Razbory klinowe

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marta55555
Posty: 118
Rejestracja: 23 sty 2006 21:25
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Razbory klinowe

Post autor: Marta55555 »

No wiec wiem że podobny wątek już kiedyś był ale ten jest troche inny :D Mam akwa 45l a w nim: 7 razbor klinowych 5 dorosłych samców gupika, 3 kiryski spiżowe, około 10 2 miesięcznych gupików wypuszconych do akwa ogólnego i jakieś 7 w kotniku. Małe niedługo oddaje do sklepu (dobrze że je chcą :wink: ) Tak więc ktos kiedys pisał w podobnym wątku że samiec z samicą razbory klinowej pływaja kołlo siebie z naprężonymi płetwami... tak więc umnie tez tak pływają i na dodatek ocierają się razem o rosline :? Czy to może byc tarło??? Niewidze zeby cos pływało ale zauwazyłam ze po ocieraniu sie o roslinke podpływaja gupiki i ją skubia :wink: Może one wyjadaja ta ikre (jeżeli wogóle jest)??? Parametry mam w normie, tzn. pH 7,4 (to za duzo zeby było tarło ale...) NO3 w norme i pozostałe testy w normie. Temperatura wody to 24 stopnie (za mało na tarło) ale zastanawiam sie czy nie zwiększyć do 27-28 s. to może coś wyjdzie napewno (bo narazie niemam pewnosci czy to tarło). Ale właśnie zastanawia mnie to dlaczego pływaja koło siebie z napręzonymi płetwami (samiec i samica) i czasami nimi trzepocza przed sobą lub ocieraja sie o roslinke :? Może wy mi podpowiecie??? Bardzo bym chciała mieć małe razborki :D
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Po pierwsze powiem, ze troche gesto mówiąc ladnie w Twoim akwa, aby doszlo do tarla. Co zaś do tarła razbor klinowych to jak na Twoje akwa i ten stan na dzis nie wiem czy do tego dojdzie. jak ma byc tarło do razbory samca i samice na 14 dni przed oddziela sie z akwa (tzn. odziela samca od samicy) i obfiie sie je karmi. Woda 26-28 stopni, pH 6.5, a jej twrdosc okolo od 0 do 6. To po krotce, zatem nie sadze ze do tarla dojdzie :) ale to tylko moje zdanie.

Pozdrowienia :)
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Marta55555
Posty: 118
Rejestracja: 23 sty 2006 21:25
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Post autor: Marta55555 »

Dzięki ale dopiero za około 1 miesiąc oddaje młode bo są jeszcze za małe. Noi pH mam za duze ale gdy je zmniejsze to mogło by to (chyba) zaszkodzic gupikom :cry: Ale jak oddam małe i wyjme ten wstrętny, szpecący moje akwa kotnik to oddziele samce od samic i podniosev temperature. A i one składaja ikre pod lisciem kryptokoryny??? Bo ja mam tylko 2 i to odmiane C. nevillii , a ona jest chyba najmniejsza z odmmian więc mniewiem czy naniej złozą ikre (jezeli by sie to stało) :cry: A i samice mają zaokraglone brzuchy a to chyba znak przed tarłem???


Ps. Sorry ze tak duzo pytań ale bardzo mi zalezy na rozmnozeniu jakiegos innego gatunku niż gupik...
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No rozumiem rozumiem, ze zalezy Ci na rozmnozeniu i kryptokoryna bedzie dobra roslinka do skladania ikry, oprocz kryptokoryny dla takich ryb pasują jeszcze rośłiny trawiaste jak np. Blyxa echinosperma, ale jak pisalem wczesniej nie wiem czy w takim akwa do tego dojdzie. Po dwa jaja ikry odpadaja od lisci czesto i trzeba je zabezpieczac siatka. Ale to juz w sytuacji gdyby do tego doszlo, czego oczywiście życzę, ale z tymi parametrami wody nie bedzie szans, choć Chuck Norris moze wszystko :):):)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Marta55555
Posty: 118
Rejestracja: 23 sty 2006 21:25
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Post autor: Marta55555 »

No tylko szczęscie Chucka Norrisa mi niedopisuje :wink: (jesli chodzi o akwarystyke :wink: ) No ale to dlaczego te razbory (samiec i samica ) koło siebie pływaja i napreżają płetwy???

Aha no niewiem czy sa az tak młode...
Ostatnio zmieniony 01 mar 2006 22:02 przez Marta55555, łącznie zmieniany 1 raz.
tomdx
Posty: 84
Rejestracja: 05 lut 2006 22:22

Post autor: tomdx »

dodam Samce często popisują się przed sobą jakie są ładne i to wygląda jak tarło szczególnie gdy to są młode osobniki
(woda powinna zawierać tyle ekstraktu torfowego aby miała bursztynową barwę )
Awatar użytkownika
Marta55555
Posty: 118
Rejestracja: 23 sty 2006 21:25
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Post autor: Marta55555 »

Odzwierzam temat ponieważ zobaczyłam że te popisujące sie przed sobą rybki to samice :shock: Jestem w 100% pewna ze to samice :shock: Może wyjasnicie mi to zachowanie...?
tomdx
Posty: 84
Rejestracja: 05 lut 2006 22:22

Post autor: tomdx »

jednak i Chuck Norris czasami podpowie .co do razborek to takie popisy chłoptasiów jak to w stadzie jak przed tarłem się je oddziela to w ten sposób walczą miedzy sobą jak w akwa są panienki to się za nimi uganiają Dziewczynki zachowują się tak samo jak chłopaki to wynika z tego ze to stadna rybka
wniosek prosty :wink:
PS tylkoChuck Norris potrafi spalić gume rowerem wodnym na wiśle
Awatar użytkownika
Marta55555
Posty: 118
Rejestracja: 23 sty 2006 21:25
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Post autor: Marta55555 »

Dzieki za odp. tomdx :wink: A co do Chucka Norrisa to sie zgadzam :wink:
ODPOWIEDZ