[112L] Baniak, ogólne Orzeszka

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

orzeszek
Posty: 110
Rejestracja: 31 lip 2015 13:11
Lokalizacja: Brzeziny/łódzkie

Post autor: orzeszek »

Witajcie.
Mija trzeci tydzień dojrzewania akwarium. Rośliny rosną, chodź te czerwone nadal są pokryte mchem/pleśnią/grzybem i zastanawiam się czy ich nie usunąć z baniaka.

Ślimaki zwinnie przemieszczają się w akwarium, z różnicą taką, że jeden ślimak gdzieś zniknął, nie mogę go zlokalizować od kilku dni. Zastanawiam się czy do pozostałych czterech nie dokupić jeszcze trzech.

Parametry wody nie uległy zmianie, więc zaczęliśmy się zastanawiać nad obsadą, którą wpuścimy dopiero około połowy września. A mianowicie wybór padł na:

- 17x Brzanka Odeska
- Harem Prętnika Karłowatego lub Trójbarwnego
- 5x Piskorek Myersa (1 szt z obecnego akwarium)
- 1x Glonojad (wydaje mi się, że nie jest to zbrojnik, również z obecnego akwarium)

Obsadę dobieraliśmy pod względem parametrów wody i biotopu (Azja), a że woda twarda, to wybór padł na te gatunki. Panie i Panowie, czy to właściwy wybór? Może jakieś zmiany propozycje? Czasu jeszcze sporo, może się coś jeszcze zmienić.

W sobotę kolejna podmiana wody, tj. 20%.

Zmniejszyłem trochę przepływ wody przez filtr.
Pozdrawiam,

Łukasz
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Piskorki odpadają z powodu zastowanego podłoża.na dno to własciwie tylko krewetki :lol:
orzeszek
Posty: 110
Rejestracja: 31 lip 2015 13:11
Lokalizacja: Brzeziny/łódzkie

Post autor: orzeszek »

wojtass9 pisze:Piskorki odpadają z powodu zastowanego podłoża.na dno to własciwie tylko krewetki :lol:
Wydawało mi się, że ten żwirek jest na tyle gładki, że Piskorkom nic nie będzie groziło.

W takim razie, jakie krewetki polecasz i ile?
Pozdrawiam,

Łukasz
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Piskorki przesiewają piasek przez skrzela, w przypadku Twojego podłoża ani się w nim nie pogrzebią, ani nie pokopią, ani go nie przesieją.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
orzeszek
Posty: 110
Rejestracja: 31 lip 2015 13:11
Lokalizacja: Brzeziny/łódzkie

Post autor: orzeszek »

BARA pisze:Piskorki przesiewają piasek przez skrzela, w przypadku Twojego podłoża ani się w nim nie pogrzebią, ani nie pokopią, ani go nie przesieją.
Rozumiem, wcześniej jak zasięgałem informacji o Piskorkach, to nie było mowy o piasku.

Dziękuję za wyjaśnienie :)

A może zamiast krewetek polecicie jakieś inne rybki denne, o których jeszcze nie doczytałem.
Pozdrawiam,

Łukasz
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ja nie znam ryb które nadawałyby się na dno przy takim podłożu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z tego co wiem, to wszystkie ryby denne wymagają piasku, a nie takiego podłoża.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
orzeszek
Posty: 110
Rejestracja: 31 lip 2015 13:11
Lokalizacja: Brzeziny/łódzkie

Post autor: orzeszek »

Dziękuję za informację. W takim razie skupię się na krewetkach. Lepiej Krewetki Amano 5szt. czy Krewetki Fire Red 5szt.?

Pozostała obsada może pozostać?

EDIT:

Warto zakupić takie testy:

http://allegro.pl/zestaw-7-testow-zoole ... 00864.html
Pozdrawiam,

Łukasz
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Testy Zooleka warto kupić, ale wystarczą na początek dwa: na twarości KH/GH i odczyn. Później można sobie dokupić resztę testów (NO2, NO3, NH3 i PO4) - do tych testów wystarczy dokupować już tylko odczynniki. Ja po pewnym czasie te drugie testy używam sporadycznie: tak, aby mieć pojęcie, co się dzieje w akwarium, ale na KH/GH i pH to owszem, używam w miarę często.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
orzeszek
Posty: 110
Rejestracja: 31 lip 2015 13:11
Lokalizacja: Brzeziny/łódzkie

Post autor: orzeszek »

krzych_100 pisze:Testy Zooleka warto kupić, ale wystarczą na początek dwa: na twarości KH/GH i odczyn. Później można sobie dokupić resztę testów (NO2, NO3, NH3 i PO4) - do tych testów wystarczy dokupować już tylko odczynniki. Ja po pewnym czasie te drugie testy używam sporadycznie: tak, aby mieć pojęcie, co się dzieje w akwarium, ale na KH/GH i pH to owszem, używam w miarę często.
Dziś doszły kolejne ślimaki, ale kolejnych dwóch nie mogę zlokalizować 😀
Testy zakupię w weekend, w tygodniu będą ☺
Rośliny, szczególnie te in vitro, rosną jak szalone, znikł osad na tafli wody po zmniejszeniu przepływu filtra.
Jutro podmiany, i po dodam trochę pokarmu wieczorem do baniaka.
Pozdrawiam,

Łukasz
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

krzych_100 pisze:Testy Zooleka warto kupić, ale wystarczą na początek dwa: na twarości KH/GH i odczyn. Później można sobie dokupić resztę testów (NO2, NO3, NH3 i PO4) - do tych testów wystarczy dokupować już tylko odczynniki. Ja po pewnym czasie te drugie testy używam sporadycznie: tak, aby mieć pojęcie, co się dzieje w akwarium, ale na KH/GH i pH to owszem, używam w miarę często.
Z testami zooleka jest jak z kobietą nie każda się nadaje.
Po co i na początek test na KH/GH?
Na początek potrzebujesz NO3/NO2/NH3/NH4 w kolejności jaką wymieniłem(ważność) ,żeby wiedzieć ,że cykl nitryfikacyjny dobiegł końca.Później kupujesz co uważasz w zależności od tego jakie parametry będą ci potrzebne. W dojrzałym zbiorniku całkowicie nie ma potrzeby robienia testów na NO2/NH3/NH4/ chyba ,że zauważasz jakieś niepokojące objawy, Gdyż te parametry powinny być poza czułością testów każdych.
orzeszek
Posty: 110
Rejestracja: 31 lip 2015 13:11
Lokalizacja: Brzeziny/łódzkie

Post autor: orzeszek »

Patryk1009 pisze:
krzych_100 pisze:Testy Zooleka warto kupić, ale wystarczą na początek dwa: na twarości KH/GH i odczyn. Później można sobie dokupić resztę testów (NO2, NO3, NH3 i PO4) - do tych testów wystarczy dokupować już tylko odczynniki. Ja po pewnym czasie te drugie testy używam sporadycznie: tak, aby mieć pojęcie, co się dzieje w akwarium, ale na KH/GH i pH to owszem, używam w miarę często.
Z testami zooleka jest jak z kobietą nie każda się nadaje.
Po co i na początek test na KH/GH?
Na początek potrzebujesz NO3/NO2/NH3/NH4 w kolejności jaką wymieniłem(ważność) ,żeby wiedzieć ,że cykl nitryfikacyjny dobiegł końca.Później kupujesz co uważasz w zależności od tego jakie parametry będą ci potrzebne. W dojrzałym zbiorniku całkowicie nie ma potrzeby robienia testów na NO2/NH3/NH4/ chyba ,że zauważasz jakieś niepokojące objawy, Gdyż te parametry powinny być poza czułością testów każdych.
Proces nitryfikacyjny dobiega końca, więc testy na NO2, NO3 w tej chwili nie potrzebuje. Obecnie podsiadany przeze mnie paskowy JBL idealnie określa te parametry, gorzej z KH/GH i pH, a na tym mi najbardziej zależy, bo za kilka tygodni przywędruje obsada baniaka.
Pozdrawiam,

Łukasz
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

Test na na NO3 to najważniejszy test i jeżeli już kupujesz testy to na początek ten. Testy jbla paskowe dają tylko ogólny pogląd i nie należy się nimi sugerować są bardzo nie dokładne. W zasadzie służą do szybkiej podglądowej analizy wody chcąc znać precyzyjne wyniki i tak trzeba poprawić kropelkowymi.
Tanganika:)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Patryk1009 pisze:Test na na NO3 to najważniejszy test i
Patryku, nie zgadzam się z Tobą.

Testy dające informacje o parametrach wody to pH i GH/KH czyli twardości. To właśnie zgodnie z wynikami tych testów należy decydować o obsadzie lub o podjęciu konieczności uzdatniania wody na potrzeby ryb.
Test na NO3 nic nie mówi poza informacją o ilości azotanów, bardziej przydatną w akwarium roślinnym niż do zwykłego towarzyskiego.

Czekam więc na podanie wyników dotyczących twardości wody i jej odczynu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

BARA pisze:Patryku, nie zgadzam się z Tobą.
To dobrze przynajmniej jest o czym rozmawiać :wink:
BARA pisze:Testy dające informacje o parametrach wody to pH i GH/KH czyli twardości.
Zgadza się.
BARA pisze:To właśnie zgodnie z wynikami tych testów należy decydować o obsadzie lub o podjęciu konieczności uzdatniania wody na potrzeby ryb.
Z wynikami tych testów można mając chęci poprawić warunki życiowe ryb o których pisze autor tematu. hodując tyle lat ryby powinnaś wiedzieć ,że tolerancja takich pospolitych rybek kupionych w zoologach rozmnażanych w niewoli od setek albo i tysięcy pokoleń jest tak duża ,że te parametry w zasadzie nie stanowią większego problemu (nie mówię o przypadkach ekstremalnych), a odtwarzanie ścisłe parametrów wody z rejonu ich naturalnego występowania jest im tak samo potrzebne jak kozie czy mułowi. Nie chce być źle zrozumiany bardzo dobrze jeśli od samego początku idzie się w dobrym kierunku ale nie jest to w tym przypadku żadną koniecznością.
PS: wodę pod biotop się preparuje a o uzdatnianiu mówimy w przypadku wody surowej.
BARA pisze:Test na NO3 nic nie mówi poza informacją o ilości azotanów
Bo jest to test na azotany to o czym ma mówić?
Druga sprawa to brak wiedzy o tym czym są azotany, skąd biorą się w akwarium i dlaczego trzeba je usuwać ze zbiornika bądź kontrolować ich poziom. Nie ma w zamkniętym w pewnym sensie sztucznie utrzymywanym ekosystemie jakim jest akwarium większego zagrożenia dla życia i zdrowia ryb niż azotany. Dlatego właśnie test na nie uważam za absolutną konieczność w następnej kolejności są parametry wody. NO2/NO3 i amony to również parametry które należy zbadać w pierwszej kolejności gdy zauważymy niepokojące objawy w zachowaniu ryb.
BARA pisze:bardziej przydatną w akwarium roślinnym niż do zwykłego towarzyskiego.
Przyznam ,że na akwariach roślinnych znam się słabo ale jesteś absolutnie w błędzie jest dokładnie na odwrót właśnie w towarzyskich akwariach z małą ilością roślin a dużą obsadą ryb parametr ten należy kontrolować szczególnie dokładnie.
Tanganika:)
ODPOWIEDZ