Rozruch nowego zbiornika

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Rozruch nowego zbiornika

Post autor: michal78 »

Zalewam właśnie mój nowy zbiornik 200 L... Z poprzedniego likwidowanego 90L udało mi się pozyskać około 80 L starej dojrzałej wody którą wykorzystałem do nowego akwa zakładając że w tej sytuacji dojrzewanie większego zbiornika nie będzie konieczne (przy tak dużym udziale starej wody oraz starych wkładach filtracyjnych również tych biologicznych). Pierwszego dnia po wypłukaniu piachu i posadzeniu flory zalałem zbiornik owymi 80L dojrzałej wody, dzień później dolałem 30 L świeżej wody z RO oraz 15ml bakterii (prawdziwych , nie form przetrwalnikowych). Dziś (dzień trzeci) znów dolewam nową wodę z RO (40 L) i 15 ml bakterii, stwierdzam jednak że woda jest nieco "mleczna" chociaż nie tak jak przy inwazji zmasowanej pierwotniaków, czyżby jednak się ona zaczynała w skutek zbyt ubogiej jednak flory bakteryjnej ? Dodam że wkłady filtracyjne w kubełku również są stare i oczywiście nie szczyściłem ich. Nowy jest natomiast piasek, rzecz jasna zacnie wypłukany.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

No to Twoje założenie że dojrzewanie nie będzie konieczne,było oczywiście błędem. Dając dojrzała wodę i filtr,tylko możesz przyspieszyć cały proces,ale czas jest niezbędny.

Dolewasz jakieś prawdziwe bakterie? No to jest bardzo ciekawe. Uzasadnij to i napisz nazwę.

Woda mleczna,pewnie przez te bakterie,jak i to że pierwotniaki zaczynają działać.

Piasek w akwarium dojrzewa do 16tygodni.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Microbe Lift - Special Blend
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Standardowy opis jak u pozostałych tego typu produktach. Nie wiem czy jest sens Ci pisać coś więcej,bo jak zwykle odnoszę wrażenie że olewasz to co się piszę. Ale zaryzykuję i dodam coś jeszcze: dałeś wodę i filtr z poprzedniego baniaka,czyli razem z bakteriami które się zwłaszcza osiedliły na wkładach filtra. Dałeś nowe podłoże itd. Dotąd ok. A później nie wiadomo po co dajesz kolejne, zupełnie inne bakterie do wody,więc w tym momencie już jest problem. Nie lej już tego syfu,zrób podmiany wody i czekaj cierpliwie. Chyba że chcesz powtórkę z 90l.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Pisze na kilku różnych forach i dostaję dość różne rady, ciężko czasem ocenić kogo posłuchać... Na FAWA-ie tydzień temu pisali mi że przy tej ilości dojrzałej wody i filtrze nie będzie problemu bo to jak większa podmiana wody. Co do bakterii są to te same które lałem kiedyś w 90-tce.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

No to widzisz,wprowadzili Cię w błąd i masz teraz problem. Czasem po prostu wystarczy trochę poczekać.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Dziś jest klarowna, już wczoraj późnym wieczorem była poprawa, myślę więc że to od nowego podłoża mimo że było długo płukane.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
ODPOWIEDZ