Przemiana akwarium w krewetkarium.

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
alekej123
Posty: 5
Rejestracja: 21 lis 2016 20:30

Przemiana akwarium w krewetkarium.

Post autor: alekej123 »

Witam wszystkich :)

Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość jeśli popełniłem jakiś błąd.

Kilka dni temu zostałem posiadaczem 25 litrowego akwarium ( długość 40cm, szerokość 25cm, wysokość 25cm ) po młodszym bracie. Obecni mieszkańcy to 4 neonki oraz żółty glonojad ( tak, wiem ze to akwarium jest za małe, zwłaszcza przy glonojadzie).

Stwierdziłem że szkoda likwidować to akwarium i że się nim zaopiekuję. Zgłębiając temat stwierdziłem że przerobię je na krewetkarium.

Obecny filtr jest uszkodzony( filtruje, nie napowietrza - brak części odpowiedzialnej za dostarczanie powietrza do wylotu wody) więc zamówiłem już kaskadowy aquael fzn-mini żeby jednocześnie napowietrzał wodę. Jeśli chodzi o inne akcesoria to mam działającą grzałkę, oświetlenie LED aquael'a o mocy 6w ( sunny, 6500k ). Kupiłem też ciemne podłoże dla krewetek.

No, przechodząc do samych krewetek. Zdecydowałem się na Red Cherry ze względu na to że podobno są proste w hodowli.

I tu pojawia się kilka pytań:

1. Glonojada mogę oddać wujkowi. Czy w 25l akwarium 10 krewetek+4 neonki ujdą?

2. Czytałem że krewetki jedzą glony osadzające się na roślinach. Dokarmianie ich jakąś karmą/tabletkami jest obowiązkowe czy dodatkowe?

3. Co do samego wprowadzania krewetek do akwarium. Czy może wyglądać to tak?

- Przelewam możliwie jak najwięcej wody do wiadra
- neony+roślinki+troche starej wody do jakiegoś garnka
- wywalam stare podłoże
- duże kamienie i taką dużą kamienną rurę osobno
- myje szyby
- sypie nowe podłoże, umieszczam roślinki, kamienie, rurę, grzałę itd
- nalewam całą starą wodę jaką odlałem
- dolewam odstanej
- zakładam stary filtr

Czy takie akwarium jest gotowe do przyjęcia krewetek czy musi odczekać jakiś czas?

Jeśli mogę, to po jakim czasie zmienić stary filtr na nowy?

To chyba wszystkie moje wątpliwości, za wszystkie odp z góry dziękuję : )
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
alekej123 pisze:1. Glonojada mogę oddać wujkowi. Czy w 25l akwarium 10 krewetek+4 neonki ujdą?
Oddaj wujkowi też i neony, zostań przy krewetkach.
alekej123 pisze:2. Czytałem że krewetki jedzą glony osadzające się na roślinach. Dokarmianie ich jakąś karmą/tabletkami jest obowiązkowe czy dodatkowe?
Krewetki karmi się, można kupić pokarm w tabletkach.
alekej123 pisze:3. Co do samego wprowadzania krewetek do akwarium. Czy może wyglądać to tak?
Może, odlej jak najwięcej starej wody.
alekej123 pisze:Czy takie akwarium jest gotowe do przyjęcia krewetek czy musi odczekać jakiś czas?
Z reguły czeka się trochę, ale myślę, że źle nie będzie.
Jeśli mogę, to po jakim czasie zmienić stary filtr na nowy?
Możesz, nowy filtr wsadź do akwarium niech pochodzi z miesiąc ze starym.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
alekej123
Posty: 5
Rejestracja: 21 lis 2016 20:30

Post autor: alekej123 »

Dziękuje za błyskawiczną odpowiedź! Jeszcze tylko zapytam co sądzisz o płynie do uzdatniania wody kranowej na akwariową + ile tych krewetek kupić 10 bedzie ok?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Odlej wody z kranu i niech postoi ze dwa dni - wystarczy na "wymianę gazową", nie trzeba stosować uzdatniaczy.
To zależy jakich krewetek? Ja generalnie nie hoduję krewetek specjalistycznie, mam tzw. kundle i nie mam plagi (jak to czasem piszą).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ