zwykła żarówka jako światło nad akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

zwykła żarówka jako światło nad akwarium

Post autor: BARA »

Wiele lat stosowałam zwykłe żarówki wolframowe jako źródło światła nad moimi akwariami. Zawsze rośliny rosły doskonale. Wiem, że zwykła żarówka ma barwę światła najbardziej zbliżoną do światła słonecznego ze wszystkich dostępnych źródeł oświetlenia. Jedynym mankamentem było zawsze tylko wydzielane ciepło.

W innym temacie na Akwaforum została poruszona kwestia stosowania żarówek jako nieodpowiednich źródeł światła, z czym nie mogę się zgodzić z racji moich doświadczeń.
Zapraszam do dyskusji w tym temacie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
giewont
Akwarysta
Posty: 612
Rejestracja: 30 gru 2014 17:23
Lokalizacja: Wszebory pow. Wołomin

Post autor: giewont »

O co ciekawego Basia ma problem.
Powiem że ja nigdy nie stosowałem zwykłych żarówek zawsze świetlówki.
Więc się nie wypowiem.
Pozdrawiam Marcin
Roślinne Senegalusy 240 l
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

BARA pisze:Wiem, że zwykła żarówka ma barwę światła najbardziej zbliżoną do światła słonecznego ze wszystkich dostępnych źródeł oświetlenia.
Barbaro, wg wikipedii, włókno z drutu wolframowego żarzy się temperaturą 2500-3000K. U mnie, przy świetlówce zintegrowanej 2700K, też rośliny ładnie rosną.
Źródła światła o temperaturze 6500 K świecą z przewagą światła o długości fali zbliżonego do UV, natomiast 2700K to światło z głębokiej czerwieni. I w jednym, i w drugi mamy maksimum absorpcji (o czym napisałem w Autorskich rozwiązaniach).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czekam na wypowiedzi osób stosujących kiedykolwiek żarówki wolframowe jako oświetlenie akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Miałem żarówki w akwarium, rośliny dobrze rosły przy ich świetle.
Nieodpowiednie są pewnie dlatego, że mocno się grzeją i mogą powodować przegrzewanie wody w akwarium, poza tym w ich świetle chyba lepiej glony rosną.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Pamiętam jak mój ojciec stosował żarówki "świeczki" w akwariach, z glonami problemów nie miał, a zielsko mimo braku nawożenia rosło mu nawet lepiej niż w moich akwariach na profesjonalnych świetlówkach...
Pozdrawiam
Tomek
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Kiedy zaczynałem przygodę z akwarystyką dostępne były tylko zwykłe żarówki. Stosowałem do oświetlenia żarówek o mocy do 40W włącznie i nigdy nie miałem problemu z glonami.
Granica 40 W miała też inne uzasadnienie, mianowicie następną dostępną mocą było 60W. Taka żarówka nagrzewała się do tego stopnia że spryskanie jej wodą powodowało jej pękanie. Pewnym zabezpieczeniem takiej żarówki przed pęknięciem było zanurzenie bańki w wodzie, w ten sposób dogrzewała też wodę zamiast grzałki. Część zanurzona zawsze obrastała glonami.
Od połowy lat 80-tych stosowałem już oświetlenie mieszane ,żarówki + świetlówki i tak było do 2000 roku. Potem już tylko świetlówki ze względu na oszczędności prądu.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Barbaro, jeśli nie masz nic przeciwko, to można kontynuować w tym wątku kwestię oświetlenia żarowego.

Chodzi mi o: dlaczego tak jest, że wbrew "utartym" opiniom, rośliny ładnie rosną także przy świetle z żarówek żarowych, czy tzw. białych ciepłych.

Chyba, że sobie tego nie życzysz i założę odpowiedni wątek.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Żarówki żarowe? Zapraszam do pisania tutaj, jestem ciekawa, czy ktoś je stosował. Ja osobiście nigdy nie miałam z nimi do czynienia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Teść ma oświetlenie żarowe jako "tymczasowe" rozwiązanie, które stało się docelowym...
40 litrowe akwarium z gupikami (nietypowe wymiary), oświetla żarówką o mocy bodajże 25 Watów.
Zasadziłem tam rośliny w podłoże i dałem na taflę rośliny pływające.
Rośliny pływające zarosły taflę, rośliny wsadzone w podłoże rosną...
Poza tym, że teść nie dbał o akwarium, powstał specyficzny biotop: spleśniałe wody.
Na szybach są co prawda plamy sinic (chyba), ale jest to efekt zaniedbania (brak podmian wody, brak czyszczenia zamulonego filtra - brak obiegu wody).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ