Rozdetka pospolita

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Rozdetka pospolita

Post autor: DelPiotrek »

Hej,
Od kilku (możliwe, że od kilkunastu) dni moje akwarium ma nowych mieszkańców. Pojawiło się koło tuzina małych ślimaczków, na moje oko rozdetki pospolitej. Zamieszkały oczywiście wbrew mojej woli. Dostały się wraz z nową roślinką.
Nie chcę ich odławiać i zabijać, myślę raczej aby jakaś ryba załatwiła sprawę w sposób zgodny z naturą.
Czy istnieje jakaś ryba, której przysmakiem są te właśnie ślimaczki?
Akwarium towarzyskie, w którym pływają 4 molinezje (wraz z narybkiem), 5 gupików i dwa glonojady (zbrojniki zwyczajne). Całość 160 l. Woda przystosowana do ww. gatunków. Ciepła, lekko twarda i zasadowa.
Miałem kupić w weekend gurami ale wolę się wstrzymać i zakupić jakiegoś "mordercę ślimaków".
Wolałbym pozbyć się rozdetki w sposób humanitarny. Jeżeli rybka czy inne stworzenie nie załatwki sprawy to co proponujecie?
pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

DelPiotrek pisze:Czy istnieje jakaś ryba, której przysmakiem są te właśnie ślimaczki?

- kolcobrzuch, ale wymaga wody słonawej,
- bocja wspaniała - masz za małe akwarium
DelPiotrek pisze:Wolałbym pozbyć się rozdetki w sposób humanitarny. Jeżeli rybka czy inne stworzenie nie załatwki sprawy to co proponujecie?
Większe okazy rozgniataj, może rybom zasmakuje (moje jadły). A na mniejsze wpuść ślimaki "Helenki". Może to nie "humanitarne" ale nie lubię tego ślimaka.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Neurochirurg pisze:Większe okazy rozgniataj, może rybom zasmakuje
uhh własnie tego chcę uniknąć :)

Neurochirurg pisze:A na mniejsze wpuść ślimaki "Helenki"
To pomysł, który mi się bardziej spodobał :) zdecydowanie bardziej zgodny z naturą. Tylko czy helenki nie mnożą się jak opętane? Zdecydowanie są ładniejsze niż rozdetki, ale też nie chcę mieć za jakiś czas pół akwarium zawalone ślimakami ;) a to właśnie piszą w necie o rozdetkach.
A czy rzeczona helenka nie zje krewetek, gdybym pewnego dnia ich zapragnął?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Mnożą się wolno. Około roku temu wpuściłem 4, dziś mam może 15-20. Tylko większe rozdętki są bardzo szybkie jak na ślimaki i tym u mnie Helenki nie dawały rady, stąd pomysł na ręczną eliminację.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ