Świetlówka LED DIY

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Energetyk
Posty: 44
Rejestracja: 26 lis 2015 15:45
Lokalizacja: Lublin

Świetlówka LED DIY

Post autor: Energetyk »

Witam, z racji początków akwarium nadszedł czas na zmontowanie jakiegoś oświetlenia. Z akwarium dostaliśmy świetlówkę akwarystyczną ale jej barwa i ilość światła lekko mówiąc nie powala...

Z racji mojej pracy która sprzyja tworzeniu takich projektów stworzyłem dziś wynalazek zaprezentowany na zdjęciu poniżej. Po wstępnych pomiarach ogólny parametr lampy to 4800K, 73Ra, Peak ~445nm, ~12W


Ogólnie zrobiłem to ze szklanej rurki która została nam po zbitej świetlówce LED, ścinków z listw sztywnych led i zakrętek od butelek.
Precyzyjniej mówiąc są to przemieszane ze sobą moduły o barwie 9000K i 3000K.

Nie będę chyba wspominał o budżecie tego przedsięwzięcia żeby tu nikogo nie obrażać... :twisted:

Do tego spinki metalowe by trzymać to jakoś w obudowie i koniec. Zasilanie 12V. Dziś w nocy sprawdzę jak to prezentuje się w akwarium.

Obrazek
Awatar użytkownika
remigiuszl
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2015 19:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: remigiuszl »

Jestem ciekaw Twojego eksperymentu, bo sam testuje u siebie oświetlenie na bazie LED.
Jakich diód użyłeś ?
Awatar użytkownika
Energetyk
Posty: 44
Rejestracja: 26 lis 2015 15:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Energetyk »

Diody 5730, raczej mało wysilone bo na metrowym odcinku takiej listwy sztywnej 72 diody mają 16,8W katalogowo a realnie ~ 16W.

Tak więc ~ 0,2W / diodę
Awatar użytkownika
remigiuszl
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2015 19:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: remigiuszl »

To zapodaj później info w jakim baniaku to chcesz montować i jaka długość takiego ustrojstwa :) jestem bardzo ciekaw efektu.
Ja na chwilę obecną w 140L mam około 90W ledów i powiem Ci, że robi pogrom :) 27W w profi świetlówkach od znajomej firmy + reszta w diodach 5050.
Awatar użytkownika
Energetyk
Posty: 44
Rejestracja: 26 lis 2015 15:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Energetyk »

Baniak to potężne 50L ale jeśli u mnie wypali wszystko z przyrostem roślin i ogólnym utrzymaniem to zrobię wersję do akwarium mojej mamy a tam jest już 160L w którym jest chwilowo świetlówka LED 18W 2160lm 4200K i daje radę ale za żółto trochę i glony szaleją...

Zwykła świetlówka
Obrazek

LED

Obrazek Obrazek

W porównaniu do świetlówki 14W akwarystycznej moje 12W to przepaść :D Zobaczymy jak będzie gdy trafią do akwarium jakieś organizmy żywe :)

Ja diod 5050 nie używam bo po 2latach reklamacji w sklepie stwierdziliśmy że jednak nie nadają się do niczego oprócz RGB. Chyba że te z wyższej półki ale nawet jeśli przeżyją dłużej to są mało efektywne... 2835, 7020 czy 5730 są dużo ciekawsze
Awatar użytkownika
remigiuszl
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2015 19:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: remigiuszl »

Świetlóweczki mam na 2835 oparte właśnie i faktycznie są lepsze.
Korciło mnie żeby pójść w 5730 zamiast 5050, ale trochę bałem się temperatury jaką wytwarzają. 5050 sprawdziłem wcześniej w małym gupikarium 54l, sprawdziły się, więc doświetliłem duży.

Jeśli mogę doradzić co nieco, to zainwestuj chociażby w bimbrownie dla ewentualnych roślin, bo mogą wyskoczyć zielenice :)

Wygląda to obiecująco, jestem ciekaw jak roślinki na to urozmaicone barwą światło i jak będzie wyglądało doświetlenie dolnego piętra po obsadzeniu.. Jaką masz wysokość zbiornika ?
phoenix_d27
Posty: 113
Rejestracja: 21 wrz 2015 18:21

Post autor: phoenix_d27 »

Od kilku miesięcy oświetlam tak akwarium 50 litrowe ale tych ledów to mam więcej niż 3 metry. Jaką to moc generuje nie mam zielonego pojęcia.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Energetyk pisze:Ogólnie zrobiłem to ze szklanej rurki która została nam po zbitej świetlówce LED, ścinków z listw sztywnych led i zakrętek od butelek.
No, no, ogólnie mówiąc to konstrukcja zrobiła na mnie wrażenie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Energetyk
Posty: 44
Rejestracja: 26 lis 2015 15:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Energetyk »

remigiuszl z bimbrownią pomyślę ale może to mieć sens gdyż rybek będzie raczej mało ze względu na bańkę więc raczej nie naprodukują zbyt wiele...

W sumie nie wiem ile ma akwarium ale na oko 35cm max 40

phoenix_d27 3m to dosyć sporo ale na pasku elastycznym, giętkim zwykłym?

krzych_100 jeśli coś jest głupie ale działa to nie jest głupie :D
Awatar użytkownika
remigiuszl
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2015 19:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: remigiuszl »

Energetyk pisze:rzych_100 jeśli coś jest głupie ale działa to nie jest głupie
Nikt nie powiedział, że to jest głupie, krzych_100 też jest pod wrażeniem :)
Pełen podziw za chęci, a wykonanie wygląda solidnie.
Dwie rzeczy mnie tylko martwią :
1) Czy uszczelniłeś odpowiednio wejście kabelka w rurę? Wilgoć niezabezpieczonych ledów, wiesz co może zdziałać :)
2) Jak z temperaturą samych listew w środku rurki? 5730 generują sporo ciepła, a samej listwy nie masz tam do czego przymocować, by oddawała ciepło.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Energetyk pisze:krzych_100 jeśli coś jest głupie ale działa to nie jest głupie Very Happy
Ja jestem pod wrażenie estetyki i prostoty wykonania, nie napisałem, że to jest głupie.
Jestem zwolennikiem low-tech, czyli zrobienia sobie, a nie kupienia rzeczy potrzebnych do akwarium, bo zrobienie daje wg mnie więcej satysfakcji.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
remigiuszl
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2015 19:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: remigiuszl »

krzych_100 pisze:bo zrobienie daje wg mnie więcej satysfakcji
Dokładnie to popieram :)
Hobby przecież ma zajmować czas i cieszyć człowieka, a jak wiadomo, nie możemy zbyt często wciskać łapsk do akwarium, to czymś trzeba się zająć :D
phoenix_d27
Posty: 113
Rejestracja: 21 wrz 2015 18:21

Post autor: phoenix_d27 »

Energetyk pisze: phoenix_d27 3m to dosyć sporo ale na pasku elastycznym, giętkim zwykłym?
Giętkim zwykłym, przyklejone to jest do prostokątnej obudowy z plexi.
Awatar użytkownika
Energetyk
Posty: 44
Rejestracja: 26 lis 2015 15:45
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Energetyk »

remigiuszl

U mojej mamy jest jedna świetlówka led 120cm 18W 2160lm i daje radę na 160L. Rośliny rosną i ogólnie brak skutków ubocznych także ciężko mi sobie wyobrazić akwarium 140L z LED 90W :D

W sumie ciężko powiedzieć czy dobrze to zrobiłem bo okaże się to w międzyczasie. Nakrętki wchodziły ciasno na rurkę ale i tak wkleiłem je na klej termoaktywny z pistoletu tak jak sam kabelek. Na oko wszystko wygląda ok i po paru dniach w akwarium z napowietrzaniem w środku nic sie nie zmieniło.

Temperatura jest dosyć spora, rurka nagrzewa się do +/- 40C na zewnątrz. W akwarium jeszcze nie mierzyłem.

Ogólnie zamysł był taki żeby przepuszczać przez takie oświetlenie wodę w taki sposób by ledy ją ogrzewały ale nie mogłem znaleźć odpowiedniego profilu i poddałem się. Koszty są zerowe więc jeśli będzie mi się nudzić to na pewno coś w tym kierunku jeszcze pomodzę.

Nie ukrywam że chciałbym też sprawdzić jak długo to wszystko wytrzyma więc można uznać ten wynalazek jako próbę zniszczeniową choć po wnioskach i błędach klientów wydaje mi się że ta konstrukcja jest ogólnie udana.

Będę pisał jak coś się wysypie :)

phoenix_d27 to masz słabsze diody bo na giętkim podkładzie raczej są mniej wysilone ze względu na oddawanie ciepła. Ciekawe jak długo wytrzymają bo co drugi specjalista akwarysta chciał ode mnie kupować diody 5050 których od 2 lat nie sprzedajemy przez słabej jakości sylikon jak i samą diodę która w przeciętnym akwarium wytrzymywała 2-3 miesiące.
Awatar użytkownika
remigiuszl
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2015 19:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: remigiuszl »

Energetyk pisze:ciężko mi sobie wyobrazić akwarium 140L z LED 90W
Wszystko zależy od gatunku roślin jakie zamierzasz prowadzić. Jasne krypcie, sagittaria, ludwigia, to spokojnie pociągnie. Ja jednak poszedłem w bardziej wymagające gatunki i prowadzę holendra więc im więcej światła tym lepiej. Zwłaszcza, że zaszalałem i posadziłem małego henia, a zbiornik ma 50cm wysokości :)
Jeśli obecne 5050 mi padną, to raczej pójdę w Cree. Będę tylko musiał wymyślić sposób na dobrą izolację ich, bo u mnie akwarium odkryte odpada, chociażby ze względu na kota i lubiące spacerki poza zbiornik Amano.

Mówisz, że ciężko sobie to wyobrazić ? :)
viewtopic.php?p=179613#179613
Tylko wygląd już nieaktualny, bo wczoraj zaszły ogromne zmiany :D Przyszła paczka z nowymi roślinami, więc spać poszedłem w środku nocy :D
Ostatnio zmieniony 27 lis 2015 13:36 przez remigiuszl, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ