[30l] kostka, zieleniak, moze krewetki

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

[30l] kostka, zieleniak, moze krewetki

Post autor: katee_1 »

Witam,
startuje z, moim watkiem, potem bedzie mniej czasu...

30l Aquael Shrimp Set Smart 2
wymiary 29x29x35 cm

sprzecik:
grzałka Fix zone 25W (w przyszlosci wymiana na 50W)
filtr Pat mini gabka carbomax
oswietlenie LED 6W

pogladowe parametry wody:
pH 6,5, KH 0, GH 7 ( za miekko jak na krewetki)

Rosliny: Eleocharis mini, Alternantera, Cryptocoryna becetti, Cryptocoryna spiralis, mech jawajski oraz drobne listki lodygowe ktorych nie znam.

Woda RO z mineralizatorem, temp. caly czas 24 st
Podloze: odrobina substratu Amazonia + Zoulx Aquasand Czarny chyba kwarc. Z podloza nie jestem zadowolona, niby super ze wyszlifowany bo krewetki bnie zrobia sobie krzywdy ale jest tak sliski ze ciezko sadzi sie rosliny...

https://m.fotosik.pl/zdjecie/6ea72373e151d6e3
https://m.fotosik.pl/zdjecie/7f19318f307327ec

Zbiornik zalany 02.11 ale ciagle plagi I grzebanie w nim powoduje destabilizacje, wiec nie wiem od kiedy liczyc zalozenie I dojrzewanie. Na dzien dzisiejszy woda sie wyklarowala, ale mam pyl na scianach, krasnorosty na roslinach glownie na trawce i plesn na korzeniu ktora stale wychodzi mimo iz byla usuwana juz dwa razy.

Za tydzien podmieniam wode. Za dwa tygodnie nowe wiesci.
Trzymajcie kciuki zeby sie wszystko przyjelo.
Czekam na komenatrze od Was.

Pozdrawiam.

poprawiłam tytuł tematy (nawiasy). MOD BARA
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Mi tam się podoba.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Przyjemne dla oka.
Podobno ampularie zjadają te naloty z korzeni i ślimak przyspieszyłby dojrzewanie poprzez swoją przemianę materii...z kolei są też różne odmiany- jedne zjadają rośliny, inne nie. Mam u siebie dwie: żółta z ciemną muszlą, która ma jeszcze ciemniejsze pręgi- jest świetna, sprząta liście, szyby, nie zjadając skrawka żywego zielska, druga czarna z żółtą muszlą- w niedługim czasie po wpuszczeniu jej widać, że czasem jakiś liść jest obżarty, ale spustoszenia nie robi- więc ampularia ampularii nie równa. Z kolei nie masz przykrytego zbiorniczka, więc ślimak mógłby po prostu zwiać.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dzieki.
MarJan pomysle nad tym slimakiem, dziekuje za sugestie. Mam pokrywe, akurat nie bylo jej chyba na zdjeciu, ale jest caly czas.
Korci mnie kupienie easycarbo ale sie jeszcze powstrzymuje... :)

Raori dziekuje.
Czy mozesz polecic jakis sklep w Krakowie ze zdrowa fauna I flora?
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No tak nawet to wyszło, szczerze spodziewałem się jakiegoś koszmarka a tu miła niespodzianka .Tylko czy tego podłoża nie jest troszkę zbyt mało?

Jak jesteś z Krakowa to tam masz jeden bardzo znany sklep dam Ci namiar na PW bo mnie moderatorka zlinczuje :D
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

andypl33 dzieki za szczery komentarz. Wlasnie czekalam na jakies uwagi z waszej strony. Tak jest troche za malo podloza, ale tak chcialam. Przy obsadzie biednych neonek bylo wiecej I nie podobalo mi sie to. Teraz zrobilam mniej wg mnie lepiej to wyglada, z tylu gdzie rosliny jest wiecej tylko przod tak kiepsko. Wlasnie moj maz tez chodzi po domu I jeczy ze za malo dalam :D ale moze sie uda I sie trawka rozrosnie. Nie chce przeladowywac zbiornika bo jest ciasno. Oswietlenie ile godzin zazwyczaj powinno byc 8,10? Co sadzicie? I ten sluz na korzeniu, kurcze... nie wiem czy znow go wyjmowac I czyscic czy slimaka dac, nie chce narazie kupowac zywych stworzen...
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

andypl33 wiem o jakim sklepie mowisz :D I nie polecam,drogo że hej.

katee_1 Ładna kostka i aranżacja. Podłoża może i mało,ale ta trawka da radę,jeśli tylko jej oświetlenie spasuje. Śluz zejdzie sam po jakimś czasie.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Każdy chyba zna ten sklep z netu a ja nigdzie nie wspominałem że jest tanio .Co do podłoża to chodzi ot żeby rośliny miały miejsce na ukorzenienie się na razie zostaw jak jest a czas pokarze co wyjdzie.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Kross dzieki za dobre słowo. Czekam az sie wszystko rozrosnie, uczy to cierpliwosci I pokory, czego czesto brakuje. Milo mi ze Wam sie podoba.

andypl33 spoko, sklep ma b. duzy wybor moze dlatego ze jakosc na poziomie to I cena lepsza.
Narazie zostawiam tak jak jest. Choc marzy mi sie anubias petit.
Rosliny podniosly sie do swiatla co mnie bardzo cieszy.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Witajcie.
Kupilam slimaka ampularie zolta.
Sluz z korzenia zacza rosnac na gabce od filtra I na roslinie przyleglej, troche mnie to zmartwilo. Heniek Skubacz, bo tak zostal nazwany przez syna zabral sie od razu za sluz na korzeniu. W tym momencie 90% sluzu na korzeniu zniklo. Dziekuje Ci bardzo MarJan za ta podpowiedz, faktycznie niezly z niego odkurzacz. Mam nadzieje ze bedzie mu tu dobrze. Na pewno do przyszlego roku nie planuje zadnych zwierzat. Dziecko zadowolone bo ma slimaka, slimakowi smakuje glon I sluz, a zbiornik sie stabilizuje. Moze na wiosne bojownik dojdzie.
Zaobserwowalam ze slimak polubil tez trawke. Najwyzej dosadze wiecej. Narazie mu zycze smacznego.
Wymienilam rowniez grzalke na Aquael Comfort Zone Gold 50W. Ta poprzednia nie dawala rady przy temp. w domu 18,5 stopni. (nie lubie duzo grzac w domu)
Mam tez wglebke wodna narazie plywa z tylu na tafli..

https://m.fotosik.pl/zdjecie/a92a71a045f132cf
https://m.fotosik.pl/zdjecie/35cb45f49c50bb79
https://m.fotosik.pl/zdjecie/b8d2b91befb56c0b

Z wglebka:
https://m.fotosik.pl/zdjecie/49624681be15f07d

Bardzo, bardzo serdecznie dziekuje wszystkim za pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Witajcie,
mam pytanie.
Czy filtr moze byc umiejscowiony blisko grzalki, tuz obok czy powinien byc po przeciwnej stronie w akwarium?
Zastanawiam sie czy grzanie grzalki ma wplyw na rozwoj roznego dziadostwa w filtrze czy to nie ma znaczenia I moga byc te dwa urzadzenia razem....

Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie wiem czy w takim małym zbiorniku ma to znaczenie, raczej nie ma problemu z cyrkulacją wody w całym wnętrzu akwa.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

MarJan dziekuje bardzo za odpowiedz.
A czy napowietrzanie jest potrzebne jesli nie ma ryb?
Czy rosliny tego potrzebuja, czy nie ma to dla nich znaczenia. Czy raczej powinno byc tak czy siak bo dobrze to dziala na caly zbiornik?

Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie wiem w jakim stopniu tlen potrzebny jest roślinom wodnym, czy same sobie dość wyprodukują...w przyrodzie raczej woda jest zawsze w jakiś sposób napowietrzana, na pewno bezpiecznie będzie ustawić wylot filtra w taki sposób, aby poruszał taflą wody, żadnego więcej napowietrzania na pewno nie trzeba.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dziekuje
ODPOWIEDZ