[160l] Dziennik, Pierwsze LT Krossa

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zielenice sa okej, kazdy je chyba ma, mam i ja :)

Sagittarie tak maja ze liscie beda sie robic zolte i gnic, ale roslina odbije sie bardzo szybko i zacznie sie chwascic.

Dlatego ja uwielbiam ciemny,czarny zwirek bo nie widac tego zielonego czegos znaczy zielenic.

Ja bym zadbal o podwyzszenie PO4 i troszeczke NO3.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Neurochirurg Czyli podmianą wody coś wskuram na zielenice?

mark_farina co do sagittari to mnie Pan uspokoił :) Czyli na dobry wykres NO3 patrzę tak?

LT,niby mam nawozy,ale wtedy nie będzie chyba po książkowemu :) Czy się mylę? Czas chyba kupić w końcu ta książkę Pani Walstad.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Kross pisze:Neurochirurg Czyli podmianą wody coś wskuram na zielenice?
Na moje oko tak, bo masz świeże akwarium, rośliny nie ruszyły jeszcze porządnie i pewnie mikro się jakieś zgromadziło to mają używanie.
Kross pisze:LT,niby mam nawozy,ale wtedy nie będzie chyba po książkowemu
Co to w ogóle za dziwne założenie? Prowadzenie LT to jakaś nobilitacja? Wg mnie zazwyczaj to bieda akwaria.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Wg mnie zazwyczaj to bieda akwaria
Dlaczego? Chodzi Ci o mała obsadę czy jak? Póki co,takiego typu akwarium pasuje do mojego trybu życia na tą chwilę. Mało czasu na wszystko.

Trochę lektur poczytałem i nie spotkałem się aby ktoś dolewał nawozy do tafli wody,dlatego tak napisałem.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Dlaczego? Chodzi Ci o mała obsadę czy jak? Póki co,takiego typu akwarium pasuje do mojego trybu życia na tą chwilę. Mało czasu na wszystko.
Nie chodzi mi o Twoje akwarium bo na pewno będzie świetne. Bawi mnie raczej u niektórych podniecanie się LT (bez głębszego zrozumienia czym jest) a potem pokazują swoje biedne potworki "LT" albo "środowiskowe" :) zawalone jakąś jezierzą, wywłócznikiem, nurzańcami, wąkrotką czy rogatkiem i się podniecają, że uprawiają "prawdziwą" akwarystykę. Nie uogólniam, ale rzadko spotykam coś godnego uwagi - to oczywiście moje zdanie i gust. Poza tym mamy 2017 r. dostępną technikę, nawozy, specjalistyczne podłoża, technikę CO2, zaawansowane sposoby oświetlania, ogrzewania i chłodzenia. LT to akwarystyka lat 80. Jak ktoś lubi niech uprawia. Jeżeli jednak spodziewasz się, że "nic" nie będziesz robił to jesteś w błędzie. Sorki za OT, to temat na osobną dyskusję, ale wyjaśniłem, że to nie zarzut ad persona.
#niepopularnatutajopinia
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Nie chodzi mi o Twoje akwarium bo na pewno będzie świetne
Czuć nutę sarkazmu,ale oby coś z tego było :P

Mnie się marzy zupełnie coś innego,ale to inna historia i przyszłość. Musze dostosować hobby do czasu jakim posiadam, stąd właśnie wybór akwarium typu LT
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Kross pisze:Czuć nutę sarkazmu
To wysmarkaj nos bo źle czujesz :) Poważnie Ci kibicuję. P.S. Masz dużo bezużytecznego dla roślin światła :), ale o tym jest już wątek :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kurde powiem wam ze byloby lepiej gdyby nie bylo klasyfikacji LT, czy HT czy MD czy uj wie itd. Kazdy baniak bedzie sie wiazac z ingerencja czlowieka. Uwazam ze robienie LT na sile to podcinanie sobie gardla, bo jest problem glona ale nie wolno podmieniac wody ani robic korekcji parametrow, Jest mocne swiatlo ale niemozna go uzyc w 100% bo ograniczamy sie roslinami, niemamy w planach CO2 wiec po co?

Ja bym poprostu zrobil sobie baniak z fajnymy roslinami, dal to CO2, rozkrecil swiatlo korygowal i podmienial wode w miare mozliwosci i cieszyl sie jak wszystko rosnie. Taki kompromis miedzy LT, czasem i HT.

W twoim zbiorniku az prosi sie o trawniczek, mocne swiatlo i CO2, a bedzie roslo pieknie bo jest ziemia, jest potencjal i bedzie konkurencja dla glonow. Tak mysle sobie wlasnie ze powinienes zrobic to co lubisz i chcesz z uwzglednieniem braku czasu.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

mark_farina dwoma kopytami się podpisuję.
Kross pisze:Musze dostosować hobby do czasu jakim posiadam, stąd właśnie wybór akwarium typu LT
coś na kształt MT z CO2 i dobrym światłem i nawozami wcale nie zajmuje dużo czasu (mi ok. 1,5h/ tydzień) to raczej kwestia dobrania roślin jak nie masz czasu na przycinki itd. (ja sobie małego HT założyłem bo już nuda mnie ogarnęła)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Witajcie.
Pasuje odświeżyć temat,bo minęło już 2,5 miesiąca od zalania zbiornika. Ostatni miesiąc walczyłem z zielenicami,wyleczyłem się z nich za pomocą podmian,a przy styku piasku z szybą,zastosowałem wodę utlenioną (jeden raz). Oczywiście jest trochę zmian. Wyrzuciłem vallisnerie spiralis,gdyż po prostu mi się nie podobała. Doszły za to wczoraj dwie nowe rośliny,sagittaria subulata oraz lobelia cardinalis (może podoła). Pytanie mam odnośnie sagittari,jest wysoka ok 10-15cm,jak ją przycinać,normalnie w poziomie jak trawnik? I jaką wysokość jej zostawić?
Parametry wody na tą chwilę:
pH - 8
GH - 15
KH - 5
NO2 - 0,05
NO3 - 3
PO4 - 0,05
pH będę chciał zbić,powód będzie poniżej,ale co sądzicie o pozostałych wynikach?
No i rybki. Tu proszę mnie nie krytykować,sąsiad przyszedł do mnie, że wyjeżdża do Holandii na rok i albo wezmę jego rybki,albo spuści w wc. No więc wziąłem. Są to: 16 szt neonów czarnych, 4 platki, 3 krewetki red charry. Do tego wpuściłem w końcu otoski i kiryski z mojego akwarium przejściowego. Wiem, że rybki do siebie nie pasują i mam takie pytanie: do jakich parametrów zejść, póki im nowego lokum nie znajdę? Ciężkie pytanie,ale coś pośredniego muszę zrobić.
I na koniec, co sądzicie o zmianach, na gorsze czy lepsze :wink: ?

https://images83.fotosik.pl/851/eccaa7fbe132d648med.jpg
https://images83.fotosik.pl/851/b1812ea7c37f3b76med.jpg
https://images84.fotosik.pl/852/a9b2dd70197e476fmed.jpg
https://images81.fotosik.pl/852/aafc4a3a8c8c33e7med.jpg
https://images82.fotosik.pl/853/2c719d25618c069bmed.jpg
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

No i się nie myliłem. Bardzo ładny zbiornik. Zmiany zdecydowanie na duży plus. Na przetrzymanie ryb zbij pH do 7 - powinny jakoś w miarę rezydować.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Neurochirurg Pochwała z Twoich ust,to jak miód na moje serce :D
Właśnie się zastanawiałem,czy nie zbić pH do 7,a Ty mnie w tym utwierdziłeś,dzięki.

A co z przycinaniem sagittarii?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Kros, miał byż anubias?
Sagitarii potrzebne jest jakieś wsparcie. Przycinanie raczej jej nie posłuzy.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Pieknie wyszlo, jak podrosnie to bedzie klimat :)

Sagittari nie tnij, jest wysoka bo ma malo swiatlo, jak sie ulozy to liscie polozy na dno i zrobi sie trawnik. Kazdy ciety lisc bedzie usychac/gnic.

NO3 i PO4 sobie podbij bo cos czuje ze zaatakuja cie nitki. NO3 tak na okolo 15-20mg/l a PO4 na 0.2-0.3mg/l i chyba bedzie bez stresu.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

edinio47 Walka była pomiędzy anubiasem a sagittarią. W końcu padło na sagittarie,chyba mam słabość do roślin podobnych do pospolitej trawy :wink: Jak ta nie da rady,to wtedy kupię anubiasa.
O jakim wsparciu mówisz?

mark_farina Dzięki. Sagittaria taka wysoka mi przyszła, stąd moje pytanie co z nią zrobić i zobaczymy co z nią będzie. Jak bezpiecznie podbić NO3 i PO4?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
ODPOWIEDZ