[112l] ;;;;;-----------------> by MarJan

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

[112l] ;;;;;-----------------> by MarJan

Post autor: MarJan »

Wymiary:
•80x35x40
Sprzęt:
•filtr zewnętrzny kaskadowy AQUAEL FZN-3
•grzałka JBL ProTemp 100W
•oświetlenie 2x AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 16W: jeden PLANT + drugi SUNNY
Dodatkowo:
•podłoże:
~1cm warstwa żwiru gradacji 1~3mm, następnie JBL AquaBasis Plus 2.5L; następnie warstwa żwiru j.w. ~4cm; następnie ~2cm warstwa czarnego piasku kwarcowego gradacji 0.8~1.6mm na całość,
w sumie z tyłu grubość podłoża wynosi~10cm, a z przodu~2cm;
•kilka znalezionych kamieni;
•własnoręcznie spreparowane 2 korzenie;
•rośliny- dostałem "jakiś" mech, który przywiązałem do korzenia;
•obsada fauny- brak

Parametry wody:
•pH 7
•KH 8
•GH 20

Zbiornik zalany 29.05.17 głównie dlatego, że chciałem zobaczyć jak się będzie prezentował i aby korzeń chłonął wodę, obecnie czekam na roślinki i po wsadzeniu ich dopiero będzie można uznać start akwarium :) [chociaż mech już walczy]. Kamienie na korzeniach nie są planowane, potrzeba dociążenia zaszła.

Fotki:
Obrazek
Obrazek

edit [18.05.18]:
obecnie głównym filtrem jest fluval 206, czyli latają dwa
Ostatnio zmieniony 05 sie 2018 15:50 przez MarJan, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Na razie nie ma czego komentować ale co tam planujesz trzymać?
***** ***
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dotarły rośliny- dziękuję jeszcze raz Basiu :)

Nurzaniec amerykański
Kryptokoryna Wendtii Brown i Green
Mech Christmass
Wgłębka pływająca
Mikrosorum narrow

Fotki:
Obrazek
Obrazek

Co planuję? Zobaczymy...wiem co chcę- kiryski, brzanki sumatrzańskie, żałobniczki....córa chce neonki, ale nie ma szans- woda twarda.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Roślinki w dużej części pozbyły się starych liści i puściły nowe- wszystko się przyjęło, dodatkowo zakupiłem:
Ludwigia Repens Rubin- nie widać, bo są za korzeniem, ale dostęp do światła mają bardzo dobry;
Hygrophila Corymbosa Nadówka- na razie zdominowała zbiornik, ale pogubi zapewne listki.

W krótkim czasie od zalania zbiornika użyłem tzw. "ryby startera", z pewną obawą, ale jednak- wybór- bojownik ze względu na swoją wytrzymałość [dodam, że nie zauważyłem u niego absolutnie nic niepokojącego przez cały okres od czasu wpuszczenia]

Usunąłem grzałkę- termometr niezmiennie pokazuje 26 Celsjuszów- chciałbym 1 mniej, ale póki co zostawiam i nie ingeruję. Dołożyłem na wlot filtra gąbkę- czyściej w środku i na pewno nie zaszkodzi, a wspomoże.
Parametry wody ciągle mi się nie podobały- woda ze zbyt wysokim pH i KH, w końcu używając rozcieńczonego kwasu siarkowego doszedłem do wartości pH 6,5 i KH 5 przy GH 20 niestety....oczywiście wody w akwarium nie mieszałem bezpośrednio, tylko takiej używam do podmian i z czasem parametry dojdą do wartości zadowalających.

Dziś sprawdziłem wartość NO3- niskie ilości, ale jednak jest, więc zdecydowałem się wpuścić rybki...

Obsada:
• zastrzelicie mnie, ale neony....tyle że czarne [10szt], najwytrzymalsze i chyba nie będzie im tak źle- pH i KH dobre, GH za wysokie, ale cóż rozmnażać ich nie będę i wiem, że akurat te neonki nieźle się trzymają w twardej wodzie;
• kirysek spiżowy- 5 szt. w bardzo dobrym stanie, bardzo ruchliwe, szybko przyzwyczaiły się do akwarium;
•zbrojnik albinos [1 szt]
•bojownik [1szt]- prawdopodobnie do oddania, bo za niedługi czas wpuszczę brzanki sumatrzańskie, a wtedy może być różnie :?

Może za dużo rybek na raz, ale neony ile brudzą.....zobaczymy.

Filmik:
https://youtu.be/4Ecn42MzFIM
Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
to robienie zdjęć denerwujące jest jeśli chodzi o jakość :/
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dzisiaj wpuściłem resztę obsady, czyli Brzanki Sumatrzańskie w ilości 9szt. [miało być 8, ale akurat 9 pływało w sklepie i mnie pani namówiła...]. Po wpuszczeniu mam wrażenie, że może być ogólnie za dużo tych rybek :? , zobaczymy jak to będzie z bojownikiem jeszcze, trzeba bacznie się przyglądać "tygryskom".
W sklepie były dorosłe kiryski spiżowe- pokazałem żonie i powiedziałem, że nasze będą takie duże- normalnie zrobiła przysłowiowego "karpia" :lol: .

Glon rzucił się na korzeń i kamienie, jeden kamyk dociążający korzeń mogłem bezpiecznie usunąć, nie jest już potrzebny. Co do glonów skróciłem czas oświetlania akwarium do siedmiu godzin, wlewam EasyCarbo 10ml dziennie [dawka 4-krotna] i dziś przy większej podmianie jak dotychczas [40l] dolałem wywar z zielonej herbaty bacznie obserwując zachowań mieszkańców, na szczęście ryby nie wykazywały jakichś negatywnych "poczynań".

Ogólnie póki co akwarium bardzo mi się podoba, jestem zadowolony z niego. :D

Filmik z brzankami:
https://youtu.be/E9DvhfSTm4Q

Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Powoli zaczyna ladnie zarastac :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Więc tak, z glonami walczę dalej, herbata nie dawała żadnych efektów.
Glon atakuje rośliny też, najgorsze, że do końca nie wiem czy to okrzemki, czy zielenice, czy co jeszcze....z szyb ostatnio też zdrapywałem zielone plamki.
Postanowiłem zwiększyć filtrację- obroty na max i wgłębka pływająca zrobiła wirówkę w zbiorniku, usunąłem ją bo nie mogłem na to patrzyć....dodałem za to trochę rogatka.

Jedna z brzanek z niewiadomych przyczyn po prostu zdechła po paru dniach, nic nie wskazywało na żadną chorobę, uszkodzenie czy cokolwiek...padła a reszta obsady nic- zdrowe.

Bojownik oddany do sklepu. Brzanki- zwłaszcza jedna- zaczęła go nękać, co się wychylił to go goniła. Uciekał w rośliny lub kryjówkę i wyganiał wszystko co się rusza w pobliżu, ale godzinami nie wypływał w toń. Uznałem, że nie ma co stresować rybek, fizycznie nie doznał uszczerbku, chętnie przyjęli go w sklepie.

Rośliny mimo nalotu glonu na nie rosną fajnie, wydaje mi się, że niektóre liście żółkną...może coś nawozić po za carbo? Zdjęcia pokażą zresztą...
Krótki filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=WFP0kOXXEbk
Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dziś nie będzie fotek, jakoś zabrakło baterii w aparacie :P
Ogólnie sporo się zmieniło- usunąłem wszystkie brzanki i oddałem do sklepu. Diabliki panoszyły się okropnie, całe nadzieje, że zajmą się sobą legły w gruzach. Zjadały wszystko i w tak szybkim tempie, że ciężko było dokarmić inne rybki- nawet tabletki dla zbrojnika/kirysków, nie dopuszczały innych do jadła. Gorsze, że zaczęły prześladować kiryski, mam wrażenie, że z czystej zawziętości, wszystkim delikatnie nadgryziono płetwy grzbietowe. Sumatry zaganiały je pod korzeń i inne ciemne trudno dostępne miejsca. Oberwało się nawet zbrojnikowi- nie obgryzły go, ale spokoju nie miał. Dziwne, że neony nic nie ucierpiały, ani nie były ganiane, ani w ogóle się brzanki nimi nie interesowały (może jeszcze). Zamiast brzanek wpuszczę kilka otosków i jakąś większą parkę.

Do zbiornika wróciła wgłębka pływająca, została odgrodzona od wylotu kaskady przy pomocy pływającego rogatka- wirówki nie ma, filtracja i klimat jest :).

A i wrzuciłem jedną ampularię, trochę oczyszcza rośliny z glonów. Glonisk może jeszcze inwazją nazwać nie można, ale jednak co tydzień trzeba poskrobać szyby i czyścić gąbką co niektóre liście roślin.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dwa dni minęły, ale mam filmik...zmiany, zmiany...
obsada:
dołączyły 4 otoski, ale już myślę, że jutro dwa jeszcze mogę dać- spodobały mi się;
większa parka- trafiło na gurami mozaikowe, wiem co wielu pomyśli- pojechał po bandzie i kupił za duże ryby- póki co za duże nie są i nie wierzę, że przez mój zbiornik skarłowacieją, ale mogą mieć ciasno jak urosną, kiedy tak stwierdzę to podejmę odpowiednie kroki, po wpisach można zauważyć, że jak trzeba to potrafię oddać zwierzę i jakoś w sklepie mi nie odmawiają :);

to dziś wygląda tak: 5 kirysków spiżowych, 10 neonów czarnych, 4 otoski, 2 gurami mozaikowe [chyba 2x samiec-młode są], jeden zbrojnik albinos i jedna ampularia
Filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=xCBjCd6FZw0
Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Obrazek

Pierwsze zdjęcie po powrocie z urlopu ;)
Ogólnie głodówka ryb trwała 10dni, na szczęście wszystkie przetrwały wraz ze ślimakiem :P
Rośliny fajnie podrosły, ludwigia, która z tyłu miała się rozrosnąć została przesadzona na przód i na jej miejsce trafiły szerokolistne z przycinki [jeszcze przed wyjazdem]- myślę, że lepiej teraz się prezentuje ogólny wygląd- nie ma tej "dziury" z tyłu.
A i jeszcze ważne, glony praktycznie zniknęły :D na roślinach brak, na szybach nic, na kamieniu są, ale tam niech sobie będą, korzeń praktycznie czysty...może to dzięki nie dokarmianiu rybek, może dzięki otoskom, może wszystko po trochu, ale mam wrażenie, że jak po prostu wszystko zostało samo bez ingerencji to zbiornik sobie poradził i tyle.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium wygląda ciekawie. Oczywiście na gurami jest za małe.
Glony uciekły - nie lałeś chemii i zbiornik porządnie dojrzał.

Cieszę się, że oddałeś sumatry. Te brzanki nadają się tylko i wyłącznie na zbiornik jednogatunkowy, moim zdaniem.

Jestem ciekawa, jak to będzie wyglądać dalej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Minęło trochę czasu, więc postanowiłem odświeżyć temat i wkleić parę zdjęć.
Ogólnie wszystko żyje, rośnie i w miarę stabilnie się utrzymuje- tylko temperaturę muszę obniżać.
Kiedy pozbyłem się brzanek to brakowało mi mojego bojownika...niestety został już kupiony i zdecydowałem się na innego, aby był jakiś kolorowy kontrast w akwarium. Gurami jeszcze trochę urosną zanim prawdopodobnie wymienię je na prętniki karłowate....myślę sobie czy nie będzie walki z bojkiem, bo pierwsze 3 dni po wypuszczeniu z kubeczka potrafił nieźle pogonić resztę domowników.

Wymieniłem kamienie na te, które znalazłem podczas urlopu na wsi.

Filmik: (guramiki wstydzą się aparatu- z tyłu na górze jednego widać :) )
https://www.youtube.com/watch?v=A8bhO05 ... e=youtu.be

Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Dla mnie naprawde extra zbiornik, zadbane zielsko i soczyste. Ludwigi bym dal wiecej swiatla i dorzucil zelaza dla wybarwienia.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dziękuję :)
Tonnerre1977
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2016 14:05
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: Tonnerre1977 »

MarJan
A nawozisz czymś baniak, że roślinki tak ładnie Ci rosną?
ODPOWIEDZ