Pomocy! śmierdząca woda

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Pomocy! śmierdząca woda

Post autor: Parada92 »

Witam

Akwarium chodzi ponad rok czasu, wszystko było ok do dzisiaj. Jakimś cudem filtr zewnętrzny został wyłączony. Dziś grzebiąc w szafce byłem pewny, że przez przypadek go wyłączyłem więc włożyłem wtyczkę z powrotem do przedłużacza. Po 5 minutach w drugim pomieszczeniu czuć bylo już smród jakby gnojówką. Wchodząc do pokoju zauważyłem, że woda w akwarium zrobiła się strasznie zielona a po otwarciu pokrywy ledwo utrzymałem kolację w przełyku. wymiana ok. 40l wody, wszystkie filtry w kubełku jak i wewnętrznym wymyte, niestety smród został. Wyparzyłem (wiem, doprawiłem się brakiem bakterii) ale i to nic nie dało. Jako, że nie mam zapasowych wkładów do obu filtrów a akwarium mimo wymiany ok 2/5 wody dalej sadzi niemiłym odorem poskładałem wszystko do kupy, wyłączyłem światło i mam zamiar w przykryciu uchować 4 dni tą kupę smrodu bez grama światła - czy to coś da nie wiadomo. Ryby po podmianie wody uspokoiły się i od godziny pływają jak zwykle... Jakieś porady jakim sposobem doprowadzić akwa do stanu sprzed włączenia filtra pełnego gnojówy?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Do wody dostały się ubumarłe i gnijąc kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Pomoże intensywna podmiana kilkakrotna wody, teraz podmień 50%, potem co trzy dni po 30% z dokładnym odmulaniem dna. Światło ma świecić normalnie jeżeli masz rośliny. Czy nic nie zdechło w międzyczasie?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

z odmulaniem dna są problemy ponieważ 99% dna zajmują rośliny dość słabo ukorzenione w piasku więc każda próba odmulenia jest równoznaczna z sadzeniem ich od nowa co powoduje zmulenie wody poprzez grzebanie w dnie. Jedna rybka zdechła tydzień temu, lecz nie łączyłem tych dwóch rzeczy, ponieważ była bez oznaków jakiejkolwiek choroby czy ewidentnego powodu smierci.

edit : a jakiś pomysł na ten smród? rąk nie jestem w stanie domyć z tego fetoru a co dopiero kubełka z wkładami... nie mówiąc o roślinkach, które również śmierdzą jak i korzeń itd...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety ewidentnie coś się w akwarium rozkłada. Abo pomogą intensywne podmiany wody i odmulanie - ile się da - podłoża. Albo czeka Cię totalny restart.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Fetor po calym dniu filtracji prawie calkowicie minął. Jutro kolejne 30 litrow, w weekend porzadnie poodkurzam. Filtr nie byl czyszczony dobre 4 miesiace i gabki byly strasznie zabite moze to spotęgowało smród po wyłączonym prądzie w kubełku. Dzięki jak zwykle za trafne rady, pozdrawiam
ODPOWIEDZ