[112L] HT zieleniak z Brzankami - zlikwidowany

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No i dzisiaj zakonczylem aranzacje mojego ogrodu. Posadzone zostalo 17 roznych roslin, wiekszosc jeszcze ze starego zbiornika przed resteratem, ale jest kilka nowosci. Zanim wszystko nabierze ksztaltu minie pare tygodni. Jak wam sie podoba?

4dni od startu
Obrazekscreenshot on pc

Obrazekscreen shots

Obrazekupload pics
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Skomentuje jak to się rozrośnie :D
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Na razie rośnie. Jak się zagęści i zaczniesz formować to zobaczymy. Początek ładny.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

A czy cos byscie zmienili odnosnie aranzacji?
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Chyba bym coś posadził przed filtrem aby go zasłoniło. Na korzeniu jest jakiś Anubis? Bo zdjęcie trochę niewyraźne.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kross przed filtrem z lewej strony na prawie calej szerokosci rosna mlode Bacopy monnieri, ktore zaslonia filtr i stworza sciane/zaslone z lewej strony szyby. Na korzeniu mam Microsorium skrzydlate, a z Anubiasow zrezygnowalem bo przy tym swietle dostalyby zielonej ospy, a ja niemoglbym na to patrzec ze spokojem. Myslalem o mchu na korzeniu ale Neuro mi odradzil bo ten owy mech kolekcjonuje brud i wiekszosc syfu ze zbiornika.

Na razie co 2dzien podmianka 5L wody 70RO/30KRAN. NO3 spadlo ponizej 10mg/L i jeszcze wstawilem 3 mlode Pistie zeby sobie podrosly.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Pozwolilem sobie na kilka zdjec z perspektywy Kiryska. Generalnie mija tydzien od startu i odpukac, wszystko rosnie, a szczegolnie Rottala Bonsai z in-vitro, ktora rosnie w oczach. Trawniki juz raz pociolem w celu zageszczenia. Robie codziennie podmianke 5L wody z RO w proporcjach 70/30. Mialem 2 pistie z 54L a teraz mam juz szesc i przybywa. Ziemia dalej wyrzuca z siebie to co najlepsze w slup wody stad bierzace podmiany. Wiekszosc roslin, ktore sadzilem bez korzeni zaczyna juz mocno sie lapac podloza wiec mam nadzieje ze lada dzien zaczna ciagnac pokarm z ziemi.

Co do glonow to na szybie niema jeszcze nic, byl korzuch bakteryjny ale odszedl w niepamiec. Pojawilo sie kilka wloskow na starych roslinach ale nic pozatym sie nie dzieje. CO2 chodzi przez caly dzien, natomiast na noc juz nie.

Na chwile obecna podaje tylko Potas i nic wiecej. Zadnych brakow u roslin nie ma. Obecnie pH jest w granicach 6.7-6.8, NO3 ponizej 10ppm a PO4 ledwo 0.1ppm. Widze ze rosliny powoli zaczynaja przejmowac inicjatywe.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

HT. Ciekawe jak sobie poradzisz 8) Nie mało się przy tym narobisz :wink:
Zapowiada się coraz ciekawiej :D
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kross pisze:Nie mało się przy tym narobisz
Przyznaje ze roboty jest duzo, glownie to podmiany wody, ale od wczoraj podmieniam 5L co drugi dzien, a za tydzien bedzie to co 3dni i az dojde do mementu 1x tydzien. Wszystko bedzie zalezec od tego co wyjdzie w testach wody. Na razie zauwazylem ze woda jest delikatnie oliwkowa ale odkad pamietam zawsze taka mialem przy drzewie i duzej ilosci roslin.

Uzywam testow JBL

Na razie nie zmiennie mam NO3:1mg/L do PO4:0.1mg/L i takie proporcje utrzymuje, wyglada na to ze jest to pewnego rodzaju zloty srodek, ktory na razie swietnie sie sprawdza.

Niewiem czemu Fe (zelazo) mi nie wychodzi w testach, jest takie brazowe i niczym nie moge dobrac barwy do znacznika? Ktos ma pomysla o co chodzi?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Maly updejcik. Zielenina rosnie, gloniska mnie jeszcze nie zjadly, a ryby wygladaja na szczesliwe. Juz prawie miesiac od startu, a ja niemoge sie pochwalic bo ciagle tne ziele z zalozeniem zeby sie zagescilo. Ludwigie co podrosnie to tne i przesadzam, tak samo z Rotalami itd.

Ciagle niestety podaje mikro bo nie wszystko jest jeszcze ukorzenione na tyle aby podjelo samodzielna prace. Makro nie podaje, tzn podaje potas i tyle. Myslalem ze rosliny sie szybciej uniezaleznia od plynnych nawozow, no ale zawsze to jakies doswiadczenie, ktore przyplacilem momentami kondycja roslin oraz zahamowanym rozwojem. No ale nauka nie poszla w las.

Duzy Heniek radzi sobie jak kazdy i po pierwszej mocnej przycince zagescil sie juz elegancko. Strasznie duzo syfu tam sie zbiera, na szczescie krewetki nadazaja z robota.
Obrazek

Ziele rosnie i rosnie...
Obrazek

No i doszla jeszcze 2tyg. temu Alternanthera Reineckii, ktora jak widac jeszcze po lisciach odchorowuje zmiane otoczenia i zbiornika. Na szczescie ma sie juz ku lepszemu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Ładneeeeeeee. Wygląda świetnie. Dużo roboty masz?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Dzieki.

Pracy jest nie az tak duzo, w weekend robie podmiane wody tygodniowa i tu idzie czysta RO+Ferropol 5ml, ktory dozowany jest potem 2ml codziennie+potas. Odsysam troche kupska i tne zielsko na potenge! Mam teraz naprawde lyso ale wiem ze za miesiac zrobi sie dzungla i pozwole juz zieleninie isc do gory. Przyjolem taktyke tak jak z mlodym zywoplotem, za mlodu dobrze charatany bedzie gesty i bujny :)
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Dobra zasada :D Trzymam kciuki i będę zaglądał jak postępy :brawo
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Wszystko z przycinki ze 112L idzie do 54L i tam nic nie robie, zero nawozow, swiatlo jest 2x16W LED i podmiana wody raz na tydzien tylko 5L kranowki twardej jak kamien. Tam nawet nic nie odmulam, nic poprostu ten baniak zyje swoim zyciem i go nie ruszam, nic nie przycinam i nie ingeruje. Niema ani jednej nitki, natomiast jest nalot na szybie i jest nalot na lisciach Kryptokoryny co widac, jakas dziwna ospa se mysle ze od swiatla pewnie ale nie przeszkadza mi to bo Kryptokoryn nie planuje juz. Natomiast co moge powiedziec to ze zaniedbane baniaki LT czasem sa lepsze niz te wybajerzone HT itd.

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Dzisiaj mija miesiac od restartu. Troche sie zmienilo, troche podroslo. Dalej jeszcze nie wszystkie rosliny mam posadzone, ktore bym chcial z uwagi na slaba dostepnosc. Generalnie skonczylem zageszczanie i pozwalam zielu isc troche w gore. Pozatym stary trawnik wycielem w pien bo zmienila mi sie koncepcja i obecnie sadze nowy.

Od poczatku startu baniaka niestety musze podawac mikro+zelazo+potas
Od tygodnia podaje juz dodatkowo azot z magnezem.

Za kolejny miesiac powinno byc lepiej :)

Obrazek
ODPOWIEDZ