piana na powierzchni wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
siwy23
Posty: 19
Rejestracja: 05 sty 2006 17:21
Lokalizacja: p o l a n d

piana na powierzchni wody

Post autor: siwy23 »

wiatam,

moje akwa 54litry, dlaczego na powierzchni wody robi mi się piana?? piana powstaje z pęcherzyków powietrza jakie daje filter, najwieksza jest po nocy jak zaświecam swiatło, a potem jak by znikała ;) >>>ZPW<<<


pozdro :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nie wiem na ile światło ma wpływ na pęcherzyki powietrza, bo jak dla mnie żadne, może to po prostu robi Ci sie jakiś kożuch bakteryjny i na jakiś czas należałoby może bardziej napowietrzyć akwarium. Rozumiem, z tego co piszesz, że to filtr (bykom stop - nie filter :) ) powoduje, że coś takiego Ci się dzieje. A masz jakies dodatkowe napowietrzanie w akwa? Czy tylko napowietrzanie poprzez ruch wody?

Pozdrowienia

PS. Proponuje tak ustawić filtr, aby powierzchnia wody miala silniejszy ruch, powinno zdecydowanie pomóc.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
siwy23
Posty: 19
Rejestracja: 05 sty 2006 17:21
Lokalizacja: p o l a n d

Post autor: siwy23 »

akwa napowietrzam tylko z filtra :mrgreen: TURBO-350 firmy AquaEl
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zatem jestem przekonany, ze piana spowodowana jest od kożucha bakteryjnego. Jak wspominałem jest zastana troche tafla wody i stad osadzające sie pęcherzyki powietrza. Generalnie jak proponowałem,umieść tak filtr, aby tafla wody była poddana w miarę dużemu ruchowi wody, dodatkowo do czasu do czasu mozesz napowietrzac np. z brzeczyka aby była ona bardziej poruszana i mieszana. Jestem przekonany, że zdecydowanie powinno to pomóc. Miałem nieco podobny problem u siebie, zwiększenie ruchu wody w górnych jej partiach problem rozwiązało.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
siwy23
Posty: 19
Rejestracja: 05 sty 2006 17:21
Lokalizacja: p o l a n d

Post autor: siwy23 »

no własnie wylot wody i powietrza w moim filtrze ustawiony był za bardzo na tylnią scianke akwa, teraz dałem równolegle i jest ok
dzieki

pozdro :wink:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No to super, wiedzialem ze to moze byc to, mialem podobna sprawe jak woda na powierzchni byla prawie nieruchoma, niestety takie cos sie wytwarza wtedy :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
siwy23
Posty: 19
Rejestracja: 05 sty 2006 17:21
Lokalizacja: p o l a n d

Post autor: siwy23 »

:( no i jednak sie za szybko ucieszyłem, mimo ze filtr jest teraz ustawiony na max obrot. to piana dalej sie zaczyna robic, nic daje wode do odstana jutro podmienie


pozdro :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No dokładnie mogło się tak stac jak pisałem przez kożuch bakeryjny, ot tak nie zniknie, skoro powstal. Dobry pomysł, podmien wode, ale filtr juz w ustawieniu optymalnym na ruch tafli wody i powinno byc OK, jak mowie u mnie to pomogło. A przy okazji skontroluj tez parametry wody, bo sam jestem ciekaw jakie je masz :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
siwy23
Posty: 19
Rejestracja: 05 sty 2006 17:21
Lokalizacja: p o l a n d

Post autor: siwy23 »

parametrów wody nie dam rady zrobic bo to są drogie rzeczy i nie mam kasy :mrgreen: :D
>>> siwy23 <<<


:-)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm no tak rozumiem, ale tak dlugo jak nie bedziesz mogl badac parametrow nie ujedziesz za dlugo z akwa, dopoki nie ma rybek pol biedy ale jak beda i sie zaczna choroby to wtedy nie da rady, parametry wody to podstawa do wszelkiego inego dzialania niestety. Chocby te podstawowe jak pH, TWW i TWO.


Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
siwy23
Posty: 19
Rejestracja: 05 sty 2006 17:21
Lokalizacja: p o l a n d

Post autor: siwy23 »

podmieniłem dziś wode (12 litrów, odstanej dwa dni) a paiana na powieszchni wody dalej jest , mniejsza ale jest, Powstaje z pecherzyków powietrza... co robić ?? :(
>>> siwy23 <<<


:-)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Teraz to juz mi nie daje spokoju ta piana :) Hmmm, no szkoda, ze nie bedziemy znac tych parametrow o ktore prosilem, bo to by troche tez rozwiazalo sytuację. Jednakze zapytam, piana z pecherzykow powietrza czy w wyniku natleniania piana z "czegoś" bo to istotne w sumie dosc w takiej sutuacji, gdy wszystkie rozsadne rozwiazania jak widac nie daja rezultatu :)

Pozdrowienia

PS. Bo jak na moje to za duzó w takim razie zwiazkow azotu. Moze zbytnio przekarmiasz rybki? Zrób moze probe glodiowki na jeden dzien i zobacz co sie dzieje czy ilosc piany znika, ehhh szkoda ze nie ma tych wyików NO2 i NO3.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Nie wiem napisze cośteraz co mi przyszło do głowy :P Może to jest największa bzdura jaką wymyśliłem, ale cóż raz się żyje :)
siwy23 napisał, że ilość bombelków się zmniejsza gdy światło jest zapalone. Ty Mireks, że może to być spowodowane zbyt dużą ilością NO2 i NO3. Więc tak gdy świało jest zapalone roslinki zaczynają proces fotosyntezy fazy jasnej, czyli zaczyna się wytwarzanie tlenu. A jak dobrze wiemy rośliny bopierają NO3 jako nawóz (jeśli dobrze myśle) czyli automatycznie ich ilość w wodzie maleje.
I to by mogło być potwierdzeniem tego co mówi Mireks
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Brian kombinujesz niezle, zupelnie niezle,widac myslisz logicznie i starasz sie cos skaldac w calosc a to najwazniejsze. Z tym NO3 jako nawóz to tak nie do konca. Rośliny wyższe pobierają azot tylko w postaci NO3. Azot potrzebny jest im do: syntezy aminokwasów, białek, zasad azotowych, kwasów nukleinowych. W akwarium do dobrego wzrostu roślin zaleca się utrzymywać poziom azotanów NO3 poniżej 20 mg/litr w akwarium ogólnym. Niestety nie znamy nic nadal na temat jak to wyglada w akwa, ale moze siwy23 jednak sie skusi na testy i sie dowiemy :):):)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Staram sie jak mogę :)
Czyli NO3 pomagał łączyć się tym wszystkim związką tak?
I popatrz siwy23 podmienił wode i ilosć piany się zmniejszyła :)
No jeżeli siwy23 zrobi testy (może poproś kogoś, kto ma testy aby zbadał Ci parametry wody) i wyszły by na korzyść naszego rozumowania to było by to tylko potwierdzeniem naszej teorii :)
Pozdrawionka :)
ODPOWIEDZ