Zakup akwarium 72 lub 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Zakup akwarium 72 lub 112l

Post autor: Malina107 »

Witam.
Przymierzam się do zakupu akwarium 72 l lub 112l. Jako, że jest to moja pierwsza styczność z tym tematem, to nie wiem co kupić, żeby nie przepłacać i nie wziąć szansy.

Na allegro jest dużo akwarium z pokrywą i w zestawach ze sprzętem. Mógłbym prosić o pomoc co wybrać na terenie Warszawy?

Chciałbym stworzyć akwarium w stylu Amazonki. Myślałem o:
- 15 lub 20 neonów czerwonych
- 5 kiryskow
- 2 sumy kiryskow
- 2 glonojady
I jakiś kontrast dla neonów, żeby je w ławicy trzymał.

Czy można tak to połączyć?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj,spokojnie -zanim będą ryby to miesiąc minie.Dużo czytaj tu na forum, jest na prawdę sporo wiedzy dla początkujących i to w każdym zakresie. Podpowiem,że gotowe zestawy są niezbyt dobre,bo każdy będzie prawdopodobnie wymagał wymiany części sprzętu.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Malina107 pisze:Przymierzam się do zakupu akwarium 72 l lub 112l.
Sugeruję akwarium płaskie (nie profilowane), a lepiej 128l o wymiarach 80x40x40.
Malina107 pisze:Na allegro jest dużo akwarium z pokrywą i w zestawach ze sprzętem.
Raczej odradzam zakup zestawu, ponieważ zestaw jest dobierany "na styk" i z reguły składa z najtańszych elementów. Lepiej znaleźć mniejszy sklepik i popytać o samo akwarium, bez pokrywy ABS. Pokrywa z ABS ogranicza trochę możliwości oświetlenia, więc będzie kolejny kłopot (wg mnie lepsza docięta na wymiar szyba nakrywowa).
Malina107 pisze:Chciałbym stworzyć akwarium w stylu Amazonki. Myślałem o:
- 15 lub 20 neonów czerwonych
- 5 kiryskow
I tyle wystarczy, skup się na tych dwóch gatunkach ryb. Kwestia doboru gatunku neona i kiryska uzależniona jest od zbliżonych parametrów wody i temperatury.

Ma być prosto, więc jak chcesz Amazonkę, to worek piachu, korzenie, liście (szyszki), kilka otoczaków i trochę roślin (także ze 2-3 gatunki o zbliżonych preferencjach).
Rzecz najważniejsza - musisz wiedzieć, jaką masz wodę, bo czasem trzeba ją trochę zmiękczyć, więc próbka odstałej wody z kranu do zmierzenia w sklepie na twardość i odczyn.
Jak będzie zmierzona woda, będziemy myśleli co dalej:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

krzych_100 pisze:Sugeruję akwarium płaskie (nie profilowane), a lepiej 128l o wymiarach 80x40x40.
Jeżeli chodzi o profil, to cały czas biorę pod uwagę tylko płaskie akwarium.
Zastanawiałem się bardziej nad wymiarami nieprzekraczającymi 70 cm długości i max 112l. Niestety nie mam zbyt dużo miejsca, a szafka docelowa może nie wytrzymać większego obciążenia. Nie chcę też inwestować w dodatkową komodę, ponieważ nie mam jej gdzie postawić i nie chcę wydać za dużo ogólnie na akwarium.


krzych_100 pisze:Raczej odradzam zakup zestawu, ponieważ zestaw jest dobierany "na styk" i z reguły składa z najtańszych elementów. Lepiej znaleźć mniejszy sklepik i popytać o samo akwarium, bez pokrywy ABS. Pokrywa z ABS ogranicza trochę możliwości oświetlenia, więc będzie kolejny kłopot (wg mnie lepsza docięta na wymiar szyba nakrywowa).
Kiedyś ojciec założył w domu akwarium właśnie z dociętą na wymiar szybą - z tego co pamiętam był wieczny problem z wilgocią i wygodą. Do tego nie było to zbyt estetyczne - pokrywa bardziej mi się podoba.
W związku z tym jaką pokrywę polecasz? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?


krzych_100 pisze:- 15 lub 20 neonów czerwonych
- 5 kiryskow I tyle wystarczy, skup się na tych dwóch gatunkach ryb. Kwestia doboru gatunku neona i kiryska uzależniona jest od zbliżonych parametrów wody i temperatury.
Z tymi dwoma gatunkami akwarium będzie puste. Czemu odradzasz resztę ryb, które wymieniłem? Tak jak pisałem wcześniej, czytałem, że neony nie pływają w ławicy jak nie ma na nie "straszaka", a ławica w tych rybach najbardziej mi się podoba.


krzych_100 pisze:Rzecz najważniejsza - musisz wiedzieć, jaką masz wodę, bo czasem trzeba ją trochę zmiękczyć, więc próbka odstałej wody z kranu do zmierzenia w sklepie na twardość i odczyn.
Jak będzie zmierzona woda, będziemy myśleli co dalej:)
W tym tygodniu sprawdzę parametry wody i opiszę dokładnie.



Ogólnie z jakim kosztem muszę się liczyć przy zakładaniu akwarium? 400 zł wystarczy?
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Podsumowując: w 70 cm chcesz mieć 15-20 ryb rosnących do 5cm, i mają one pływać w ławicy. Zmartwię cię, ale jedyne co je utrzyma w ławicy to Superglue.

Kup standardowe 54l (lub zamów na wymiar 70x30x30) dobierz do niego ławicę rybek wielkości 2-3cm (15 sztuk), na dno 6-8 małych kirysków (do 5cm maksymalnie) i parkę pielęgniczek do tego (rosnących do 6-7cm)
Im mniejsze ryby wybierzesz tym lepiej będzie akwarium wyglądać.

Dobierając ryby patrz na temperatury (żeby zbieżny był prawie cały zakres temperatur) bo wodę i tak będziesz musiał mieć miękką i kwaśną.

Jak będziesz szukał używanych rzeczy to 400zł wystarczy, jak nówki i do tego lepsze jakościowo to może zabraknąć.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

O, to ja jeszcze dopiszę na temat akwarium o wymiarach 70x30x30 (63l), to w takim mam "czarne wody", trzymam w tej chwili neony simulanse oraz pielęgniczkę trójpręgą (samica oddzielona od samca). Jeśli będę miał drugiego samca, to tam wpuszczę:)
W akwarium jest dużo drewna, piach na dnie oraz dużo liści i szyszek. Oświetlenie jest słabe, tyle żeby oświetlić wąkrotkę na tafli.
Filtr to corner-jet 03 napędzany brzęczykiem i uważam, że akwarium jest praktycznie bezobsługowe (filtr spisuje się bardzo dobrze, bo przy takiej obsadzie, pomimo pielęgniczki nie zamula się, te filtry mają inną gąbkę).
Malina107 pisze:Ogólnie z jakim kosztem muszę się liczyć przy zakładaniu akwarium? 400 zł wystarczy?
Myślę, że tak, tylko poszukaj akwarium, które ktoś klei na wymiar (70x30x30 nie są standardowym wymiarem sklepowym). Grzałka 50W oraz prosty i praktyczny filtr, resztę pieniędzy zainwestuj w oświetlenie.
Malina107 pisze:Kiedyś ojciec założył w domu akwarium właśnie z dociętą na wymiar szybą - z tego co pamiętam był wieczny problem z wilgocią i wygodą.
To teraz wyobraź sobie, że to co zbierało się na szybie, będzie zbierało się w pokrywie. Szybę po prostu wycierasz, bo jest płaska, z pokrywą tak łatwo nie będzie. Będziesz odmulał, to ściągasz tylko szybę, a oświetlenie świeci do zbiornika. Przy pokrywie już tak nie będzie (zdejmujesz pokrywę wraz z oświetleniem i masz ciemno w akwarium). Takie jest moje zdanie na temat pokrywy z ABS.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Co sądzicie o takim zestawie:

1. Akwarium + pokrywa
http://allegro.pl/aquael-classic-box-80 ... 15834.html

2. Filtr
http://allegro.pl/aquael-filtr-fan-2-pl ... 19087.html


3. Grzałka
http://allegro.pl/aquael-grzalka-comfor ... 58269.html


A może taki zestaw:
http://allegro.pl/aqua-szut-akwarium-pr ... 43094.html


Ile docelowo może ważyć takie akwarium na gotowo? +-


Zacząłem się zastanawiać nad możliwością zalania mieszkania. Mieszkam na najwyższym piętrze w mieszkaniu dalszej rodziny i zacząłem się troche obawiać. Czy polecacie jakieś ubezpieczenia? Jaki to koszt roczny? Statystycznie często zdarza się, że akwarium samoistnie pęka lub się rozszczelnia?
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Obydwa te filterki będą za słabe
***** ***
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Sam będę składał wszystko razem, aby mieć 112l akwarium i powiem Ci, że finansowo wyjdzie mi trochę ponad 1000zł [ale żadnych używek,ani gotowych zestawów i podliczam nie tylko szkło+filtr+grzałka, tylko już wszystko- podłoże, testy, substrat, dodatkowy osprzęt, dodatkowy mebel co wytrzyma ciężar, oświetlenie, carbo itd....dodam, że nie wybieram ani najtańszego sprzętu, ani najdroższego, nie stać mnie kupować tanio,bo albo ciągle dopłacać do sprzętu, albo problemy ze zbiornikiem]
Pełne, gotowe 112l akwarium waży około 150kg- pomyśl zawczasu na czym będzie stało, bo przysłowiowa szafka pod tv to nie jest dobry pomysł...


Co do sprzętu- poczytaj to forum i sam juz będziesz wiedział "co da radę"
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=638
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=11866
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=12192
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Malina107 pisze:Czy polecacie jakieś ubezpieczenia? Jaki to koszt roczny? Statystycznie często zdarza się, że akwarium samoistnie pęka lub się rozszczelnia?
Popytaj o ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez dzieci lub zwyczajnie od zalania mieszkania.

Staraj się nie załączać linków do aukcji z portali aukcyjnych, tylko opisuj sprzęt.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

krzych_100 pisze:
Malina107 pisze:Czy polecacie jakieś ubezpieczenia? Jaki to koszt roczny? Statystycznie często zdarza się, że akwarium samoistnie pęka lub się rozszczelnia?
Popytaj o ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez dzieci lub zwyczajnie od zalania mieszkania.

Staraj się nie załączać linków do aukcji z portali aukcyjnych, tylko opisuj sprzęt.
Dzięki za informację ale ogólnie polecasz wykupienie takiego ubezpieczenia czy prawdopodobieństwo wypadku przy takim akwarium jest znikome?
Po prostu zastanawiam się, czy rozszczelnienia to jakiś częsty problem, czy raczej mieć to gdzieś z tyłu głowy i uważnie obserwować sprzęt?
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Nie jest to częsty problem ale wypadki chodzą po ludziach. Przecież nawet gdyby to się zdarzyło jednemu akwaryście na świecie to nikt nie da Ci gwarancji, że nie będziesz tym drugim.
***** ***
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Malina107 pisze:Po prostu zastanawiam się, czy rozszczelnienia to jakiś częsty problem, czy raczej mieć to gdzieś z tyłu głowy i uważnie obserwować sprzęt?
Tak, miej to na uwadze i obserwuj sprzęt, a o ubezpieczenie po prostu popytaj przy okazji. Z tego co wiem, to jest to jednorazowa opłata roczna (ale chyba w zależności od rodzaju ubezpieczenia).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Dziękuję za informację.

Teraz pytanie odnośnie testów wody: czy testy typu 6w1 np JBL dostępne​ na allegro będą wystarczające do pomiaru wody wodociągowej i w akwarium? Jeżeli nie to na jakie mam zwrócić uwagę?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Na początek potrzebne będą dwa testy:
- cały test na pomiar pH (na dwa zakresy, ale wystarczy korzystać z testu pH 6-8 ) - w opakowaniu jest strzykawka, buteleczka, odczynniki i skala barwna,
- uzupełnienie testów twardości GH/KH (nie jest potrzebna skala barwna, bo obserwuje się zmianę barwy próbki po ilości wkroplonych kropli).
To jest najtańsza wersja testów Zoolek i na początek wystarczy.
Tymi testami mierzymy wodę z kranu , wodę w akwarium oraz wodę do podmian.
Można zaopatrzyć się w wodę amoniakalną i wlać ją do świeżego akwarium zamiast bakterii (woda amoniakalna zawiera amoniak, czyli podstawę do wytworzenia flory bakteryjnej). Można mierzyć też amoniak, ale jest to zależne od ilości zwierząt generujących odchody.
Z czasem można zaopatrzyć się w testy na NO2, NO3 i PO4:
- testem NO2 sprawdzamy biologię w akwarium (dokładniej to proces obiegu azotu, po "zakończeniu" którego - zerowej wartości wyniku pomiaru - możemy wpuszczać zwierzęta), test ten jest dosyć rzadko wykorzystywany, praktycznie przy uruchomieniu akwarium i można pożyczyć,
- testami na NO3 i PO4 mierzymy stężenie tych związków, co też ma związek z ilością zwierząt.

Reasumując, na początek test na pH oraz uzupełnienia do testów twardości KH/GH, z czasem testy na NO3 i PO4. Testy NO2 i NH3 (amoniak) wykorzystuje się raczej rzadziej i można je pożyczać.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ