chłodzenie wody

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

chłodzenie wody

Post autor: majkel »

Temperatura wody w moim akwarium przekracza 31 stopni, w pokoju jeszcze więcej, nawet 38. Staram się ją jakoś ochłodzić, zamrażam butelki z wodą 1l i wrzucam do akwarium, ale niewiele to daje. Jedna butelka rozmarza w 15 minut a temperaturę udaje mi się obniżyć o 1-2 stopnie po 3-4 butelkach. Jak jestem w domu daje radę, ale jak pójdę do pracy, nie będzie mnie 10 godzin...
Macie jakies lepsze metody? Kupno chłodziarki akwarystycznej za ok 1800 zł raczej odpada. A może to nie problem dla neonów i bocji...
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

Mam dokładnie ten sam problem u mnie przy 31 stopniach moje caudo kładły się na piachu.
Można zdjąć pokrywę a na taflę wody skierować wiatrak. działa obniża temp. o kilka stopni.
Tanganika:)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Albo zastosować moduł Peltiera.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

krzych_100 pisze:Albo zastosować moduł Peltiera.
Zaciekawiłeś mnie rozwiń proszę jeśli możesz. Używasz?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Moduł Peltiera to element elektroniczny działający jak pompa cieplna, z jednej strony robi się zimny a z drugiej gorący.
By to działało należy na jego zimnej stronie dać jakiś blok wodny i do niego doprowadzić wodę z akwarium a na gorącą stronę zamontować radiator, który odprowadzi nadmiar ciepła do otoczenia.

Wszystko niby proste i ładne, gdyby nie to, że do wydajnego chłodzenia trzeba użyć modułu o dużej mocy i zepewnić mu dobre chłodzenie.
Moduł taki może wydzielić nawet dwa razy tyle ciepła ile odbiera z chłodzonego elementu (ciepło z elementu + to z pobranego prądu), czyli moduł o mocy 100W moze wydzielić 200W ciepła.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Niezły pomysł z tym ogniwem peltiera, ale nie bardzo mam pomysł jak to zrealizować. Problemem będzie blok który nie zaszkodzi rybom i krewetkom, miedziany chyba odpada. Do tego pompka, radiator, wentylator i zasilanie. Wszystko oprócz bloku łatwo kupić.
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

W nocy wychłodzić mieszkanie ile się da, w dzień pozamykać okna, zasłonić zasłonkami od strony słonecznej, wiatrak skierować na taflę wody. Akwa schłodzi się jedynie do temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo można wspomóc lodowatymi butelkami.
Innego wyjścia nie widzę.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Przy otwartych wszystkich oknach i włączonym wiatraku, przez noc, temperatura w mieszkaniu spadła do 29 stopni :( chyba pozostaje mi kupić klimatyzacje, nie tylko rybki skorzystają.

aktualizacja:

Na klimę do domu aktualnie nie mam kasy, moduły peltiera odpadają po przeczytaniu co i jak... na moje akwarium musiałbym zainstalować jakieś 500W, odprowadzenie ciepła było by problematyczne. Zastosowałem najprostszą metodę, wentylator dmuchający na taflę wody. Szału nie ma, ale przy 34 stopniach w pokoju, w akwa mam 28, spadło z 31 w 4 godziny. Nie do końca rozumiem jak to możliwe, że chłodzi do temperatury niższej niż temperatura otoczenia, ale chyba działa.
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Woda schładza się odparowując. Dając wiatrak na taflę wody schłodzisz ją, ale za to więcej jej odparuje &#128522;
Super, że się udało &#128522;
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Żeby rozwiać wątpliwości:
Wiatrak ->
Obrazek

Wentylator ->
Obrazek
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Wentylator chodził od 7 rano do teraz, czyli prawie 13 godzin. Temperatura w akwarium 27 stopni, czyli w miarę ok. Z akwarium odparowało sporo wody, poziom obniżył się po prawie 2 cm od wczoraj :) Niestety wentylatorek którego użyłem (taki na usb) wyraźnie nie był przeznaczony do ciągłej pracy, chyba właśnie padł. No ale wiem co robić, solidniejszy wentylatorek, z nieprzegrzewającym się zasilaniem i jakoś dociągnę do jesieni :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Na chwilę obecną wentylator. Napisałem o module Peltiera, ale to też na chwilę obecną nie jest ekonomiczne: żre to za dużo prądu i sprawność elementu nie jest taka duża.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Patryk1009
Początkujący pomocnik
Posty: 405
Rejestracja: 17 lip 2015 14:37
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: Patryk1009 »

krzych_100 pisze:Na chwilę obecną wentylator. Napisałem o module Peltiera, ale to też na chwilę obecną nie jest ekonomiczne: żre to za dużo prądu i sprawność elementu nie jest taka duża.
Przeanalizowałem temat tego modułu dla mnie nie do zastosowania w akwarium pomijając koszty. Czy ty go w ogóle używasz?
Co do wentylatorów są dobre jak ktoś ma potrzebę przez cały rok a tak na upały to jednak wiatrak lepszy.
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

majkel pisze:No ale wiem co robić, solidniejszy wentylatorek, z nieprzegrzewającym się zasilaniem i jakoś dociągnę do jesieni Smile
u mnie w pokrywie siedzi taki 12 cm średnicy i jest dość wydajny. Zasilanie jest z 6V przez dodatkowy rezystor, aby chodził dość cicho, ale i wydajnie, pełna moc to duży szum w pokoju niestety.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
ODPOWIEDZ