[525l] obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Paw95
Posty: 8
Rejestracja: 25 lut 2016 13:31
Lokalizacja: Konin

[525l] obsada

Post autor: Paw95 »

Witajcie! Jestem nowym użytkownikiem tego forum ;) Mam do was parę pytań.
Tak więc zacznijmy od tego że jestem początkującym akwarystą . Dopiero przymierzam się do jego założenia ale ja już chcę mieć wszystko elegancko zaplanowane :)
Akwarium będzie o wymiarach 150x70x50 525L
Jaka obsada do niego?
Interesują mnie większe ryby które nie są podatne na choroby. Chciałbym aby w tym akwarium było parę gatunków nie tylko jeden.
Jakie podłoże?
Jaka ilość powietrza na h? (mam na myśli ile musi wynosić max przepustowości powietrza przez filtr aby akwarium było dobrze napowietrzone)
Jaka moc grzalki?
Jakie naświetlenie?
Chciałbym aby w tym akwarium znajdowały się roślinki jakieś korzenie

poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakimi parametrami wody dysponujesz?
70 cm to wysokość czy szerokość?
Jeżeli wysokość - to błąd. Ryby nie potrzebują aż tak wysokich zbiorników, poza tym będzie ciężko obsługiwać strefy przydenne.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Paw95
Posty: 8
Rejestracja: 25 lut 2016 13:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Paw95 »

wysokość 50 cm ;) pH 7,6 GH 211 mg
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

To polecam pielęgnice z Ameryki Środkowej, docelowo ze 3 pary (np. niebieskołuska, meeka, honduran red point). W akwarium kamienie (otoczaki), drewno (korzenie, gałęzie), piach. Z roślin to nurzańce, moczarki, rogatek, pistia, rzęsa. W akwarium trzeba wydzielić rewiry. Jeśli kupujesz ryby młode, to kup po 5-6 ryb z każdego gatunku. Jak się dobiorą w pary to zostawiasz po jednej. Jak kupujesz dobrane pary, to staraj się kupować ryby o zbliżonej wielkości. Jakby było pusto w akwarium, to możesz dać jakieś spore zyworódki, lub ławicę astynaksów, ewentualnie zwinników ogonopręgich. Trzeba mieć na uwadze że pielęgnice podczas tarła są agresywne.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Paw95
Posty: 8
Rejestracja: 25 lut 2016 13:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Paw95 »

hmm pomyśle a moze jeszcze jakieś propozycje obstawy? ;) jaka ekipa sprzatajaca? ;)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Paw95 pisze: jaka ekipa sprzatajaca?
Akwarysta ;)

Przy takich wartościach masz do wyboru:

Opcja 1: Tęczanka Boesemana + Tęczanka trójpręga + Gurami mozaikowy - temperatura 27-28 stopni, więc i wybór obsady skąpy, ale po 9 sztuk obydwu tęczanek + para/harem gurami powinny zapełnić akwarium
Opcja 2: Brzanki różowe + Tęczanki czerwone/Tęczanki niebieskie - temperatura 23-24 stopnie. Dwa gatunki, bo te tęczanki rosną... no spore. Do 15 centymetrów. 10 brzanek i 10 tęczanek i kwestię zapełnienia akwarium masz z głowy.
Opcja 3: Ryby Ameryki Środkowej - tutaj masz pole do popisu z aranżacją korzeniową, za to nie nakręcaj się na rośliny poza najtwardszymi - nurzańcami, czy mikrozorium. Do wyboru gatunki względnie ugodowych pielęgnic z przedziału 9-15cm, z większymi nie szarżuj, bo to ryby agresywne i może Ci zabraknąć dla nich terytoriów. Przykładowe pielęgnice do takiego akwa: miodowa, meeka, akara błękitna, sajica. Jako dodatek mogą być np. mieczyki lub zmienniaki w roli producentów karmówki. Tutaj ewentualnie może dojść też 1-2 sztuk kiryśnika czarnoplamego, jeśli będzie układ np. 1 gatunek pielęgnicy + 1 gatunek żyworódki + kiryśnik.
Opcja 4: Malawi. Kolorowe, żywe i ciekawe w obserwacji ryby. Wymagają trochę wyższego pH, ale to można załatwić sodą lub filtracja przez grys koralowy. Problem jeden: korzenie raczej odpadają, lepiej się nastawić na skałki. Z roślin nurzańce, względnie jakaś moczarka/rogatek i mikrozorium na skałach. Te ryby to brudasy, więc potrzebna byłaby mocna nadfiltracja. Propozycje doboru gatunków masz na forum Klubu Malwi, wystarczy przejrzeć kilka głównych działów, jeśli temat Cię zainteresuje.
Paw95
Posty: 8
Rejestracja: 25 lut 2016 13:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Paw95 »

Dziękuję za pomoc :) jakieś może jeszcze propozycje? :) podobają mi się akry a czy do nich mogłby być zbrojnik lamparci/kosiarki? Jakie inne ryby mogły by być z nimi?
Awatar użytkownika
jozeef
Początkujący pomocnik
Posty: 398
Rejestracja: 06 sty 2008 18:49
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: jozeef »

W takim akwarium to już można poszaleć:

1.Czarne wody p. altum i zbrojniki na dno

2.Azja. Nadówdki, nurzańce, mnóstwo kryptokoryn i para morderców czyli Channa aurantimaculata

3. Azja roślinniak: Brzanka Denisona 20szt, harem gurami

4. Ryuboku/Iwagumi pełną parą: 50-100 neonów simulansów, masa otosków i jakiś bojownik żeby zbijał neony w ławicę

Też chce taki litraż! :(

ps. jak uważacie, że dla Altumów ten litraż jest za mały, to poprawcie mnie :) Ryby te to moje akwarystyczne marzenie, ale sam dałbym je do min. 800l
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

jozeef pisze:1.Czarne wody p. altum i zbrojniki na dno
Parametry nie podejdą... a dla altumów za niskie akwarium.
jozeef pisze:Azja roślinniak: Brzanka Denisona 20szt, harem gurami
Akurat gurami do brzanek Denisona pasują jak pięść do nosa ze względu na to, że Denisony są wybitnie zimnolubne. Ale Denisony do rośliniaka faktycznie cacy.
jozeef pisze:50-100 neonów simulansów, masa otosków i jakiś bojownik żeby zbijał neony w ławicę
Parametry, ponownie. Są jakieś granice...
Awatar użytkownika
jozeef
Początkujący pomocnik
Posty: 398
Rejestracja: 06 sty 2008 18:49
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: jozeef »

Dhuz pisze:
jozeef pisze:50-100 neonów simulansów, masa otosków i jakiś bojownik żeby zbijał neony w ławicę
Parametry, ponownie. Są jakieś granice...
że co? :lol:
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/
http://www.seriouslyfish.com/species/ot ... crospilus/
http://www.seriouslyfish.com/species/pa ... -simulans/

Przecież one mają dokładnie takie same wymagania w naturalnym biotopie

:roll: 8) :lol:
Paw95
Posty: 8
Rejestracja: 25 lut 2016 13:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Paw95 »

I teraz mam kolejne pytanie przy podmiankach wody mogę prosto lać wodę z kranu czy musi się gdzieś odstać ? Przy tym litrażu będę miał ciężko 3mac po 100L odstanej wody do wymiany ale jeżeli będę musiał tak zrobić to tak zrobie. Macie może jakieś na to sposoby? Bo oglądałem na youtube jak jeden koleś bezpośrednio do akwarium wodę z kranu :)

a malawi bądź do tanganiki jaka obstawa? Wink chce wszystkie opcje rowazyc aby potem nie zalować w przyszlosci Smile

nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

jozeef pisze:że co? Laughing
Których wymagań woda autora nie spełnia, co możesz sobie przeczytać w 3 poście w tym temacie. Trzymanie zimnolubnego O. macrospilus z bojownikami też bardzo w duchu dbania o zdrowie ryb, nie? :P

Zanim wziąłeś się za rozbrajanie mnie linkami do SF wypadało przeczytać temat wzwyż i same linki, którymi szafujesz. :D
Brzanek
Pomocnik
Posty: 451
Rejestracja: 22 lut 2016 12:58
Lokalizacja: Ząbki

Post autor: Brzanek »

Paw95 pisze:mogę prosto lać wodę z kranu czy musi się gdzieś odstać
Ja leje bezpośrednio do akwarium, bez uzdatniaczy. Wielu moich znajomych tak robi. Jedyny warunek - woda nie może być chlorowana, tylko teraz to raczej rzadkość, na ogół woda jest ozonowana.
Czyli jeżeli nie jest chlorowana, to lej Waść :wink:
Pozdrawiam
Paw95
Posty: 8
Rejestracja: 25 lut 2016 13:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Paw95 »

niestety u mnie jest ta woda chlorowana ;/
Paw95
Posty: 8
Rejestracja: 25 lut 2016 13:31
Lokalizacja: Konin

Post autor: Paw95 »

jednak klimaty tanganiki mnie przekonaly
wybrałem obsadę taka:
szczelinowcem pięciopręgim (tretocephalus)
Altolamprologus compressiceps
muszlowiec n. hecqui
cyprichromis leptostoma
i teraz pytanie po ile szt tego wszystkiego?
Jakie podloze?
Ile ryby te beda kosztowaly?
Jaka najlepsza będzie do nich tempeatura?
Jakie roślinki?
ODPOWIEDZ