[54l] W stronę Low Tech - restart

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ptick
Posty: 10
Rejestracja: 06 lut 2015 11:07
Lokalizacja: Kartuzy

[54l] W stronę Low Tech - restart

Post autor: ptick »

Witam,
przyszedł czas na restart akwarium. Po przeczytaniu wielu tematów, postanowiłem spróbować z Low Tech.
Zachwyciłem się stylem iwagumi, lecz patrząc na roślinność niekoniecznie może się to udać. Zatem będzie zarośnięte iwagumi.
Plan na akwarium jest taki:
Ziemia ogrodowa wymieszana z keramzytem i kulkami g/t
Czarny drobny bazalt na ziemię oraz plaża ze żwirku
Skały - czarny bazalt
Filtracja przez kubeł MiniKani 120. Jest dojrzały, więc myślę mogę go użyć, mimo, że nie zaleca się takowej filtracji.
Zwierzęta:
Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon Amandae) - ok 10szt. - 15szt.
Ampularie
Krewetki


Problem jest z aranżacją. Mam skałki z czarnego bazaltu, jednak nie mogę wymyślić, jak je sensownie ułożyć. Skałki zajmą nieco miejsca w baniaku ( i tak nie dużym ), a chciał bym, żeby ryby miały gdzie pływać. Do tego roślinność. Mam jeszcze w zanadrzu korzenie i gałęzie lecz nie wiem czy mieszać.

Zamieszczam fotki skałek. Proszę o porady, jak sensownie zaaranżować baniak, idąc w stronę Low Tech Iwagumi.

Pierwsza skałka, chyba najciekawsza:
Obrazek

Druga równie ciekawa:
Obrazek

A tu całość:
Obrazek

Pierwsze dwie chciał bym użyć. Są ciekawe i nieźle się prezentują. Proszę o cenne uwagi.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Iwagumi, z tego co pamiętam, to sztuka układania kamieni, a rośliny stanowią jakby dodatek. Bystrzyk karlik (Hyphessobrycon Amandae) to ryba wymagająca filtrowania wody przez torf, a po kolorze ryby można poznać jej stan (blady pomarańczowy - wyraźny czerwony). Ryba ta wymaga wody miękkiej i kwaśnej i aby móc się chronić, wymaga roślinności o drobnych, pierzastych liściach.
Poza tym podłoże z warstwą ziemi dojrzewa dłużej, także weź to też pod uwagę.
Mam bystrzyki karliki, mam ziemię w podłożu i jak zauważam, bardzo dobrze rośnie kabomba - w liściach tej rośliny przebywają bystrzyki.
Woda w moim akwarium ma parametry: KH=2, GH=3-4, pH=6,8 (może i ma być jeszcze kwaśniejsza). I tutaj z ziemią w podłożu jest najprawdopodobniej tak, że trzeba wodę do podmian zakwaszać - robię to Aquacidem Zooleka (ziemia powoduje to, że pomimo podmian wodą demineralizowaną, nie zszedłem poniżej KH=2).
Nie wiem, jaki planujesz aranż, ale z roślin mogę polecić kabombę, strzałki, staurogyne, sagittaria subulata, poza tym w toni rogatek, wąkrotka, piscja, rzęsa drobna. Te rośliny rosną, obecnie, po kilku miesiącach dojrzewania "podłoża", widać wyraźny wzrost przy oświetleniu ok. 0,5W/l. Czasem dodaję rozrobionego KNO3 i KH2PO4, ponieważ po iluś tam podmianach, pomiary NO3 i PO4 wykazują wartości zerowe. Błąka mi się też trochę jakiegoś mchu, ale szaleństwa ze wzrostem nie ma. Poza tym podłoże bazaltowe jest najprawdopodobniej mielone i ziarna mogą mieć ostre krawędzie - to też trzeba wziąć po uwagę przy ślimakach. Co do korzeni i gałęzi, to jak najbardziej.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ptick
Posty: 10
Rejestracja: 06 lut 2015 11:07
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: ptick »

Po restarcie chciałem jakieś ciekawe rybki. Bystrzyk Amandy wydawał się dobrym wyborem, bo to ciekawa rybka świetnie pływająca w ławicy. Nie wiem jak by się zachowywała w mniejszym akwarium (54l) lecz w większym ławica wygląda zjawiskowo. Zastanowię się jeszcze i przemyślę to, co mi napisałeś. Zastanawiałem się ewentualnie nad Brzanką wysmukła. To też piękna i ciekawa rybka. Ewentualnie poproszę o sugestie na temat obsady. (byle nie razbory - były już w baniaku).
Podłoże jest nieco ostre, ale przykryję je bazaltem o grubszej granulacji i bardziej obłych kształtach. Może jak do ziemi dodam torf, to warunki były by lepsze dla bystrzyków?
Wciąż myślę nad aranżacją i nie mogę wymyślić czegoś fajnego. Myślałem postawić też na roślinki wybarwiające się w kolorze czerwonym. Znowóż nie wiem jak one w kontraście z czerwonawymi rybkami.
Ciężki orzech do zgryzienia ;)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Bystrzyki karliki mogą być, jak najbardziej, tylko napisałem, że wymagają one miękkiej i kwaśnej i filtrowanej przez torf wody. Poza tym bystrzyki powinny mieć ciemne podłoże i w miarę ciemno urządzone akwarium.
Nie wszystkie rośliny nadają się do takiej wody i te, które u mnie w takiej wodzie normalnie rosną, wymieniłem.
Co do roślin wybarwiających się na czerwono - oprócz wymagań co do wody, to jeszcze trzeba uwzględnić silniejsze oświetlenie. I tutaj jest kompromis: w miarę silne oświetlenie z ciemno urządzonym akwarium.
Np. Ludwigia repens - roślina nie jest specjalnie wymagająca, ale zauważyłem, że musi mieć dobre oświetlenie i wtedy wybarwia się na czerwono (dolne części rośliny są zielone, a wyższe partie - im bliżej światła - stają się czerwone).
Moim zdaniem można pokazane przez Ciebie kamienie dać do akwarium, dodać do tego korzeń, dać ciemne podłoże i wpuścić kilkanaście bystrzyków. Kwestia ciemnego podłoża - większość żwiru naturalnego (bez ostrych krawędzi) nie jest taka ciemna, można taki żwir przysypać drobniutkim bazaltem, ale po jakimś czasie nie będzie już takiego efektu (ziarenka bazaltu przy odmulaniu wnikają w większy żwirek).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ptick
Posty: 10
Rejestracja: 06 lut 2015 11:07
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: ptick »

A więc po restarcie. Ziemia, drobny bazalt, jasny żwirek. Skały z czarnego bazaltu.
Obsada to:
Bystrzyk Amandy - 20szt.
Red Cherry - xxszt.
Ampularia - 2szt.

Trochę z roślinności; kryptokoryny, pistia, anubiasy i inne...

Teraz czekam i zobaczę jak się akwarium ustabilizuje. Jestem pełen nadziei. Zobaczymy co czas pokaże :)
Zastanawiam się, czy coś jeszcze nie dorzucić do obsady. Np Brzanki wysmukłej jakiś harem. Ale może zostanę przy tym co mam i krewetkach.
Załączniki
Akwarium po restarcie - Low Tech. 1 dzień.
Akwarium po restarcie - Low Tech. 1 dzień.
Akwa.jpg (84.29 KiB) Przejrzano 519 razy
Mateusz1809
Posty: 67
Rejestracja: 02 sty 2015 13:33
Lokalizacja: Warszawa |Dokładniej?| Raszyn |Tyle wystarczy :)|

Post autor: Mateusz1809 »

robi wrażenie
Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Co do aranżu, to się nie wypowiadam, bo to gusta każdego akwarysty. Sam napisałeś, że interesuje Cię iwagumi i ładnie to wygląda. Zwartki, anubiasy, piscje - ok, mogły by być trzymane w kwaśniejszej i miękkiej wodzie, ale dla bystrzyków dobrze jest wsadzić rośliny o pierzastych liściach. U mnie, w miękkiej wodzie dobrze rosną kabomby i bystrzyki tam się ukrywają. I zauważyłem u siebie, że bystrzyki nie preferują silnego oświetlenia.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ptick
Posty: 10
Rejestracja: 06 lut 2015 11:07
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: ptick »

W akwarium chce jeszcze zmienić wylot z filtra. Mam tam kilka kolanek i deszczownicę. Na tą chwilę inaczej nie mogłem zrobić. Docelowo wylot będzie nad taflą wody, niewidoczny od przodu akwarium. Wlot natomiast, mam nadzieję, że rośliny rozrosną się i zakryją.
Jeżeli chodzi o aranż, to nie do końca wyszło jak chciałem. Ale człowiek uczy się całe życie ;). Docelowo anubiasy poprzyczepiam do skałki. Może dorzucę jeszcze jakieś rośliny; zobaczymy. Poczekam jak się rozrosną te, co już zasadziłem.
Oświetlenie mam standardowe 15W i to na starej świetlówce. Chyba od tego białego żwirku tak razi. Dodatkowo woda jest jeszcze lekko mętna (mleczna?), mam nadzieję, że się wyklaruje. Może przesłonie nieco świetlówkę.
Używam też filtra MiniKani 120 i nie wiem jak się akwarium zachowa, ponieważ mam tam ceramikę i węgiel (oprócz włókniny i gąbki). W sumie niektórzy ziemię mieszają z węglem, więc zostawiłem. Co do ceramiki, to jest dojrzała, więc też zostawiłem. Poczekamy na efekty lub ich brak.

Jak pisałem, zastanawiam się, czy coś dodać do obsady bystrzyków. Jaki jest Wasze zdanie?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

ptick pisze:Jak pisałem, zastanawiam się, czy coś dodać do obsady bystrzyków. Jaki jest Wasze zdanie?
Sugeruję trzymać tylko bystrzyki.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ptick
Posty: 10
Rejestracja: 06 lut 2015 11:07
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: ptick »

Myślałem nad proporczykowcem. Piękna rybka, spokojna.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Do miękkiej wody nadaje się też szczupieńczyk karłowaty, kolorystycznie bardzo ładny, mały. Czytałem tylko o trzymaniu go z proporczykowcem, ale trudno tutaj coś doradzić. Szczupieńczyk to rybka w pewnym sensie terytorialna, przpowierzchniowa i nie wiem, jak będzie się zachowywała w towarzystwie innych ryb (np. zastraszona itp). Wymaga i rozproszonego oświetlenia i roślin pływających.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ptick
Posty: 10
Rejestracja: 06 lut 2015 11:07
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: ptick »

Nie ukrywam przydała by się jakaś rybka główna w tym akwarium. Urozmaiciło by to trochę.
Myślałem właśnie nad:
Szczupieńczykiem
Proporczykowcem
Brzanką wysmukłą
Prętnikiem

Na razie czekam, aż wszystko zacznie żyć po swojemu i wtedy ewentualnie dorzucę coś do obsady. Czegoś mi jeszcze brakuje w tym zbiorniku, takiej kropki nad i.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Prętnik i szczupieńczyk to ryby przypowierzchniowe i oba gatunki na swój sposób terytorialne, zwłaszcza prętnik w okresie tarła. Bym się nad tym zastanowił dobrze, czy czasem właśnie szczupieńczyk i proporczykowiec nie są dobrą "parą". Prętnik jest bardzo ładny, tylko nie wiem do końca, jak taka ryba zachowywała by się właśnie w okresie budowania gniazda i później tarła.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ptick
Posty: 10
Rejestracja: 06 lut 2015 11:07
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: ptick »

Zdjęcie z baniaka 2 dni po zalaniu. Bystrzyki jeszcze nieśmiało pływają po akwarium, krewetki znalazły sobie miejsce w roślinach i raczej tam przebywają. Dzisiaj będę w sklepie akwarystycznym, może dorzucę coś z roślin i rozejrzę się za jakąś dodatkową obsadą. Proporczykowiec w sumie kusi.

Obrazek
ptick
Posty: 10
Rejestracja: 06 lut 2015 11:07
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: ptick »

Stan baniaka na ponad 2 tyg. od zalania. Pierwszy tydzień podmiana co drugi, trzeci dzień. Teraz raz w tygodniu.
Rośliny chyba się przyjęły. Wystartowały Anubiasy i Pistia w pierwszej kolejności. Reszta na razie bez szału.
Bystrzyki Amandy nie koniecznie chcą pływać w ławicy a szkoda, bo wyglądają rewelacyjnie w grupie.

Stan na dzień 27-02-2015

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ