[54L] Cudne glony.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Tak proszę Pani. Czytałem to już kilka razy. Mam wodę z Raby/Dobczyc.
Parametry pierwiastków i związków chemicznych ma w sumie najniższe. pH modyfikuję sam, podobnie twardość.
Sądzę, że problem zniknie za kilka podmian wody i czyszczeń akwarium.
Grzebie czasem w dnie wsadzając rośliny, np odcięte góry. Wywalam takie co nie chcą rosnąć, albo są mocno zaglonione. Czyszczę także kamienie i korzenie. Kamienie wsuwam w żwirek i to jest raczej niezdrowe. Dostaje po prostu w kość za to ze zasiedliłem za wcześnie akwarium, i wprowadziłem od razu za dużo ryb. Musiało być niestabilnie. Mam wrażenie, że powoli sytuacja sie normuje. Ale czas pokaże.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Aktualizacja.

Glony, ach te glony... ustępują na moje oko. Odwrót jest powolny, ale konsekwentny.

Dobrze jest focić co jakiś czas i porównywać co się dzieje uwzględniając upływ czasu. Podmiany wody robię teraz co tydzień, prawie cała to kranówa i chyba przejdę w całości kranówę (woda odstana 24 do 36 godzin, zakwaszana przed dolaniem do akwarium). Bardzo ułatwia gospodarowanie zasobem akwarium - karmidło (!), nie syfi się wtedy wszystko na około tylko spada w jeden obszar, który potem z łatwością futrują do czyta kiryski. Wykonałem kilka korekt w zakresie zieleni i podłoża, wywaliłem kilka gatunków roślin (mech, Dębówkę i coś tam jeszcze) i chyba wywalę jeszcze jeden. Potem coś przesadzę itd. Koryguję i optymalizuję naświetlenie.

Obrazek
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zmiany na duzy plus, jest juz przejrzyscie i czysto :)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Tak. Do szczęścia jeszcze daleko, ale już nie jest źle. Oczywiście sprzątałem wczoraj, ale było przyzwoicie.

Mam problemy obecnie z Ludwigą. Czerwona jest bardzo ładnie wybarwiona, tak samo jak zielona. Rosną nawet dość dziarsko, ale glon obecnie na nich siedzi najwięcej (tnę zarażone liście i pędy wiec nie przyrasta tak jakbym chciał bo więcej czasem ubywa). Drugim miejscem glona jest korzeń - dlatego wywaliłem mech (z resztą pojawiły się na nim cyjanobakterie to go szybko posprzątałem). Z tym korzeniem to chyba za blisko ledów jest i one się wybijają do światła, zamknąłem trzy ogniwa bezpośrednio nad korzeniem to rosły z boku. Na szybie mi wywala nalot plackami po czterech, pięciu dniach, coś jak okrzemki tylko brązowe. Zielone nitki ustępują.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

W dniu dzisiejszym będę czyścić akwarium.
Obecnie interwał między pracami porządkowymi to 7 dni.
Fotografia nieco z góry, żeby pokazać jaki bałagan w kamykach robią w ciągu tygodnia Kiryski Spiżowe.

Zastanawiam się nad dodawaniem azotu do akwarium. Gdzieś przeczytałem i ktoś mi mówił, że to może być dobry plan.

Obrazek
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Raori pisze:Gdzieś przeczytałem i ktoś mi mówił, że to może być dobry plan.
No to napiszę tak - po dozowaniu azotu, fosforu i żelaza, pozostały problemy ze stabilnością akwarium. Niby wszystko książkowo, ale jednak porosty są wszędzie (praktycznie wszystko się tam znajdzie).
Jeśli w akwarium rośliny "ciągną", to nic złego się nie dzieje lub dzieje się to okresowo, ale jeśli zajmiemy się dozowaniem w akwarium, w którym nie widać wzrostu roślin, to problem gotowy (czyli rośliny nie rosną, nie wiemy dlaczego i dozujemy nawozy).
Druga rzecz to testy - testy wykazują określone związki, a co innego się uwalnia do wody, tego nie wiemy. Może być więc sytuacja taka, że mierzymy i wszystko jest książkowo, a jest źle.
Sole nie są drogie, możesz spróbować i sam ocenisz, czy było warto.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dzięki.

Rośliny rosną bardzo ładnie.
Na podstawie danych z tabeli wyszło mi, że mam duży niedobór CO2. (54l + pH 6,6 do 6,8 ). Kupiłem 100ml Carbo z dozownikiem. Na próbę zacząłem dodawać 1 ml dziennie. Uzyskałem poprawę. Teraz dodaję 2 ml i wydaje mi się, że więcej już nie trzeba. Rośliny mają ładne odrosty. Ale też nie wszystko jest ok, niektóre brązowieją miejscami, np na brzegach liści, albo mają plamki na liściach.
Poza tym w akwarium są zielenice i nitkowe brązowe i zielone + ze dwa placki okrzemków (może dlatego, że zasłoniłem kilka ogniw w lampie ledowej i jest wyraźnie mniej światła, a może dlatego, że wywalałem rośliny i woda naciągnęła syfu jaki wyszedł z korzeniami).
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Raori Cześć.

Widzę, że te glony Cię męczą cały czas. Zaproponuję Ci coś co nie zaszkodzi a może pomóc (ja bym tak zrobił). W całym wątku nie doczytałem jakie masz oświetlenie. Jakie by nie było, nie masz jakichś ultra wymagających roślin więc:

- nie blokuj światła, nie zasłaniaj diod,
- wyczyść wszystko co możesz, wytnij co nie jest do odratowania (masz wprawę)
- na taflę wrzuć 1/3 powierzchni pistię (ma działanie allelopatyczne, blokuje rozrost wielu glonów), neony też się ucieszą,
- przestań grzebać w podłożu,
- poczekaj na efekty

Za jakiś czas możesz delikatnie nawozić jakimś gotowcem np. Aqua-artu (Macro Red/K+/Ferro +) w minimalnych dawkach codziennie bo pistia dużo konsumuje ze słupa wody.

P.S. co do kirysków to już od dawna nie trzymam tych rybich szczurów bo tylko rozgrzebują wszystko :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dziękuję Neurochirurg

Mam AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 10W SUNNY

- odsłonię dzisiaj ledy (też miałem taki plan)
- zawsze czyszczę co mogę, czasem coś zostawiam jak mi żal, korzeń ten górny normalnie szczotkuje pod kranem, dolny co 2 tydzień obecnie siedzą na nim zielenice.
- na tafli mam mniej więcej w 1/3 do 1/2 Pistię + jeden spory kawałek Moczarki Kanadyjskiej (raz na tydzień usuwam obumarłe liście, ale widzę, że przy takiej ilości trzeba będzie co kilka dni - w ciągu ostatnich 2 tygodni duże jej przyrosło)
- z grzebaniem w podłożu... to tak w sumie się nie da jak się koryguje rośliny, ale dzisiaj nie będę
- poczekam, nigdzie mi się nie spieszy, jedyny problem jest taki, ze dzisiejsza podmiana jest na demineralizowaną, bo żona wywaliła mi puste baniaki (bo było ich za dużo i nie miałem gdzie nastawić wody do odstania, a kilka z demineralizowaną jeszcze mi stoi z czasów testów), znowu będzie problem, ehh :)

P.S. Nie wywalę kirysków, ponieważ uwielbiam te prosiaki, z łobuzerskim wyrazem twarzy i niespokojnymi rozbieganymi oczami. Widać po nich, że coś kombinują. No widać od razu. :mrgreen:
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Raori pisze: Mam AQUAEL LEDDY TUBE RETRO FIT 10W SUNNY
Trochę to wyjaśnia. Dołóż jeszcze jedną taką to będzie lepiej. Na ten litraż to zdecydowanie za mało światła.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

O patrz, a ja myślałem, że jest za dużo wręcz.

A tak sobie myślę, że na start wziąłem za dużo gatunków roślin.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Raori pisze:O patrz, a ja myślałem, że jest za dużo wręcz.
Subiektywnie możesz odczuwać, że światła jest dużo, ale niestety tak nie jest.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

To kupić tą wersję PLANT dla roślin co jest dedykowana?
Może Krzychu coś zaproponuje...
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zaproponuję samodzielne wykonanie sobie belki LED:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ