Bambus w akwarium

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

mazand
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2005 17:13
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą

Bambus w akwarium

Post autor: mazand »

Zastanawiam się, czy można umieścić w akwarium pędy bambusa, czy się ukorzenią i przede wszystkim czy nie zaszkodzą rybkom w akwarium. Chciałbym urozmaicić wygląd pokrywy nad akwarium. Może ktoś zna inne rośliny, które można zasadzić w akwarium i będą mogły rosnąć ponad taflą wody na pokrywie.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Ktoś mi kiedyś mówił że przyrost dzienny bambusa to 8 cm albo 80 ale raczej 8. Więc kila dni i wyrosną Ci Ponad akwarium.
P.s.
Kiedyś torturowano tak ludzi przywiązywali ich do ziemi sadzili pod nimi pędy bambusa. Efektu można się domyslić.

Pozdrawiam
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Z tego co widziałam w różnych akwach, oczywiście ludzie stosują bambus do dekoracji i ozdoby akwarium. Mniej więcej ta sama zasada co kokos (aczkowiek kokos mi sie nie podoba), bambusy i owszem. Chodzi tu jednak nie o żywe pędy bambusa a o "bambusowe badylki" bo nie wiem jak to nazwać, więc nie rośliny żyjące. Ładnie poustawiane moga tworzyć piękną dekorację. Nawet zbytnio nie trzeba ich przygotowywac (gotowanie itp.).

Pozdrowionka

Jutro jak znajdę jakąs stronę z takim akwa to pokaże.
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@Brian. Jest wiele gatunkow bambusa! I nie wszystkie rosna szybko!
Mam bambusa w doniczce i od 4-rech lat tylko 20-25cm urusl. Czy nadaja sie do Akwa niestety niewiem ?
Pozdro!
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

To pewnie musiałem słyszeć o jakiejść wyjątkowej :)
Pozdrawiam
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Posiadam 3 bambusy w akwa. Posadziłam je dla sprawdzenia czy będą rosły. Jak narazie nie zauważyłam wzrostu ale także nie widzę by padały. Możliwe, że za krótko mam je w akwa (ponad miesiąc). Rybom nie przeszkadzają. Tak więc jestem dobrej myśli. :lol:
gregor r
Posty: 88
Rejestracja: 24 kwie 2006 8:12

Post autor: gregor r »

z tego co ja słyszałem to bambus potrafi rosnąc do 1 m na dobę.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tak...ale zapewne nie takowy gatunek to raz, a po dwa nie w akwa, wiec nie grozi.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

jeśli chodzi o bambus to ladnie się prezentuje ( sam kiedyś mialem za gówniarza w akwa a teraz mam znajomy ) taki juz powiedzmy wysuszony (taki z jakiego kiedys robili kije na wędki ;) ) kumpel ma go powbijanego w rogu akwa tak powiedzmy w cwiartce o promieniu 10 cm... fajnie to wyglada rybcie pływają pomiedzy a naokoło niktórych badylków owiniete są jakieś roślinki :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
Peter
Pomocnik
Posty: 489
Rejestracja: 02 lut 2006 16:27
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Peter »

Może to co kupujecie i wam nie rośnie to nie jest bambus - ktoś miedyś mi tłumaczył że jest to coś co się nazywa bamboo i wogóle nie rośnie
240L soon!
Pozdrawiam,
Piotrek
Stary rekin
Posty: 112
Rejestracja: 05 mar 2006 23:17

Post autor: Stary rekin »

Bambus jest naprawdę z gatunku traw. Prawdą jest, że są odmiany rosnące 80cm dziennie ale te nie są w Polsce dostępne. To co jest sprzedawane w hipermarketach to nie bambus tylko dracena przygotowana przez chodowców, żeby udawać bambus.
Prawdziwy bambus dostępny w Polsce i chodowany w naszych warunkach dorasta do 2m wysokości, więc do akwa raczej się nie nadaje. Pięknie się za to prezentuje przy oczku wodnym bo bardzo lubi wilgoć. Spróbuj może zamiast bambusa posadzić nasze sitowie, powinno się nieźle prezentować wystając nad akwa.
agami
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2006 10:23

Post autor: agami »

sum pisze:Hey!
@Brian. Jest wiele gatunkow bambusa! I nie wszystkie rosna szybko!
Mam bambusa w doniczce i od 4-rech lat tylko 20-25cm urusl. Czy nadaja sie do Akwa niestety niewiem ?
Pozdro!

To co sprzedają jako bambus w naszych sklepach to w rzeczywistości dracena sanderiana tzw. potocznie 'lucky bamboo'. http://dom.gazeta.pl/czterykaty/1,57585,1477125.html
Nie sądzę by ta roślina rosła w akwarium. Ja posadziłam ją w doniczce i dopiero widać, że rośnie (ioczywiście nie tak szybko jak bambus :) ). W wazonie z wodą jedynie wegetowała.

Prawdziwe bambusy bardzo trudno w Polsce kupić, przynajmniej ja nigdy nie widziałam. Ale zobaczcie tutaj http://www.bambusy.pl/
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

U mnie w mieście w sklepach zologicznych sprzedaja takiego babmbusa jako normalną roślinke akwariową, ale tam sprzedaja także skrzydłokwiaty :? Z tego co mi mówiono nie rośnie on tak szybko, bo końcówke ma zalaną woskiem czy jakoś tak. W każdym bądz razie mozesz być pewien, że nie rozwali ci to pokrywy w akwarium :)
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

no proszę nawet rowery robią z bambusa ;) co prawda nie ten dział ale jak jesteśmy przy bambusie :) http://www.iitk.ac.in/aero/dpm/bamboo.jpg
kleopatra2015
Posty: 26
Rejestracja: 08 sty 2005 19:18

Post autor: kleopatra2015 »

Moja mama bardzo lubi dekoracje, kwiaty i ogolnie upiekszanie naszej hacjendy. Ostatnio zakupila w sklepie bambusy dwa, sa gruube, zielone i kreca sie w spiralke. Sprzedawczyni zalecila trzymac je w ozdobny "sloiku" (?) z takimi kulkami szklanymi. Zgodnie z przykazaniem tak zrobilysmy. Bambus zakorzenil sie miedzy kulkami, puscil liscie i urosl nieco.. wiec moze i w akwa by sie nadal?
Jak bede miala to podam fotki.
ODPOWIEDZ