuwanie ślimaków, zakup drapieżnych ślimaków np. Anentome helena, zmniejszenie twardości wody i inne.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2014 11:30 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Synu
Posty: 173
Rejestracja: 03 lis 2014 22:31

Post autor: Synu »

To ja się dopisze, nie będe zakładać nowego tematu.
A mianowicie czy można łączyć Helenki z Ampularii czy raczej Helenki się zajmą nimi ?
Pozdrawiam
Grzesiek :D
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

Pielęgnica Zebra jest głównie agresywna podczas tarła poza nim nieszczególnie natomiast młode osobniki są mniej agresywne niż bojownik. Przynajmniej tak było z Zebrami z którymi miałem styczność jednak jak wiadomo co Zebra to osobowość :D
Zatoczki są bardzo pożyteczne natomiast Helenki zjadają nawet siebie nawzajem.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Helenki zjadają nawet siebie nawzajem.
Pierwszy raz słyszę coś takiego, widziałeś to kiedyś? Wszędzie pisze coś zupełnie odwrotnego.
Natomiast co do zjadania ampularii, to pojawiają się w internecie takie wpisy, jak również są osoby które mają oba ślimaki w akwarium i żyją.

Od siebie dodam, że u mnie helenki zjadają tylko świderki (takie do 1cm) i podobnej wielkości rozdętki. Nie zjadły mi dotychczas żadnego dużego świderka, wiec to może kwestia zapewnienia odpowiedniej ilości pożywienia.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

Widziałem. Miałem Helenki i został jeden ślimak, poza tym same muszle :(
ODPOWIEDZ