Żwir

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Żwir

Post autor: DelPiotrek »

Cześć,

Od pewnego czasu nurtuje mnie temat podłoża w moim akwarium, bez porady się nie obejdzie.

Na dnie akwarium mam żwirek gradacji około 2-3 mm, pod tym ił rzeczny. Oczywiście w żaden sposób takie podłoże nie było przemyślane, ponieważ jako kompletny noob akwarystyczny posłuchałem się rady sprzedawcy.

Trudno mi powiedzieć jakie są plusy takiego podłoża (nie twierdzę, że nie ma, po prostu nie mam porównania z innym rodzajem), natomiast minusy są.

Po pierwsze żwirek zaczął brzydko wyglądać. Pojedyncze kamyczki obrosły glonem – takim jaki osadza się na szybach. Jest dość twardy i ciężki do usunięcia.

Po drugie wszelkie zabrudzenia nie pozostają tylko na wierzchu podłoża ale dostają się dość głęboko i nawet solidne odmulanie nie powoduje całkowitego ich usunięcia. Musiałbym przerzucić zapewne całe 6-7 cm żeby pozbyć się wszystkich nieczystości. Zakładam oczywiście, że w przypadku podłoża o mniejszej granulacji wszelkie zabrudzenia pozostałyby na powierzchni.

Po trzecie odnoszę wrażenie, że rośliny w tym podłożu gorzej się przyjmują, a włożone pod nie pałeczki nawozowe są wypłukiwane do wody, co niekoniecznie musi dobrze jej służyć (to też wrażenie). Przykładem są zwartki, kupiłem małe i duże sadzonki. Te większe gdzie korzeń był długi i głębiej mogłem zakopać, kiedy doszły do iłu rosną fantastycznie, mniejsze padły – zgniły.

Po czwarte, pomimo że taki żwir wg. sprzedawcy to najładniejsze podłoże zupełnie mi się nie podoba.

Jak rozwiązać zaistniałą sytuację?

Czy jest możliwa wymiana podłoża (całości bądź części) bez restartu? Np. podczas podmian i odmulania akwarium wybierać za każdym razem odrobinę żwiru, a później coś dołożyć? Pewnie zabiłbym większość roślin…

Czy na tą i tak dość dużą warstwę (7-8 cm iłu + 6-7 żwiru) można nasypać coś o drobniejszej granulacji i czy to w ogóle ma sens?

Czy żwir można czymś (rośliną) obsadzić tak żeby powstało coś w rodzaju trawnika? Trawnik sensum stricte pewnie nie bo nie nawożę CO2.

Czy macie jakieś tricki i sposoby na odmulanie tego typu dna? A może to nie jest dobry pomysł wysysać z niego wszystko do czysta?

Może posiadany przeze mnie odmulacz zwyczajnie się do tego nie nadaje? Mam taki dość standardowy z dość szerokim ssakiem (tak to się nazywa?). Myślę sobie że może cienka rureczka byłaby sensowniejsza?

Trochę przydługo wyszło ale będę wdzięczny jeżeli komuś zechce się przebrnąć przez całość :)

Pozdrawiam,

Piotr
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

No przebrnalem :D

Jak piszesz i jak już sam zauważyłeś,same wady takiego podłoża. Czyli masz około 15cm podłoża,z tego co piszesz. Jeśli ze spadkiem,to ok,zrozumiem a jeśli równomiernie,to po co aż tyle?

Zazwyczaj jest tak,że po ruszeniu podloza,możesz mieć sinice(cyjanobakterie). A to zawsze jest problem.

Ja,ale to moje zdanie,jeśli masz co zrobić z obsadą,to bym zrobił restart, kupił piach w markecie i z tego zrobił podłoże. W to kulki gra lub pałeczki nawozowe pod rośliny i będzie cacy :)
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Kross haha dzięki :)
Tak, jest spadek, który miał dać głębię. Akurat większość roślin mam zasadzonych na "górce" więc ten wymiar podałem.
Niestety restart nie wchodzi w grę. Na miesiąc nie mam gdzie oddać ryb...
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

Wtrącę się bo mam podobny dylemat, ja mam jakieś 5 cm takiego podłoża czy można by to było np.jakimś piaskiem czy ewentualnie ziemią przysypać choćby na początek częściowo? nie restartując.
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Więc ja bym to wolał przysypac. Lub jak już chcesz zaryzykować to po trochu wymieniać podłoże,aby nie zdestabilizowac biologii.

Ale poczekaj,może ktoś bardziej doświadczony się wypowie.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Kross najchętniej faktycznie bym trochę wybrał a później czegoś sypnął. Piasek myślisz że byłby najlepszy?
Jak to rozwiązać? Wygotować, później zalać wodą z akwarium i tak potrzymać? Czy od razu do zbiornika?
Zrobić po całości czy może lepiej wybierać partiami np po 25% powierzchni zbiornika?
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Kumpel wymieniał po ok 20% co 2 tygodnie. Ale jak chcesz po całości ściągnąć trochę,to sam zobaczysz jak będziesz ściągał jaki syf będzie się robił. Ale miej na uwadze to, że jak ruszysz podłoże,noga,choć nie muszą pojawić się sinice.

Ja preferuję piasek,jest jałowy,na nic nie wpływa,znaczy na żadne wartości wody. I dlatego że uwielbiam kiryski.

Tylko przy spadku będzie pewnie problem z zsuwaniem się piachu,nawet przez prąd wody czy same ryby. Chyba że nie duży spadek po całości jest to daj piach. Tylko jeśli nie masz ryb dennych,możesz dać drobny żwirek i też będzie.

Teraz tak,zwirek czy piach,wyplukany i wyparzyć musi być. Jak się zdecydujesz na piach,to po tych czynnościach,nasyp sobie na miskę czy cos,zalej wodą z akwarium i tak powoli włóż naczynie z piachem na spód i dopiero wtedy rozsypce po podłożu,inaczej piach będzie Ci pływał,unosił się,po całym akwarium.

Jak ściągniesz część podłoża to wtedy odmul tego dziadostwa jak najwięcej,aby nie gnilo.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Dziękuję Kross
Znając mogę szczęście to na bank pojawią się sinice :P
Muszę przemyśleć strategię. Dam znać co postanowiłem oraz jak się skończyło.
Ale widzę, że grubsza robota będzie. Może jednak zostawię ten żwir.
Chętnie bym posłuchał rady kogoś kto ma też żwir, jak go skutecznie odmulać
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Nie ma sprawy,trzeba sobie pomagać :wink:

Ponizej masz cytat moderatora Bary,jasno i rzeczowo :) I tak też możesz zrobić,Twój wybór. Daj z czasem znać jak poszło.

"Podłoże wygląda na dosyć gruboziarniste, więc pomiędzy kamyki wpadają resztki pokarmów, odchody ryb, szczątki roślin - to wszystko jest trudne do odmulenia, stanowi bazę pokarmową skąposzczetów, a gnijąc zatruwa wodę.
Odmul dokładnie nawet naruszając podłoże, przysyp je drobnym piaskiem i dosypuj regularnie, aż się całość przemiesza, a piasek wypełni wszelkie szczeliny."
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Danielu, dzięki za zacytowanie mnie.

Piotrze, polecam zajrzyj tutaj:
viewtopic.php?t=21479&highlight=wymiana :wink:
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Super! Bardzo Wam dziękuję
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Barbaro,dobre rady trzeba przekazywać dalej :wink:
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

Ja również dziękuję a pod rośliny domyślam się ,że pewnie lepsza od piasku będzie ziemia? zapewne ta sama zasada wdrażania?I i jeszcze jedno czy czyszczenie dna wykonywane raz na tydzień przy podmianach narusza bakterie które tworzą się w podłożu?
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

cytryna2 pisze:Ja również dziękuję a pod rośliny domyślam się ,że pewnie lepsza od piasku będzie ziemia? zapewne ta sama zasada wdrażania?I i jeszcze jedno czy czyszczenie dna wykonywane raz na tydzień przy podmianach narusza bakterie które tworzą się w podłożu?
Cytryna, nie baw się na razie w ziemię, bo to jest zupełnie inna bajka i inne "zasada wdrażania", a ze względu na Twoje ciągłe problemy i jeszcze niewielką wiedzę akwarystyczną nie ma sensu żebyś się pakował w kolejne kłopoty.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

Gwoli wyjaśnienia. Nie mam jednak miarki w oku, mam za to w skrzynce z narzędziami. Iłu jest od 4 do 6 cm w najwyższym miejscu, żwiru natomiast od 2 do prawie 5 cm. Górka jest zrobiona tak od 2/3 szerokości akwarium. Wydaje mi się, że ta podmiana może się udać. Postaram się podjąć wyzwanie jak będę miał luźniejszy weekend. Podzielę się wrażeniami.
PS jak rozumiem, jeżeli żwir dobrze odmulę, to wywalenie połowy warstwy i zasypanie jej piaskiem będzie ok?
ODPOWIEDZ