[200l] nowe akwarium ogólne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

leszek398
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2017 14:15

[200l] nowe akwarium ogólne

Post autor: leszek398 »

Witam, dopiero stawiam pierwsze kroki w akwarystyce, a oto moje maleństwo, mam mały kłopot z klaronością wody, wszelkie podpowiedzi miło widziane :)

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2017/11/2 ... warium.jpg

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2017/11/2 ... arium2.jpg
Ostatnio zmieniony 20 lis 2017 15:47 przez leszek398, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam,

prezentujesz swoje akwarium na Akwaforum.

Wstaw dokładny opis zbiornika.

Niestety ale akwarium już na pierwszy rzut oka nie nadaje się na trzymanie ryb, jakie w nim pływają. Zbiornik nie jest przygotowany na wpuszczenie ryb, nie ma w nim odpowiedniej ilości roślin, nie zapewnia im schronienia i miejsc odpoczynku. Ryby są narażone na ogromny stres.
W dodatku mieszasz gatunki o odmiennych wymaganiach co do parametrów wody.

Ile akwarium dojrzewało, nim wpuściłeś do niego ryby?
Jaki to litraż?
Jakie są wymiary akwarium?
Jakie są parametry wody?
Jaka jest dokładna obsada?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
leszek398
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2017 14:15

Post autor: leszek398 »

Do akwarium dodałem bakterie nitryfikacyjne z tetry, następnie odstało około tygodnia przed wpuszczeniem ryb, trochę namieszane z gatunkami jest wiem o tym :) 15 neonków, 6 danio, 5 gurami, 10 razbor klinowych, 2 gupiki 6 brzanek złotych, jedna załobniczka, wymiary akwarium to 100x50x40, 200l, filtra aquael turbo 2000
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Oj, będą kłopoty..kolejny z podejściem "a kupie se akwarium" i "ale o co wam chodzi?"

A na początek o to:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
czytaj ze zrozumieniem i dogłębnie, nie pobieżnie, zdobądź wiedzę na temat ryb, które posiadasz.

Wczoraj w zoologu facet chciał kupić welonkę dla dziecka- pytał sprzedawcę czy to ta? [pielęgnica papuzia]. Sprzedawca wskazał mu welonki, gościu: "o podobne, chyba bez różnicy". Potem grzebał on w woreczkach ze żwirkami i spytał, czy trzeba to jeszcze przepłukać przed wsadzeniem do akwarium, strasznie się zmartwił [że trzeba coś przy tym robić], kiedy wtrąciłem i powiedziałem, że jak nie wypłucze to ten syfek co widać zamętni mu akwarium....dalej ciągnął, że chce dziecku niespodziankę zrobić, że jak dziś wieczorem zaleje zbiornik to od razu może tę rybkę wrzucić? No musiałem powiedzieć, że jak się zakłada akwarium to się daje podłoże, sadzi rośliny, zalewa, włącza filtr, oświetlenie i co najmniej 2 tygodnie nie wpuszcza ryb....a on tylko " nie ma jakiejś chemii, że od razu?" Sprzedawca od razu "oczywiście, że jest", mi ręce opadają, tylko na koniec powiedziałem, że z chemią czy bez zbiornik winien minimum te 2 tygodnie dojrzewać...

...do czego zmierzam? Mam wrażenie, że Leszek również nie "nie odrobiłeś pracy domowej", nie masz wiedzy i podobnie postępujesz jak koleś z tego sklepu...jaką radość wywołał na twarzy dziecka! i jakie katusze zaserwował żywemu stworzeniu nie wiedząc i nie przejmując się tym w ogóle...czasem o psach w tv głośno, że się je męczy...rybka nic nie powie, po prostu pewnego dnia sobie zesztywnieje i nikt się tym nie przejmie...w sumie przepraszam za taki wywód, można skasować posta- odbiega od tematu, ale chciałbym, aby autor go przeczytał.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W tej chwili do momentu oddania większości obsady radzę podmieniać wodę co kilka dni na odstaną w ilości 15-20%.

Poczytaj o podstawach akwarystyki i cyklu azotowym!

I dokup roślin! Jak najszybciej.

Poczytaj o wymaganiach ryb, jakie trzymasz.
Zrób testy i sprawdź parametry wody, jaką dysponujesz. Potem dopasuj do nich te ryby, których wymaganiach spełniasz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
leszek398
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2017 14:15

Post autor: leszek398 »

Dziękuję za porady, zabieram się za czytanie, zdjęcie jest z przed tygodnia teraz jest już trochę lepiej ale i tak do idealnej wody daleko, właśnie z tym odczekaniem zawierzyłem sprzedawcy w zoologicznym który poradził mi że po tygodniu odstania i dodaniu bakterii spokojnie mogę wpuszczać ryby, no cóz człowiek uczy się na błędach. Chce rybkOM zapewnić jak najlepsze warunki dlatego właśnie postanowiłem podpytać na forum bardziej doświadczonych akwarystów, jutro dokupię roślinek, mam nadzieje że uda się jakoś wyprowadzić to akwa, pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, w takim razie czekam na kolejne zdjęcia.

Proszę zrób testy wody i poszukaj odbiorcy na część ryb.

Postaraj się o rośliny pływające, jeżeli chcesz trzymać ryby labiryntowe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
leszek398
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2017 14:15

Post autor: leszek398 »

Aktualne fotki

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2017/11/2 ... 0_1120.jpg

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2017/11/2 ... _11202.jpg

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2017/11/2 ... aaaaaa.jpg



jakieś propozycje nad zmianą obsady? w sensie czy musze pozbywać się jakiś rybek czy może zostać tak jak jest? jak tak to których ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium nie zapewnia miejsc odpoczynku i schronienia rybom, nie jest przygotowane na ich wpuszczenie. Przykry widok.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie trzymasz.
Podaj parametry wody w Twoim akwarium.

Miałeś dokupić roślin...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
leszek398
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2017 14:15

Post autor: leszek398 »

Roślinki będą, jutro kupie parę sztuk będzie ok, a co do rybek to nie są wobec siebie agresywne, temperatura w granicach 24stopni pH 7 twardość 12 powinny być dobre dla całej obsady,
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trzymasz ryby zimnolubne z ciepłolubnymi. Ryby wymagające wody miękkiej i kwaśnej z wymagającymi wody twardej i zasadowej.

Kolego, poczytaj o wymaganiach ryb, jakie trzymasz. Nie mam zamiaru wykładać Ci wszystkiego na talerz, bo nie na tym polega zdobywanie wiedzy przez Ciebie. Zajrzyj choćby do Encyklopedii na Akwaforum. Są podpięte pod działy biotopowe.
Poczytaj, poszukaj, zapoznaj się z literaturą. Na tyle sztuk gurami masz za małe akwarium, w trakcie tarła się wytłuką.
Kupiłeś ryby nie zastanawiając się nad tym, czy mogą ze sobą razem pływać. Zadałeś pytanie na forum, więc odpowiadam: zrób porządek z obsadą. Chcesz trzymać gurami? Zostaw jedną parkę, resztę oddaj. Zredukuj gatunki pozostałe. Neony Innesa do oddania.

Podmień wodę w ilości 20% i podmieniaj regularnie do tydzień, bo przy tej ilości ryb szybko je wykończysz trującą wodą, zanieczyszczoną związkami azotu pochodzącymi z wydalin ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
leszek398
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2017 14:15

Post autor: leszek398 »

Sprawdziłem jakie wymagania mają poszczególne gatunki znajdujące się w moim akwa i podane parametry spełniają wymagania wszystkich rybek temperatury pH twardość wszystko mieści się w granicach dla każdego gatunku, wiadomo że perfekcyjnych warunków nie jestem w stanie uzyskać, no chyba że hodował bym 5 rybek na krzyż w 200l baniaku co mija się z celem, zrobię tak wodę będę podmieniał co 3-5 dni czekając aż całkowicie dojrzeje i dokupię w międzyczasie roślinki i tyle i będzie hulać :D Większość znajomych którzy już parę ładnych lat mają akwa robi tak , odstawia wodę na 2-3 dni żeby pozbyć się chloru i tyle wlewa wodę puszcza rybki i już i są to naprawdę piękne akwaria :) a wodę na podmiankę prosto z kranu ładują, a nie cyrkują pozdrawiam :) a tu fajny filmik polecam https://www.youtube.com/watch?v=yycsbkEyaBk
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

To Twoje akwarium, ale skoro odrzucasz to co powinno być, a wybierasz tylko to co Ci pasuje to nie pisz tu o pomoc. Dostałeś porady, co należy zmienić, a Ty to olewasz, bo nie spodobały Ci się. Nie podałeś danych zbiornika, z samych zdjęć wyczytano niedociągnięcia. Jak na jednej stronie wymagania są zbyt surowe dla danego gatunku, to szukasz innej stronki, gdzie jeszcze wymogi mieszczą się w granicy Twojej wody i się usprawiedliwiasz, że przecież jest ok...? [podaj parametry wody- znasz je?]

Twoi znajomi prawidłowo robią, że leją odstaną kranówkę do akwarium bez używania chemii- to najprostsze i najlepsze rozwiązanie, ale trzeba uwzględnić jaką wodę się ma i jakie rybki się trzyma w tej wodzie. Jeśli gatunek tego wymaga to miesza się wodę kranową z RO, aby nie była za twarda- w przyrodzie ryby nie pływają w wodzie głębinowej czy z ujęć miejskich [RO to nie chemia- najprostsza woda RO to deszczówka, ale bez dymu z komina i związków metali miejskich dachów].
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Straszycie ludzi. Informacje w sieci są bardzo różne. Skąd ktoś moze wiedzieć które są właściwe. Nasza encyklopedia nie jest kompletna.

Mówienie komuś żeby pobrał poprawne parametry dla ryb jest tylko czczą gadaniną. Nie wiadomo jakie są poprawne. Jak ja podawałem książkowe (specjalnie kupiłem polecaną przez starego akwarystę książkę, żeby mieć jednolite dane) to Bara je zakwestionowała. Nie mogę kupić polecanych jedynisłusznych książek bo już ich nie ma w sprzedaży.

Skoro stosujecie jedyniesluszne wytyczne, to proszę je wypisywać, bo nie są ogólnie dostępne.

Niniejszym dostajecie upomnienie.

Ignorancja jest podstawową i powszechną cechą.
Każdy ją ma w swoim zestawie cech.
Zarówno ten kto utworzył wątek, jak i ten kto "próbuje pomóc".
Nauka nie jest jednorazowa, jest stopniowa.
Uczący też musi umieć uczyć.
Nikt nie mówi, że jest łatwo.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2017 20:28 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

To na początek zaproponuję:
-nie traktujmy tej strony jako wytycznej i jedynie słusznej:
http://rybyakwariowe.eu/
wiem dobrze, że najczęściej google pokazuje właśnie ją i że wielu "nowicjuszy" polega na niej....

-proponuję tę stronę, jako rzetelniejsze źródło do sprawdzenia wymagań ryb:
http://www.seriouslyfish.com/

na początku może ciężko wygodnie znaleźć bazę ryb, najprościej sprawdzić nazwę łacińską interesującego gatunku i wkleić ją w wyszukiwarkę strony
ODPOWIEDZ