[126l] ogólne - towarzyskie

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

fabiansiedlce
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2016 9:37
Lokalizacja: Siedlce

[126l] ogólne - towarzyskie

Post autor: fabiansiedlce »

Witam, zamówiłem do pokoju syna akwarium 126 litrów (80x35x45cm) i zastanawiam się jakie ryby mu wpuścić, żeby były ciekawe dla oka i dosyć ruchliwe. Może coś podpowiecie? Synek ma 2 latka :)

Coś o akwarium:
-żwirek naturalny jasny 2-4mm
-filtr Eheim Classic 250 (Eheim 2213)
-świetlówki LED 2x17W w pokrywie
-roślinności i innych ozdób jeszcze brak
-CO2 może będzie, może nie, zobaczymy
-grzałka Eheim Jager 125W

Parametry wody:

GH: 1
KH: 13,5
pH: 7,5
Ostatnio zmieniony 28 lis 2017 15:47 przez fabiansiedlce, łącznie zmieniany 2 razy.
"Ilu akwarystów, tyle samo szkół"
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam.

Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady, do którego przenoszę temat.

Czym mierzyłeś parametry wody? Są niewiarygodne. GH nie może wynosić 1 przy takim KH i pH.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
fabiansiedlce
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2016 9:37
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: fabiansiedlce »

Testy wykonywałem kropelkowo - JBL

Takie wychodzą mi wyniki i na pewno robię to poprawnie. Posiadam w domu filtr zmiękczający wodę (żywica jonowymienna płukana solanką). Może on zaburza wyniki? Kilka tygodni temu badałem wodę w sanepidzie i tam wyszła mi twardość jako CaCO3 poniżej 5mg/l.
"Ilu akwarystów, tyle samo szkół"
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dziękuję za poprawienie tytułu tematu.

W tej sytuacji możesz się zastanowić nad żyworódkami, przy czym polecam trzymać same samce, żeby nie prowadzić nieograniczonego i niepotrzebnego rozrodu (chowu wstecznego).

Popatrz na samce gupika, są bardzo kolorowe i energiczne. Popatrz na platki (zmienniaki plamiste). Możesz połączyć ze sobą te dwa gatunki, w akwarium będzie kolorowo i żywo. !5 sztuk samców gupika i 10 sztuk samców zmienniaka.

Uwaga: będzie konieczny gąszcz roślin. Zapomnij o sztucznych ozdobach, pomyśl o ładnych korzeniach, skorupach kokosów, kamieniach.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2017 15:58 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
fabiansiedlce
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2016 9:37
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: fabiansiedlce »

Biorę pod uwagę Gupika jak najbardziej, ale chyba szukam czegoś bardziej nietuzinkowego, mniej spotykanego. Możesz coś polecić? Sztuczne ozdoby odpadają, chcę 100% naturę :)
"Ilu akwarystów, tyle samo szkół"
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Musisz się rozglądać za gatunkami wód zasadowych i twardych. Niestety tutaj dużego wyboru mieć nie będziesz...

Molinezje?
Mieczyki?
Na te dwa gatunki masz nieco za małe akwarium, biorąc pod uwagę powierzchnię dna. Wysokość 45 cm moim zdaniem jest zawyżona. Posiadasz po prostu 112l tylko nieco wyższe niż standard.

Możesz pomyśleć nad parką żółtaczków indyjskich.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ