Filtr narurowy/zmiękczacz.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Filtr narurowy/zmiękczacz.

Post autor: krzych_100 »

Ponieważ w innym dziale i wątku poruszony został temat zmiękczania wody (nie po raz pierwszy zresztą), i wątek odbiega tam od tematu, założyłem tutaj wątek, ponieważ ciekawy jestem technicznej strony takiego czegoś.
Kamil (chemik4) napisał o filtrze narurowym: poczytałem i pooglądałem trochę w Internecie.
Są do dostania pojemniki na media (uniwersalny korpus narurowy), stosowane w filtrach RO do mediów filtracyjnych, które mogłyby być do tego wykorzystywane w kolejności: wkład polipropylenowy, węglowy i kationit. Wlot wody od strony pojemnika z wkładem polipropylenowym (sznurkowym) przyłączony do sieci wodociągowej przez zaworek, regulujący ciśnienie. Wylot wody z ostatniego pojemnika z kationitem, również poprzez zaworek, do wylewki (zaworki do regulacji przepływu). Kombinowałem z rurami, butelkami, ale dłuższą metę było to mało praktyczne i mało skuteczne (albo o czymś nie wiedziałem...)
To nie ma na celu uzyskanie wody demineralizowanej, tylko obniżenie twardości wody kranowej.
Co Wy na to?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Hemerlok
Posty: 139
Rejestracja: 12 mar 2015 18:06

Post autor: Hemerlok »

Jak by jeszcze pH zbijało to by była bajka. Wstrzymam się z zakupem RO, może w tym temacie jakieś Domorosłe rozwiązanie się pojawi i będzie lepsze. Z Chemii jestem noga, także mogę tylko obserwować temat z ciekawością. Dzięki krzych za uszanowanie mojego tematu i przenosiny tutaj ;)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Aaa, tym pH to na razie bym się nie przejmował, bardziej twardościami. Jak one zostaną obniżone, to pH można zbić łatwiej. Na razie posiłkuję się wodą demineralizowaną, ale nie potrzebuje jej zbyt dużo, ponieważ tylko w jednym akwarium mam ryby wymagające typowej miękkiej i kwaśnej wody (otoski i simulanse). Do reszty wodę demineralizowaną mieszam z kranową. Filtr RO owszem, nawet mam sklep w mieście z takimi filtrami, ale zniechęca mnie ilość wody odpadowej.
Wcześniej próbowałem kombinować z rurą PCV, z zeolitem, z gotowaniem, filtrowaniem przez dzbanek (na razie ta metoda daje wyraźne mierzalne zmiękczenie wody, ale nie wiadomo, co jest w filtrze).

Tak czy inaczej, w przyszłym tygodniu spróbuję (koszty takich korpusów to ok. 17-20 zł, do tego zaworki, jakieś złączki i wylewka - zobaczymy co z tego wyjdzie).
Pozostaje kwestia mediów: jeśli są to dedykowane korpusy to zapewne wkłady polipropylenowe i węglowe dostanę, natmiast kationit planuję użyć z Zooleka (filtrax KH). Chyba, że ktoś podpowie jaki kationit użyć. :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Hemerlok
Posty: 139
Rejestracja: 12 mar 2015 18:06

Post autor: Hemerlok »

Kibicuje Ci. Melduj o wynikach ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Chyba, że ktoś podpowie jaki kationit użyć.
Taki kup, miałem dokładnie ten sam. Przy twardości do 15*n z litra uzyskasz ok 200 litrów oczyszczonej wody.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dziękuję za wskazanie medium, przymierzałem się do filtrax-a KH, ale nie mam rozeznania chemicznego. Niebawem dam znać, jak mi poszło. Komplet: korpus narurowy, klucz, uchwyt i wkład polipropylenowy można już kupić za ok. 27 zł.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Najtaniej to wyjdzie, szkoda kasy na takie wkłady "do akwarium", to wszystko jest to samo.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Hemerlok
Posty: 139
Rejestracja: 12 mar 2015 18:06

Post autor: Hemerlok »

Jakieś postępy?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

"Prosimy i jeszcze chwilę cierpliwości...", myślę, że do najbliższej soboty coś z tego będzie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Piszę posta pod postem, aby temat "nie spadł".
Kupiłem komplet korpusów narurowych, wraz z wylewką, wkładami i wszelkimi akcesoriami potrzebnymi do zmontowania prefiltru odwróconej osmozy (czyli wszystko za wyjątkiem membrany). Za taki komplet zapłaciłem 125 zł wraz z przesyłką (w zestawie dwa komplety wkładów: piankowe i węglowe), do tego instrukcja w języku polskim. Montaż bardzo prosty i przyjemny, do uszczelniania załączona jest jeszcze taśma teflonowa, ale pomimo tego pakuły jakoś bardziej skuteczne...
W dwóch korpusach umieściłem wkłady: piankowy i węglowy, natomiast w trzecim umieściłem wkład piankowy ze zdartą wierzchnią warstwą, aby było więcej miejsca na żywicę jonowymienną (Purolite).
Ciśnienie jest ustawiane zaworkiem na wejściu więc nie ma jakiegoś nadmiernego ciśnienia i woda powoli przelewa się przez korpusy i filtry. Oczywiście po zalaniu całości trzeba trochę litrów zlać...
A więc woda kranowa po odstaniu (z dwóch baniek):
pH=7,6
KH=8-9
GH=17-18
Woda z filtra po dwóch godzinach:
pH=6,8
KH=6
GH=15

Zobaczymy, najwyżej dokupię membranę osmotyczną.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Nie wiem do jakich wartości dążysz. Zwiększ może ilość żywicy.
Mnie np. satysfakcjonowała by woda o GH 10-11 przy KH 2-3 a takie parametry mógłbyś osiągnąć bez RO.
Tak nawiasem, to miałem kiedyś taką z kranu i trochę marudziłem. Teraz po latach takie parametry z kranu ,to marzenie.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No na razie zbyt krótko to funkcjonuje, woda odlana, niech postoi, zobaczymy. Obniżenie twardości GH: mniej więcej o 3 stopnie obniża dzbanek filtrujący (można jeszcze wodę gotować itd, ale myślę, że nie warto, jednak próby takie jakiś czas temu robiłem).
GH nie jest takie istotne dla ryb, bardziej zależy mi na KH i pH, ale są to dla mnie wartości już satysfakcjonujące, ponieważ problemem było dla mnie zejście do pH=6,8 - 7,2 (mieszałem i zakwaszałem).
Także zobaczymy, można jeszcze żywicy dołożyć, ale poczekam, spróbuję jeszcze napowietrzać wodę.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

GH coś nie za bardzo spadło, zmniejsz przepływ i zobacz co będzie.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

krzych_100 pisze:satysfakcjonujące, ponieważ problemem było dla mnie zejście do pH=6,8 - 7,2 (mieszałem i zakwaszałem).

Także zobaczymy, można jeszcze żywicy dołożyć, ale poczekam, spróbuję jeszcze napowietrzać
Napowietrzanie wybije CO2 z wody i pH wzrośnie.
KH 6 raczej nie zwiastuje samoczynnego spadku pH poniżej 7.
Ja mam teraz kranówkę o KH 4 a pH mi rośnie nawet powyżej 8.
Trochę to skomplikowane. Też muszę wrócić do kationitu z jego regeneracją HCL, bo wzięło mnie na pielęgniczki. :)
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

malachio pisze:GH coś nie za bardzo spadło
No ale co ma GH obniżyć? Wkład piankowy i blok węglowy raczej nie bardzo, bo w osmozie jest do tego membrana, a ja tego nie mam.
"Gdzieś tam" czytałem, że GH jest dla ryb i roślin mniej istotne niż zasadowość i odczyn, a tutaj jest zauważalna różnica (poza tym cenowo nie jest to dużo, zważywszy na koszt pozyskiwania takiej wody). Nawet jeśli, to herbatę będę z niej parzył...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ