[190L] "kosteczka" po latach przerwy

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
AquaBalon
Posty: 52
Rejestracja: 08 lis 2015 9:24
Lokalizacja: Zabrze / Holandia

[190L] "kosteczka" po latach przerwy

Post autor: AquaBalon »

Witam.
Chciałem się przywitać 😁 po kilku latach przerwy, w sumie przypadkiem, bo dostałem od znajomych akwarium. No i tak się znów zaczyna.
Wcześniej kilka lat temu liznąłem coś akwarystyki, ale bez szału :mrgreen: :mrgreen:

Akwarium
55x55x65 :) to chyba coś około 190 litrów brutto :bredzisz producent nie wiadomy.
Filtr
tetra 1000 plus
Grzałka
eheim Jagger 150w
Oświetlenie
Superfish Slim LED 45cm 28W
Voltage: 24V
Wattage: 28W
Kelvin: 7.300K
PAR: 230P
Lumen: 1.731L
Podłoże:
Czarny drobny żwirek + jbl manado + kulki
I w tle rurka z bimbrowni 🤪

Aktualnie obsada, wpuszczona po 3 tygodniach od zalania :
3 otoski
12 zwinnikow
I parka prętnika

W planach:
Pstrazenice marmurkowe, może kilka otoskow więcej. Może coś wpadnie do głowy :aniolek
W Poniedziałek zawitała ospa na zwinnikach, ale szybko podane lekarstwo i na dzień dzisiejszy nie widać więcej objawów. Niestety jeden zwinnik nie przeżył. (on od razu jakoś dziwnie wyglądał, niestety zauważyłem to dopiero w domu, po wpuszczeniu do akwarium)
Akwarium ma aktualnie 4 tygodnie.
Obrazek
url=https://naforum.zapodaj.net/2ca5ba0e78cb.jpg.html]Obrazek[/url]
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 lut 2022 8:11 przez AquaBalon, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [190L] "kosteczka" po latach przerwy

Post autor: owlman »

Czesc. Ryby to ostatnia rzecz jaka sie kupuje a robi sie to po kilku tygodniach od zalania . Brak roslin . Co to za podloze ? Co to za akwarium ( producent) ? Jaka filtracja ?
Awatar użytkownika
AquaBalon
Posty: 52
Rejestracja: 08 lis 2015 9:24
Lokalizacja: Zabrze / Holandia

Re: [190L] "kosteczka" po latach przerwy

Post autor: AquaBalon »

Ryby zostały wpuszczone po 3 tygodniach od zalania akwarium. Wcześniej dodane także bakterie.
Akwarium nie mam pojęcia jaki producent.
Jak brak roslin? Są 😁
filtr tetra 1000 in
Podłoże żwirek + jbl manado + kulki w podłożu.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [190L] "kosteczka" po latach przerwy

Post autor: owlman »

Dzieki za uzupelnienie info . Rosliny sa …ale malo . Czy badasz CO2 ? Jak sprawuje sie bimbrownia ?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [190L] "kosteczka" po latach przerwy

Post autor: grzesi3k »

Heh ta kosteczka serio wyglada jak Bez roslin xD no ale to zludzenie. Moze faktycznie mogles troche zaczekac az podrosna chwasty, podloze sie wystabilizunje I takie tam ;)
Lanie bakterii to... Bez sensu, sprawdziles czy cykl co sie zamknal czy bardziej na czuja? Ospa po wpuszczeniu to szok prawdopodobnie ze slabej jakosci wody. No I co Tu duzo mowic mogles poprostu kupic juz chore mocno ryby. Na zasadzie: panie ale pan masz ospe, gdzie tam ospe przeciez tym zbiorniku zdrowe. A wszystko lata na jednym sumpie ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [190L] "kosteczka" po latach przerwy

Post autor: goldi_ »

Schludne. Bacopę to utnij w połowie i zasadzć tę lepszą połówkę . Dolne partie są bardzo kiepskie ale góra całkiem fajna
Awatar użytkownika
AquaBalon
Posty: 52
Rejestracja: 08 lis 2015 9:24
Lokalizacja: Zabrze / Holandia

Re: [190L] "kosteczka" po latach przerwy

Post autor: AquaBalon »

co do ryb, jak juz mowilem - po wpuszczeniu na jednym ze zwinnikow zauwazylem jakies tam plamki, byl blady, plywal osobno. 2 dni pozniej wszystkie mialy plamki. Wlane lekarstwo. Na razie nie widac nic nie pokojacego.
Wydaje mi sie ze aktualnie roslin jest akurat, ale pewnie mozna by wiecej, tyle ze chce tez zostawic " miejsce do plywania" dlatego korzen na srodku ma byc taka ala " granica " :D Taka mialem wizje.
3 Tygodnie wydaja sie raczej wystarczajacym czasem do dojrzenia akwarium, skoro filtr byl jeszcze " mokry" po starym akwarium, tzn poprzednich wlascicielach.
Aktualnie jedyne testy wody jakie przeprowadzalem to testy paskowe marki " Sera " czyli mozna powiedziec ze " na czuja"
Dzis bedzie podmianka wody, do odstanej wody takze wlalem preparat " save start"
a co do bimbrowni. Dziala dobrze. Rosliny wydaja sie takze rosnac " zdrowo " . Po podmiance, wyczyszczeniu wrzuce jakas aktualna fotke.
Milego weekendu

Czy u kogos Prętniki także podjadają roślinki ? :D i czy będą one podjadać ogonki od pstrazenic, ktore plywaja glownie przy tafli wody ?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [190L] "kosteczka" po latach przerwy

Post autor: grzesi3k »

Za mala powierzchnia lustra na pstrazenice. "Safe start" to nic innego jak rozcienczony sok z aloesu. Trzy tygodnie na cykl, no tak, czasem ale w mniejszym litrazu ;) ryby, ktore masz potrzebuja gaszczu, zeby sie chowac przed agresja. Masz pokrywe? Masz labiryntowce ;)
Awatar użytkownika
AquaBalon
Posty: 52
Rejestracja: 08 lis 2015 9:24
Lokalizacja: Zabrze / Holandia

Re: [190L] "kosteczka" po latach przerwy

Post autor: AquaBalon »

Tak mam pokrywę.
To jakie rybki można by dorzucić jeszcze żeby było "akurat" 😁
moze jakies pielegniczki ?
ODPOWIEDZ