Brzanki porada

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
zbiq27
Posty: 41
Rejestracja: 07 wrz 2015 17:50

Brzanki porada

Post autor: zbiq27 »

Witam .
Mam 6 brzanek sumatrzańskich chciałbym się zapytać jakie warunki muszę im stworzyć do tarła prosze o jak najwięcej szczegółów
KubaW
Posty: 19
Rejestracja: 09 gru 2014 9:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KubaW »

Zaczerpnięte z broszurki Aquaela (Atlas ryb):
Gatuenk jajorodny. Do tarła należy przygotować zbiornik o pojemności min. 30l z piaszczystym podłożem i kępami miękkolistnych roślin wodnych. Temperatura wody powinna wynosić ok 28*C, twardość w granicach 10*dGH, a odczyn ok. pH 6,5. W akwarium umieszczamy parę młodych, dobrze dokarmionych ryb. Tarło trwa ok. 2 godzin. Ikra w ilości kilkuset sztuk zostaje złożona wśród roślin wodnych.

Bezpośrednio po tarle dotosłe ryby należy odłowić, ponieważ chętnie zjadają jaja. Młode wykluwają się po 24-36 godzinach. Przez ok. 6 dni młodziutkie rybki pozostają niemal nieruchome i korzystają z zawartości woreczków żółtkowych. W tym czasie nie należy ich karmić. Po ok. tygodniu zaczynają aktywnie pływać. Jest to znak do rozpoczęcia karmienia. Początkowo nakeży podawać im bardzo drobne pokarmy: żywe pierwotniaki, świeżo wyklute larwy solowca lub ew. sztuczne pokarmy płynne. Młode rosną bardzo szybko, ale wymagają karmienia kilka razy dziennie.
Cytat z Encyklopedii Ryb Akwariowych Huberta Zientka:
Rozród przebuega w parach. Najlepsze są sympatyzujące ze sobą tarlaki, które odbywają spontaniczne tarła w akwarium ogólnym. Zbiornik tarliskowy powinien mieć pojemność 30-40 l, jego dno wykłądamy cienką warstwą średniej wielkości żwirku, który następnie przykrywamy "dywanem" z mchu lub miękkolistnych roślin (mchy, kabomba, wywłócznik). Można także zastosować ruszt ikrowy lub wyparzone szklane kulki (wówczas rośliny umieszczamy w dwóch lib trzech zwartych pękach). Akwarium napełniamy bardzo miękką lub miękką (3-5*n) wodą o temperaturze 28*C i pH 6,5-7, odstaną i krystalicznie czystą. Wskazane jest dodanie do niej środka zapobiegającego pleśnieniu ikry. Na tarło tarlaki odkłądamy wieczorem. Po tarle natychmiast je wyławiamy. Larwy wylęgają się po 24-36 godzinach, a po pięciu lub sześciu dniach zaczynają żerować. Początkowo narybek przyjmuje pierwotniaki, larwy oczlików i wrotki ("pył") oraz suchą karmę przeznaczoną dka narybku ryb jajorodnych.

Tyle teorii, wiedzy praktycznej niestety nie posiadam
Bardzo początkujący
Akwarium 112-litrowe
zbiq27
Posty: 41
Rejestracja: 07 wrz 2015 17:50

Post autor: zbiq27 »

Dzieki moze ktoś sie jeszcze wypowie na ten temat ? ...
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Woda bardzo miękka, praktycznie przy wartościach zerowych. Lekko kwaśna. Podkarm je wysokowartościowym żarciem (najlepiej żywcem albo mrożonkami) parę tygodni przed stymulowaniem tarła. Tuż przed tarłem podnieś temperaturę i zapewnij brzankom siatkę z dużymi oczkami lub mchy, ewentualnie coś, co ukryje przed rodzicami jaja. Po tarle odłów dorosłe brzanki do głównego akwarium.

To, co się wykluje, karm pyłem i pilnuj czystości wody. Do akwarium z narybkiem na początek filtr gąbkowy wystarczy w zupełności.
zbiq27
Posty: 41
Rejestracja: 07 wrz 2015 17:50

Post autor: zbiq27 »

A czemu sie ocierają o filtr kamienie o liscie
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ocieranie może być oznaką ataku jakiegoś pasożyta, choćby kulorzęska co z kolei jest efektem złych warunków panujących w zbiorniku. Zapraszam do działu Choroby, opisz tam nam dokładnie swój zbiornik.

Cofnęłam się do Twoich postów i widzę to akwarium... Niestety, obsada i wyposażenie akwarium do poprawy. W takich fatalnych warunkach brzanek nie rozmnożysz, ale czekają Cię choroby i śmierć ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
colo75
Posty: 63
Rejestracja: 04 lut 2016 18:18
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: colo75 »

Co do Brzanek jakie udalo mi sie rozmnoŻyc to Rozowa i Purpurowa , nie robilem zadnych wymogow co pisza do pH wody i takie tam teorie no nie ktorzy die tego trzymaja .Mialem zbiornik 30l woda troche w nim byla lekko szyby zaglonione szybko doszly bo padalo swiatlo dzienne . Gdy zauwaŻslem ze tarlaki nabieraja szczegÓlnie samce ostre kolory wylawialem je do tego akwarium temperatura wody byla miedzy 10 a 15 stopni .Po tarle wylawialem ryby , wiadomo ze w takiej lekko zaglonionej wodzie nie kazde zlozona ikra moze przetrwac bo moze ja plesn dopasc ale zawsze mialem duzo mlodych mlode po wykluciu sie mialy pokarm w substancji glonow .Jak podrosly zeby mogly jesc suchy pokarm wtedy go im podawalem w malych ilosciach ;)

Fatalne błędy ortograficzne, brak stosowania się do zasad gramatyki i ortografii języka polskiego! Stosuj moduł sprawdzania pisowni - następny tak napisany post natychmiast usunę. MOD BARA
przemkokatowice
Posty: 577
Rejestracja: 04 lis 2014 12:08

Post autor: przemkokatowice »

BARA pisze:Ocieranie może być oznaką ataku jakiegoś pasożyta, choćby kulorzęska
Basiu, ale np. u pielęgnic ocieranie sie jest czymś normalnym, to wygląda jakby ryba atakowała podłoże lub tez elementy akwa np. duży kamień który jest ozdobą uderzając w niego bokiem i gwałtownie sie ocierając. Takie zachowanie przejawia np. moja zebra, raz na jakiś czas. Zawsze sie zastanawiam czy ona sie wtedy wścieka czy, że tak powiem cieszy :D
ODPOWIEDZ