Czym karmic nowo narodzone kiryski ?

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Czym karmic nowo narodzone kiryski ?

Post autor: Thom (AS) »

W końcu się doczekałem pierwszej ikry moich kirysków, na początek wykluło się 8 sztuk ale myślę, że jak na 1szy raz nie jest tak źle.

Póki co maluchy mają jeszcze woreczki żółciowe ale wystarczą im na max. 2 dni, a później trzeba coś dać brygadzie do jedzenia i chciałem zapytać czym najlepiej karmić je w pierszych dniach/tygodniach życia ?
Odrazu mówie, że artemia odpada :roll:
Mam w domu pokarm firmy Sera - Micron ... bardzo drobniutki pyłek, czy będą go jadły ? Za duży na pewno dla nich nie jest tylko chodzi o to, żeby chwyciły się czegoś co się nie rusza. Mam nadzieję, że z kiryskami nie jest tak jak z małymi skalarami - jeśli się nie rusza to to nie żarcie :roll:
A w późniejszym okresie życia to mam całą mase pokarmów proteinowych, microvit'ów, tabletek, itd. :D

Pozdrawiam
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Idealnym pokarmem dla maluchów są larwy solowca (jednak to polecją z tego co wiem to odmiana artemii), a w pózniejszym okresie pokrojone rureczniki. Zakładam, ze ten Sera Micron też powinny jeść.

Pozdrawiam
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Albo larwy solowca albo na przyszłośc radze zaopatrzyć się w nicienie mikro :wink: Bez tego to ciężko bedzie wychować zdrowe potomstwo. Na sam początek mysle że pierwotniaki bedą dobre. Możesz albo załozyć własną hodowle pantofelka albo miec kawałek mchu jawjskiego, w którym pierwotniaki będą się namnażać. Dodatkowo możesz dawać troche gotowanego żółtka jajka kurzego i suszone drożdże. Wspomagaj to sztucznościami i bedzie dobrze. Ale mysle że są to rady na przyszłość gdyż nie wiem czy zdążysz teraz coć wykombinować...
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Hmm ... nicienie kiedyś miałem, artemii nie mam a zamin kupie i urządze hodowle to troche zejdzie :roll:
Spróbuje z tym micronem no i wrzuce kawałek mchu i zobacze.
Było to pierwsze tarło, którego się wogóle nie spodziewałem i stąd komplente nieprzygotowanie.
Awatar użytkownika
Marta55555
Posty: 118
Rejestracja: 23 sty 2006 21:25
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Post autor: Marta55555 »

Artemie hodować jest dosyć szybko... poprostu kupujesz jaja (ja uzywam Sera artemia-mix) wsypujesz je do słoika (jakieś 1-2l) wkładasz wężyk od pompki napowietrzającej (oczywiście też ją włączasz), nad powierzchnią wody (odlkegłośc jakieś 5-10cm, niewiem dokładnie)ustawisz lampke i czekasz 24h... dokładniejszy opis hodowli juz kiedyś był...
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Doskonale wiem, jak się hoduje artemie bo wychowywałem na niej kilka pokoleń skalarów :roll:
Tylo sęk w tym, że zanim mi ją przyślą minie około 2 dni i jeszcze jeden dzień na wychodowanie do tego czasu będzie juz po kiryskach :roll:
Dlatego wszelkie pokarmy, które musiałbym gdzieś zamawiać, itd. odpadają.
A kupna artemia jest troszeczke droga :?
Awatar użytkownika
Marta55555
Posty: 118
Rejestracja: 23 sty 2006 21:25
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Post autor: Marta55555 »

Musisz zamawiać przez neta?? Niemasz gdzieś niedaleko sklepu zoologicznego?? Sera artemia-mix (torebka) u mnie kosztuje 4,80...

Ps. Warto kupic bo po żywym pokarmie rybki najszybciej rosna więc może narazie karm je sera micron a potem artemia (jak kupisz)...
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Już kiedyś kupowałęm przez neta, pare razy i bardzo mio wspominam tranzakcję :)
Za 20 zł miałem małą puszkę około 150 ml artemii więc jak za taką cene to dużo - starczało na kilka wylęgów po łyżeczce na każdy :wink:
A w torebce jest porcja jednorazowa i to za taką cenę :roll:

Na razie będe podawał micron, jak się nie uda to trudno napewno jakies następne tarło się trafi, ale wtedy będe przygotowany :wink:
Awatar użytkownika
Marta55555
Posty: 118
Rejestracja: 23 sty 2006 21:25
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Post autor: Marta55555 »

Ja wsypałam 1/4 torebki i dużo mi sie ich wylęgło. Myśle że dla twoich kirysków 1/4 torebki powinna starczyć na około 2 dni, umnie dla wszystykich ryb starczyło na 1 dzień...
Awatar użytkownika
chiquita:)
Pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 lut 2006 17:44
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: chiquita:) »

Bardzo polecam pokarm sera micron, wiele o tym dobre rzeczy slyszalam :wink:. O ile sie nie myle to w jego skład wchodzą składniki takie jak: dafnia, cyklop, spirulina, rybia watroba, plankton, mieso malzy.

Pozdrawiam :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Składu nie znałem - myślałem, że to roślinny. No cóż poprostu nie napisano po chińsku na opakowaniu :D :D

Micron będe namaczał przez chwile w strzykawce i podawał kiryskom na dno pod same pyszczki - jak karmiłem skalary to większość pokarmu pływała na powierzchni wody.

W domu znalazłem jeszcze JBL - Nobil Fluid Artemia, taki pokarm w zawiesinie dla narybku, musze sprawdzić czy nie przeterminowany.
Awatar użytkownika
chiquita:)
Pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 lut 2006 17:44
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: chiquita:) »

Chyba dobry jest ten Nobil Fluid Artemia :wink: . Jest w postaci zawiesiny zawierającej bioelementy i witaminę C.
Jest jeszcze JBL Novo Baby - pokarm dla młodych ryb w postaci trzech rodzajów granulatu. Zawiera stabilizowaną witaminę C i niezbędne dla rozwoju narybku mikro i makroelementy.

Pozdrawiam :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Podałem przed chwilą troszeczkę micronu pod pyszczki - tak jakby sie na niego rzucały, ale mają jeszcze resztki woreczków żólciowych, które pewnie starczą im gdzieś do jutra :wink:
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Chciałem tylko poinformować, że kiryski rosna i mają się dobrze :wink:
Micron im służy :D
atusia
Pomocnik
Posty: 243
Rejestracja: 12 maja 2005 10:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: atusia »

Thom (AS) pisze:Chciałem tylko poinformować, że kiryski rosna i mają się dobrze :wink:
Micron im służy :D
Gratulacje :P Napisz jak duże już są....hm...a może fotki uda Ci się zrobić...chętnie zobaczę maluszki :D
Pozdrawiam Beata
Obrazek

240l-paletki
ODPOWIEDZ