[112] Ameryka

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

[112] Ameryka

Post autor: Arion »

Witam, w związku z przeprowadzką postanowiłem rozpocząć nowu projekt "podchody pod paludarium Ameryki Środkowej". Po tym wstępie przejdźmy do meritum.

Akwarium 80dłx35szx40wys 112 litrów

obudowa Wromaka standardowa, do tego wymiaru akwarium ale...! świetlówki 2x18W
Przy pomocy rurki PCV udało mi się ją "oderwać" od Akwarium na ok 13-15cm.
Taka wysokość pozwala mi na wszystkie prace związane z obsługą zbiornika dodatkowo umożliwiła mi urozmaicić wygląd "typowego" akwarium. Całość jest banalnie prosta w demontażu

Obrazek

W akwarium są trzy korzenie, ich budowa umożliwiła mi zamocowanie ich w ten sposób, zostawiając przestrzeń na dnie akwarium.

Obrazek

Filtrację stanowi "głowa" filtra Aqua-Szut schowana za matą filtracyjną dociętą do odpowiedniego rozmiaru.
Za matą schowana jest również grzałka 75W ustawiona na 25 stopni i taka temperatura jest na drugim końcu zbiornika gdzie znajduje się termometr.

Podłoże to piach z Obi 20kg. Dekorację stanowi kilka kamieni, szyszki olchy, liście dębu oraz orzecha włoskiego pozyskane ze swojej działki.

Roślinność podwodną stanowi, Moczarka Kanadyjska(bo dobrze wchłania NO3), Valisenria, Rotala, Żabienica?, i roślina której nie jestem w stanie zidentyfikować (ta z pączkami)
Roślinność nadwodna to Dracena i Bluszcz którego gatunku też nie jestem w stanie przytoczyć, oraz mech z lasu który wcześniej przez miesiąc był zamknięty w pudełku śniadaniowym.

Zwierzęta zostały zakupione gdy test kropelkowy NO2 uzyskał wynik 0, pH natomiast utrzymuje się na poziomie 7,5. Robię tylko te dwa testy, w planach na twardości i NO3.

Pielęgnica Meeka 1 samiec i 3 samice 5-6cm
Miedzik obrzeżony 2 samce i 4 samice 4-4,5cm

Obrazek

Obrazek


Dzień 1
Obrazek

Dzień 3
Obrazek

Dzień 16
Obrazek

dzień 20
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek


W planach jeszcze jeden samiec i trzy samice Miedzika, docelowa obsada to dobrana para Meeki. Miedziki robią za rolę rozpraszacza tzn, że dzięki temu Meeki nie skupiają się tylko na sobie. Jak uda się i któraś samiczka dogada się z samcem to pozostałe samiczki zostaną oddane Z powrotem do sklepu. W przypadku Miedzików również gdy będą dosadnie męczone zostaną odłowione. Na wszelki wypadek mam przygotowane akwarium tymczasowe 30litrów w każdym momencie gotowe do odpalenia.

Jeśli filtracja nie będzie wydalała podniesienie pokrywy pozwala mi na zamontowanie kaskady w razie potrzeby.
Również jeśli w momencie gdy stwierdzę, że Meeki zaczną mi się wydawać zbyt wielkie do tego zbiornika, wymienię je na mniejsze może Akary. Postawiłem na Meeki z tego względu, że od zawsze gdy myślałem o akwarium z Pielęgnicami to właśnie z Meekami.
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

Jak sprawdza się to w praktyce? W miarę stabilna ta konstrukcja? Ryby nie wyskakują? Woda nie kapie na szyby z zewnątrz?
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

Wszystko zależy od tego jak głębokie nacięcia będą na rurce. Zbyt małe nacięcia "wywracały" pokrywę. W momencie gdy dociąłem wycięcia żeby były głębsze i rurka głębiej osadzała się na narożniku, cała konstrukcja nabrała stabilności. Aczkolwiek jeśli nią poruszymy to się giba ale nie ma szans by się przewróciła. Wiadomo gdy np kot wskoczy na taką konstrukcję to może się to źle skończyć. Jeśli chodzi o wyskakiwanie ryb to jeszcze nie odnotowalem takiego przypadku. Raz, że ryby są raczej przydenne a dwa mam je od niedawna i mogły jeszcze się wystarczająco nie zaaklimatyzować by odczyniac tego typu harce. Woda nie kapie poza konstrukcję ale minusem jest szybsze parowanie wody niż w bezpośrednio przykrytym zbiorniku. Codziennie robię ok 1,5-2 litry dolewki, tak szybko paruje.
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

Witam, czas na aktualizację. Na wstępie kilka informacji:

Pojawił się glon na piachu z przodu. Przez jeden dzień nie świeciłem i dosadziłem roślin. problem sam się rozwiązał.

Pielęgnice coś kombinują, jedna samica jest prawdopodobnie samcem i siedzi w gęstwinie sam. Samiec który jest od początku samcem ładnie się wybarwił i siedzi z jedną samicą głównie pod korzeniem. A druga samica zachowuje się jakby chciała rozbić związek tamtych. Pytanie czy kogoś odłowić? Jak to rozegrać?

Obsadę zwiększyłem do 10 kirysków czarnych i jednego L-187
Obsada w tym momencie to:
Meeka 2+2 6-8cm
Miedzik 2+5 4-5cm
Kirysek Czarny 9 2-3cm
L-187 8cm

Zainwestowałem w testy i zacząłem "teścić",a wyniki wyglądają tak:

14.12.2017
pH 7,5
GH 16'n
KH 11'n
NO2 0mg/l
NO3 0mg/l
K 12mg/l
Fe 0mg/l
CO2 16mg/l

19.12.2017
pH 7,5
GH 16'n
KH 14'n
NO2 0,05mg/l
NO3 0mg/l
K 25mg/l
Fe 0,05mg/l
CO2 34mg/l

25.12.2017
pH 7,5
GH 16'n
KH 12'n
NO2 0,035mg/l
NO3 5mg/l
K 40mg/l
Fe 0,25mg/l
CO2 28mg/l

02.01.2018
pH 7,5
GH 16'n
KH 11'n
NO2 0mg/l
NO3 5mg/l
K 28mg/l
Fe 0,25mg/l
CO2 28mg/l

czas na kilka zdjęć

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Bardzo fajny pomysł :)
Będę z zaciekawieniem obserwować...
Marzy mi się coś podobnego ale z Afryki :D
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
jozeef
Początkujący pomocnik
Posty: 398
Rejestracja: 06 sty 2008 18:49
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: jozeef »

Uwielbiam takie nieoczywiste, biotopowe zbiorniki. Podoba mi się bardzo :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Fajno wygląda, ale czy p.Meeka nie powinna mieć ponad metr długości akwarium [z tego co czytałem]? Nie odbieraj mnie, jakbym się czepiał, bo to nie jest moim zamysłem, sam szukałem pielęgnicowatych do dokładnie takich wymiarów jak Twoje.
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

Ja jestem za tym co mówisz. Czytałem opinie, że dla jednej pary może być zbiornik nawet 70 litrów ale słabo to widzę. Trochę zaryzykowałem i chyba im dobrze bo właśnie na jednym liściu dębu zauważyłem ikrę :D także szybka akcja, odławiamy dwie pozostałe. Szczegóły że zdjęciami jutro ok 22-23 bo jestem w pracy do 21 a wymieniłem oświetlenie i odpaliłem kubeł kilka dni temu.
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Lol, No to czekamy, masz interesujący zbiornik.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

Wreszcie chwila wolnego. Tak na szybciku.

Obsada sama ustaliła swoje ilości:

Kirys Czarny 5 sztuk, nie wiem co się stało, nie ma śladów.
Miedzik 2+3 jedna samica wyskoczyła a inna znalazłem zdechłą.
L-187 prawdobodobnie bo dawno nie widziany.
Meeki 1+1 półtorej dnia odławiałem dwie pozostałe sztuki. iiii z 50 młodych!
Wykopały kilka dołków na tyle, ale w żadnym nic nie widziałem, aż tu dzisiaj widzę parkę która pilnuje gromadki małych przecinków. Od razu podałem autorską mieszankę mrożoną z sercem wołowym, watrobą wołową, krylem arktycznym i algami zblendowana na "pyłek". Pozostałe ryby regularnie dostają żywego wodzienia i suchy pokarm z zawartością protein. Od momentu zauważenia ikry, przestałem nawozić żelazem, potasem i carbo czy dobrze?
Zmiany techniczne to wymiana oświetlenia na power led 2x6W i wymiana zza maty filtracyjnej głowy turboszuta 750N na odpływ wody filtru Aquael ASAP FILTER 650E wpływ zamontowany poprzeciwnej stronie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na dniach będę teścił bo jestem ciekaw jak sprawdza się zeolit w kubełku. Jutro małe spróbuje nakarmić gotowanym żółtkiem.
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zredukowaleś nieco górne elementy zielone, pewnie dlatego, że zmieniłeś oświetlenie. Wygląda dalej extra.

A pro po wyskakiwania ryb ze zbiornika. Też chciałem kupić 112L, ale ponieważ nie planowałem pokrywy to specjalnie wziąłem 126L 80x35x45, żeby zwiększyć separację krawędzi zbiornika od tafli wody...
Obrazek
[126L] Dżungla
ODPOWIEDZ