[240L] zapuszczony zieleniak

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

[240L] zapuszczony zieleniak

Post autor: mark_farina »

Bry

W weekend sie sprezylem i zrobilem przesiadke ze 112L na 240L 120x50x40. Jak widac wszystko jest w fazie testowej, a rosliny w doniczkach bo tak naprawde to jestem rozerwany miedzy HT i LT, a boje sie ze nie ogarne anubiasow i microsorium i zjedza mnie glony.

Wiec tak zbiornik jak zawsze tradycyjnie na ziemi, tu ziemie uzylem ze 112L i wymieszalem ze starymi korzeniami, podlozem itd wiec baza jest bardzo dobra i sprawdzona.

Na ziemie polecial zwir gradacji 0.1mm czyli kompromis, dla Kiryskow i stref beztlenowych. Generalnie Kiryski maja cale wasy i przelatuje im to przez skrzela, a przy okazji podloze mi szybciej dojrzeje.

Woda czyli jakies 80L przelaana ze starego zbiornika, filtry tez stare wiec warunki sa bardzo dobre.

Obsada to jakies 12 Brzanek wysmuklych, 3 zbrojniki, 4 kiryski, 4 otoski jeden pretnik karlowaty i 7 koktajlowych amano.

No i z roslin to przedewsztystkim Sagitaria karlowata, z ktorej bede robic trawnik. Pozatym uratowalem wiekszosc roslin ze starego baniaka ale ide bardziej w zielsko dla leniwych wiec moze pojawic sie cos z Kryptokoryn.

Swiatlo mam troche slabe jak na ten zbiornik dlatego nie podjelem decyzji co to ma byc za zbiornik i czy bede musial dolozyc cos czy nie. Na chwile obecna jest jakies 8000 lumenow / 110W przy realnej objetosci okolo 190L daje to nie spelna jakies 0.6W/L czyli nie poszaleje niestety, ale CO2 puszczam.

No i wpadl stary korzen red moor, ale mysle nad drugim z prawej strony ale to plany bo czekam na rosliny i mysle nad aranzacja.


Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 lip 2020 22:38 przez mark_farina, łącznie zmieniany 11 razy.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Czasem nie mówiłeś, że ma być 300l :D ?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kross pisze:Czasem nie mówiłeś, że ma być 300l :D ?
Tak mialo byc, a jak pomierzylem boki to 120x40x50 daje 240L
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Kross pisze:Czasem nie mówiłeś, że ma być 300l Very Happy ?
Po pijaku kobiety są ładniejsze a akwaria większe :)
mark_farina pisze:a boje sie ze nie ogarne anubiasow i microsorium i zjedza mnie glony.
Ekspert od NPK takich rzeczy się boi? :)

Masz jakiś plan na ten zbiornik? Czy znowu ogródek?
P.S. Zauważyłeś, że red moor z czasem jakby mniejszy się robi? Moje po zmianie były cieniem tych, które włożyłem pierwotnie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Neurochirurg pisze: P.S. Zauważyłeś, że red moor z czasem jakby mniejszy się robi?
Majac 3 zbrojniki polerujace jego powierzchnie 24h to tak, ponoc te korzenie jak kazde zreszta przejda w niebyt po jakims czasie.

A co do zbiornika to mam 2 koncepcje i mysle zeby zrobic 2 strefy swietlne. Ogrodka to juz raczej nie bede miec bo za duzo mnie to kosztowalo pracy. Natomiast beda rosliny tak do okolo 0.5W/L i mniej wymagajace. Chce dwa korzenie po bokach otoczone czyms ala Cryptokoryna, Microsorium lub cos w tym temacie natomiast w tle Ludwigie kilka rodzajow oraz Higrophilia.

W strefie mocniejszego swiatla chcialbym zachowac Pogostemona Erectus, Rotale Wspaniala i palemki oraz dac tam CO2 w tym rewirze :)

Niewiem jak to wyjdzie ale pracuje nad tym i strefy swietlne superancko wygladaja a jak sie to ogarnie to bedzie ciekawie.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

"Strefy" świetlne to już chyba ogarnąłeś, bo już teraz widać nierównomierne oświetlenie, o które miałem zapytać. Może być fajny efekt.
mark_farina pisze:oraz dac tam CO2 w tym rewirze
No chyba się nie uda, ale reszta roślin CO2 nie pogardzi :). No to powodzenia!
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Myslalem ze bedzie gorzej ale ziele szybko zlapalo kolor i chyba mu nie jest zle, wiec powoli po weekendzie chyba zabiore sie za sadzenie i jakas aranzacje.

Tutaj po lewej moja stara Rotala, ktora podejrzewam by zyla nawet w muszli klozetowej, a po prawej to nowy nabytek - Ludwigia Palustris w odmianie czerwonej. Jak ja kupilem to byla zielona i dostala ostro po tylku bo liscie miala jak sito no ale chyba bedzie zyc. Dostala kolorow po slusznej dawce zelaza.

Obrazek

A tutaj mamy tkz rozmaitosci, czyli troche bonzaja, troche Rotali, troche Higrofili dwa rodzaje pogostemona it itd. Zyje i chyba zyc bedzie wiec sie nie martwie.

Obrazek

Tutaj jest moj rodzynek z in vitro czyli Hygrophila pinnatifida. Podobno tez piekna roslina i tez na moje szklane oko bedzie zyc.

Obrazek

I na sam konieic najwieksza wtopa miesiaca czyli Sagitaria karlowata WTF??? Na moje oko, a kupilem z neta od kogos, to o ile to odmiana karlowata, to ktos tam swiecil chyba swieczka sadzac po jej wysokosci, a po drugie zamawiajac 40sztuk polowa przyjechala z nitkami :twisted: Bede atakowac tego dziada bo straszna lipe odstawil no ale zrobie tak ze poczekam az pusci odrosty i mlode szczepki posadze u siebie.

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc roslin oprawilem i posadzilem, reszta zostala w doniczkach i czeka na weekend. Jednak ide w zieleniak, bo jakos mi sie anubiasy nie widza :mrgreen:

Na razie wyglada biednie (na foto okolo 60% dlugosci zbiornika) ale szybko sie powinno rozrosnac. Wszystkie rosliny sa juz po adaptacji w nowych warunkach wiec nie powinno byc niespodzianek.

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No to mozna powiedziec ze skonczylem aranzacje tego biednego zieleniaka. Niema juz doniczek, jest kilka korzeni, dla przelamania zieleni i coz mozna powiedziec, na razie rosnie bo male wszystko. Narazie obczajam sobie nawozenie w takim duzym basenie, ale mozna powiedziec ze im wiekszy litraz tym wszystko przebiega wolniej i bardziej lagodnie.

Dla ciekawych: NO3 15mg, NO2 0mg, PO4 1.2mg, K 18mg, magnez/wapn nie sprawdzalem bo nie widac problemow u roslin, pH 6.9, CO2 leci od 5rano do 21wieczor, swiatlo 6belek LED palone od 6:20rano do 18:15wieczor, temp wody 24C i dwa filtry 500L/h i 1150L/h odkrecone na maxa :)

Obsada ta co wczesniej czyli 5 otoskow, 5 kiryskow, 12 brzanek wysmuklych, 3 zbrojniki, jeden pretnik karlowaty i 7 koktajlowych amano + jeden slimak co widac na zdjeciu :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Bez doniczek znacznie lepiej :) Teraz zobaczymy jak porosną te maluchy.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ślimak jest extra.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mija tydzien numer dwa. wiec tradycyjnie trzeba zrobic jakies foto kontrolne :)

Obrazek
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Nie wygląda jak akwarium dla leniwych ;]
Piękne to zielsko,.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Świetne zdjęcie ująłeś,robi wrażenie :brawo
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

michelle1992 pisze:Nie wygląda jak akwarium dla leniwych ;]
Dzieki Michalino, ale ja ostatnio jestem leniwy :)

Kross pisze:Świetne zdjęcie ująłeś,robi wrażenie
Dzieki, czekam z niecierpliwoscia kiedy to zarosnie bo dalej mam w zbiorniku przeciag :)
ODPOWIEDZ