[30l] lysy68 kostka 30L :)

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

[30l] lysy68 kostka 30L :)

Post autor: lysy68 »

Witam.
Tydzień temu 16.03.2017 założyłem kostkę 40x25x30 30L.
pokrywa wromak wyklejona po całości taśmą lustrzaną
oświetlenie
żarówka energooszczędna 20w 6500k
Filtr Hb 111b z napowietrzaniem 24/h
grzałka 25w temperatura 25-26*
podłoże shrimp sand
rosliny:
moczarka kanadyjska
rogatek
limnophilia sessiliflora
ludwiga repens
bacopa caroliniana
hygrofilia polysperma

pH 6.8-7.2
gH9
kH4
NO2 1-kolor jbl poza skalą
nh4 0.05-0.1

na start dałem tetra bactozyn do filtra i wlałem fluval cycle,dosypałem trochę karmy dla rybek
i problem polega na tym iż nie spada w ogóle NO2,cały czas poza skalą,nh4 spadło z 0.2 do około 0.05
NO3 mierzyłem po 4 dniu i wychodzi 30
roślinki w ciągu tygodnia ładnie podrosły ale korzeń poryty jest jakąś białą watą.
co z tym NO2 zrobić/
czy podmienić wodę ok 5l i może ze dwa gupiki wpuścić bo pierwszy raz mam coś takiego w 60 nie było problemu.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2018 18:55 przez lysy68, łącznie zmieniany 5 razy.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

lysy68 czekać, dopiero tydzień chodzi. Na korzeń możesz ślimaka wpuścić, ale samo też minie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

Neurochirurg pisze:lysy68 czekać, dopiero tydzień chodzi. Na korzeń możesz ślimaka wpuścić, ale samo też minie.
to czyli dziś wody nie podmieniać?czy zacząć normalny cykl co tygodniowy podmian?ślimaki jakieś malutkie hasają wyciągam je pensetą bo rośliny kupowałem z czynnych akwariów ze sklepu rogatek warszawa
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: kostka 30l i NO2

Post autor: BARA »

lysy68 pisze: na start dałem tetra bactozyn do filtra i wlałem fluval cycle,dosypałem trochę karmy dla rybek
Po co to wszystko? Nic nie przyspieszysz, a wlałeś niepotrzebną chemię i dosypałeś pokarm, którego nie ma kto zjeść.

Czy nie lepiej byłoby po prostu poczekać?

Radzę: podmień wodę i usuń resztki tego pokarmu nim zaczną gnić i zanieczyszczać wodę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Re: kostka 30l i NO2

Post autor: lysy68 »

BARA pisze:
lysy68 pisze: na start dałem tetra bactozyn do filtra i wlałem fluval cycle,dosypałem trochę karmy dla rybek
Po co to wszystko? Nic nie przyspieszysz, a wlałeś niepotrzebną chemię i dosypałeś pokarm, którego nie ma kto zjeść.

Czy nie lepiej byłoby po prostu poczekać?

Radzę: podmień wodę i usuń resztki tego pokarmu nim zaczną gnić i zanieczyszczać wodę.
a to czym te bakterie mają się żywić, na wielu forach i w poradnikach jest o tym wzmianka aby trochę pokarmu dosypać na start bez rybek aby bakterie miały pożywkę
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

To akwarium dla bojownika czy krewetek? Bo na nic innego się nie nadaje. Zacznijmy od tego.

to czym te bakterie mają się żywić

Czas wystarczy kolego,no i przede wszystkim cierpliwość.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Poproszę o zdjęcie zbiornika jeśli to nie tajemnica. I lektura na dzisiaj --> dowolna przeglądarka internetowa --> pasek wyszukiwania --> ''cykl azotowy w akwarium''
Uzyskasz wszystkie potrzebne informacje.
Jeszcze jedno - '' .... cierpliwość jest cechą ludzi wielkich ...''
Akwarystyka to fajne hobby :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

Norbi pisze:Poproszę o zdjęcie zbiornika jeśli to nie tajemnica. I lektura na dzisiaj --> dowolna przeglądarka internetowa --> pasek wyszukiwania --> ''cykl azotowy w akwarium''
Uzyskasz wszystkie potrzebne informacje.
Jeszcze jedno - '' .... cierpliwość jest cechą ludzi wielkich ...''
szukałem wszędzie i jest pełno rozbieżnych informacji co do dojrzewania,głównie chodzi mi o podmiany wody kiedy i ile bez obsady.akwarium nie jest tajemnicą lecz nie lubię wstawiać zdjęć na jakieś servery typu image sack
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Zacznę od początku - pokażesz zbiornik czy to ''top secret''?
Przeczytałeś ''lekturę''? Mam nadzieję że tak.
Co do dojrzewania: przyjmując teoretycznie że średni czas dojrzewania zbiornika to 10-20 dni więc na zdrowy rozsądek po co podmieniać wodę skoro zbiornik dojrzewa? Przecież dolewając świeżą wodę wydłużasz ten czas. Natomiast jeśli ktoś jest bardzo niecierpliwy, ma jakieś drewno w zbiorniku które zostało kiepsko przygotowane to woda będzie brązowa więc w tym wypadku ja sam podmieniałbym wodę ale w małych ilościach. Zbiornik uważa się za dojrzały wtedy kiedy poziom NO2 będzie równy 0 i nie ma na to żadnego cudownego terminu. Każdy zbiornik jest inny i jeden dojrzeje po 12 dniach a drugi po 22 dniach.
Swego czasu kupowałem sole na Allegro od znajomego akwarysty z wieloletnim stażem który twierdził jednoznacznie że nawożenie zbiornika ( toń wodna ) nie ma sensu poniżej 1 miesiąca od momentu zalania. Coś w tym widocznie jest .....
Akwarystyka to fajne hobby :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

Norbi pisze:Zacznę od początku - pokażesz zbiornik czy to ''top secret''?
Przeczytałeś ''lekturę''? Mam nadzieję że tak.
Co do dojrzewania: przyjmując teoretycznie że średni czas dojrzewania zbiornika to 10-20 dni więc na zdrowy rozsądek po co podmieniać wodę skoro zbiornik dojrzewa? Przecież dolewając świeżą wodę wydłużasz ten czas. Natomiast jeśli ktoś jest bardzo niecierpliwy, ma jakieś drewno w zbiorniku które zostało kiepsko przygotowane to woda będzie brązowa więc w tym wypadku ja sam podmieniałbym wodę ale w małych ilościach. Zbiornik uważa się za dojrzały wtedy kiedy poziom NO2 będzie równy 0 i nie ma na to żadnego cudownego terminu. Każdy zbiornik jest inny i jeden dojrzeje po 12 dniach a drugi po 22 dniach.
Swego czasu kupowałem sole na Allegro od znajomego akwarysty z wieloletnim stażem który twierdził jednoznacznie że nawożenie zbiornika ( toń wodna ) nie ma sensu poniżej 1 miesiąca od momentu zalania. Coś w tym widocznie jest .....
zbiornik zalany 16.03
shrimp sand coś mi zaczął mocniej pylić,zauważyłem to wczoraj i dlatego chciałem dzisiaj podmienić 5l wody
w kranówce z własnego ujęcia mam niestety 0.1 NO2 i już na start go wprowadzam
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

dziś na szybie akwarium dopatrzyłem się jakiś nitek poruszających się,co to może być i skąd się to wzięło?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

lysy68 pisze:dziś na szybie akwarium dopatrzyłem się jakiś nitek poruszających się,co to może być i skąd się to wzięło?
Akwarium jest "świeże" i nie jest jeszcze dojrzałe, więc wszystko może się pojawić. Nie spiesz się, nie lej w ciemno nic, po prostu poczekaj.
Akwarium 30-to litrowe to zbyt małe akwarium, aby utrzymać parametry na jako takim stabilnym poziomie. W takim akwarium nawet zbyt mocna żarówka wpływa na całość, podobnie jak rośliny (za duża fotosynteza itp).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Podaj parametry wody.
Akwarystyka to fajne hobby :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

krzych_100 pisze:
lysy68 pisze:dziś na szybie akwarium dopatrzyłem się jakiś nitek poruszających się,co to może być i skąd się to wzięło?
Akwarium jest "świeże" i nie jest jeszcze dojrzałe, więc wszystko może się pojawić. Nie spiesz się, nie lej w ciemno nic, po prostu poczekaj.
Akwarium 30-to litrowe to zbyt małe akwarium, aby utrzymać parametry na jako takim stabilnym poziomie. W takim akwarium nawet zbyt mocna żarówka wpływa na całość, podobnie jak rośliny (za duża fotosynteza itp).
- no żarówka e27 ma 20w 6500k 1118lm według opisu producenta.
- dołożyłem filtr claro 300 z deszczownicą-narazie chodzą obydwa i po
tygodniu claro zostawię a hanze wyjmę.
- rośliny w przeciągu tygodnia od posadzenia rosną jak oszalałe.parametrów nie zmierzę dzisiaj bo nie dam rady,dopiero w sobotę mogę to zrobić.nic na razie nie robię,chciałem posadzić micranthemum monte carlo ale się wstrzymałem.
- w czwartek będzie 2 tydzień od zalania.wody jeszcze też nie podmieniałem i nie wiem kiedy pierwszy raz to zrobić.
- jak zakładałem 60 to nie czekałem na jakieś dojrzewanie tylko zaraz ryby wpuściłem i wszystko jest oki do tej pory
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

akwarium
https://images82.fotosik.pl/477/e051f2a92d92a11d.jpg

parametry 2.04.2017
pH-6.8
nH4-0.0(0.05)
NO3-15
NO2-1 poza skalą
GH-7
KH-3(4)
FE-0.1
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ