[72L] Mata Atlântica

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

[72L] Mata Atlântica

Post autor: Pshemko Brasil »

Wreszcie! Udalo sie powrocic do dawnego hobby. 2 razy przesuwalem plany w daleka przyszlosc. I niespodziewanie przyszlosc okazala sie nie taka odlegla.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Akwarium dzis zalane. Woda sie klaruje. Teraz tylko czekac na ustabilizowanie parametrow i wpuszczenie pierwszych mieszkancow. Ale to po Nowym Roku.

Akwarium to 72L (60x30x40). Szklo 8mm. Idac za Diana Walstad jako podloze uzylem ziemi ogrodowej, ktora jest przysypana piaskiem. Jako hardscape skorupy kokosa.

Flora:
Anubias Barteri Nana
Cryptocoryne Spiralis
Echinodorus Tenellus
Hygrophila Corymbosa
Ludwigia Glandulosa
Marsilea Quadrifolia


I ta ostatnia na pierwszy rzut oka akwarium juz zmontownego mi sie nie podoba. Moze jak sie wszystko wyklaruje i rosliny zaczna rosnac ta moja negatywna ocena sie zmieni.

Parametry wody (uzylem wody filtrowanej): pH 6.8, GH 3, KH 3, NO2 jeszcze nie mierzylem. Termostat ustawiony na 26 stopni. Swiatlo bedzie zawsze na 12h (tasma LED, 25 lumenow na litr). Filtr hang-on 500l/h.

I tyle na dzis :)
Ostatnio zmieniony 22 lut 2018 23:18 przez Pshemko Brasil, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Maly update:

Obrazek

Woda niezbyt przejrzysta. Drobne prace ogrodnicze. Hygrophila Corymbosa zostala bardziej scentralizowana na trzecim planie. Tak pomiedzy skorupami kokosa. I niestety musialem przezedzic Marsilea Quadrifolia. Wiele listkow wygladalo bardzo zle. Zolte gnijace. Stwierdzilem ze lepiej zostawic rosline tylko ze zdrowymi pedami. Niepokoi mnie tez troche Echinodorus Tenellus ale mam nadzieje ze sobie poradzi. Tak jak kryptokoryna ktora byla bardzo oklapnieta ale jakos odbila i bardzo mi sie podoba.

Maly retusz wykreowal fajne miejsce w lewym rogu akwarium. Na trzecim planie. Mam zamiar dosadzic tam Echinodorus Bleheri. W sobote udam sie do akwarystyka. Dokupie co trzeba a potem podmiana 10% wody.

Aktualne parametry wody: pH 7.6, GH 3 - 8, KH 14, NO2 0.5, testow NO3 nie posiadam.

Zastanawia mnie wyrazny wzrost KH. Nie jestem chemikiem i calkowicie go nie rozumiem. Wzrost pH nie jest jakos szokujacy i w sumie jest wytlumaczalny. Tlen w wodzie podnosi pH. Woda zaraz po zalaniu miala 6.8. Potem w ciagu 24h wzrosla do 8.7 albo 8.6 (nie pamietam dokladnie). I od tego momentu systematycznie pH spada o jakies 0.3 na dobe. Rozumiem ze jest to efektem procesow chemicznych dojrzewajacego akwarium. To samo sie tyczy skoku KH?
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Akwarium 7 dni od zalania:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wczoraj zrobilem podmiane okolo 10L (woda odstana 24h). Usunalem obumarle liscie z kilku roslin. Usunalem glon, o ktorego identyfikcje prosze w osobnym temacie (tam tez zdjecie zboja).

Tak jak pisalem, dosadzilem wiecej roslin. Co mnie szokuje, nie jestem w stanie kupic zabienicy amazonskiej w Brazyli. 3 sklep i 3 raz nie ma. Dokupilem Egeria Densa i Vallisneria Spiralis. Pierwsza umiescilem po lewej stronie na 3 planie w ilosci 8 sadzonek (kazda okolo 10cm). Druga roslinka powedrowala na prawa strone akwarium, 2 i 1 plan. Jesli Marsilea sobie nie poradzi, Vallisneria docelowo zajmie cala glebie prawej sciany akwarium. Niemniej jednak mam dobre przeczucia co do Marsilea. Wyglada lepiej i nie przybywa jej brazowych lisci.

Parametry mierzone dzisiaj: pH 6.9, GH 3, KH 12, NO2 0.5 (odczyn jasniejszy niz przy pierwszym pomiarze wiec pewnie powoli stezenie sie obniza).

Mysle nad zwiekszeniem oswietlenia. Aktualnie mam 25Lum/L. Mam mozliwosc podkrecenia do 39Lum/L. Warto? Zwiekszenie oswietlenia nie spowoduje koniecznosci nawozenia slupa wody i dozowania CO2?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Proponuję zasięgnąć języka u miejscowych akwarystow, może być tak że nikt tego nie sprzedaje bo rośnie w każdym rowie.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Daruje sobie te zabienice. Nie chce wiecej mieszac w akwarium. Aranzacja jest chyba ok. Jak wszystko ruszy to powinno byc duzo zielonego. A jak cos sie nie przyjmie to uzupelnie gatunkiem ktory juz ma sie dobrze w mojej wodzie.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Ale jak??? Kto z kim??? Kiedy???

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Taka mnie niespodzianka powitala w domu po pracy. 4 sztuki narybku plywajace sobie przy powierzchni jak gdyby nigdy nic. Co ja mysle? W sobote kupilem roslinki (prawdopodobnie moczarka argentynska) z jajeczkami bojownika. Widzialem samiczke w akwarium z roslinami. Byla jakas taka hmm dziwna. Wtulona w sadzonki. Kto by pomyslal ze kupuje roslinki z bonusem.

Sorry za jakosc zdjec. Narybek jest tak maly i ruchliwy ze ciezko zlapac ostrosc. Naliczylem 4 maluchy.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

2 tygodnie od zalania i ostre ciecie:

Obrazek

Glony dosc mocno daja w kosc. Ludwigia Glandulosa i Echinodorus Tenellus nie daly rady i niestety musialem usunac te roslinki. Hygrophila Corymbosa stracila sporo lisci ale od dolu wypuszcza nowe wiec sie nie martwie. Podobnie Mersilea. Tam gdzie brazowe liscie byly ciete pojawiaja sie juz nowe pedy. Wiec ok.

Zrobilem upgrade oswietlenia (zdjecia z soboty, upgrade byl w niedziele) wiec mam nadzieje, ze opanuje glona i nie bedzie wiecej ciecia obumarlych lisci. Jest teraz 0.65W/L i okolo 55Lum/L.

Parametry: pH 7.0, GH 3, KH 9, NO2 0.25 (moze nawet mniej).

I moje maluchy:

Obrazek

Obrazek

Nie wiem co to jest. Uroslo mniej wiecej o polowe. I dostalo robocze imiona MacGyver1, MacGyver2, MacGyver3 i MacGyver4 :)
Ostatnio zmieniony 25 gru 2017 15:18 przez Pshemko Brasil, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Super. :mrgreen:
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Z ciekawosci policzylem szacunkowa ilosc CO2 w akwarium. Wyszlo 28.27 co wedlug tabel zaleznosci pH, KH i CO2 jest wynikiem bardzo dobrym i zblizonym do optymalnego. Oby podobna opinie mialy moje rosliny :)
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Akwarium ma juz 3 tygodnie. Wczoraj zrobilem kolejna podmiane (okolo 10L odstanej filtrowanej kranowki). Dzis zrobilem testy: pH 7.0, GH 3, KH 14, NO2 0.25, temperatura 27.

Moglby ktos tak lopatologicznie wytlumaczyc ten wzrost KH? Wynik testow tak jak na starcie akwarium 3 tygodnie temu. A juz oscylowal w granicach 9 czy 10. I z czego moze wynikac tak duza roznica miedzy GH i KH?

A poza tym glony, glony, glony... Musialem wyciac troche roslin. Nie bylo ratunku. Zwiekszylem oswietlenie i juz widze pewna poprawe. Nie ma juz okrzemkow (?) na anubiasie i kokosach. No i jakby mniej tej zolto – brazowej galarety na dnie. Caly czas jest obecna ale chyba powoli ustepuje.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

W 2012 byłem przez miesiąc w Rio. Dzielnica Lapa. Wtedy chyba nie widzialem zoologikow, chociaz tez niespecjalnie szukalem. Jakie tam macie zaopatrzenie w porownaniu z Polska?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

michal78 nie wiem jak jest w Rio. U mnie w Itajai jest dosc slabo. Pet-shopow duzo ale typowych akwarystycznych to godnych uwagi jest 2. Do tego 2 niezle sklepy w sasiednim Balneario Camboriu. Podobno bardzo dobre sklepy sa we Florianopolis (stolica mojego stanu) ale jeszcze nie zweryfikowalem.

Rynek akwarystyczny najlepiej rozwiniety jest w Sao Paulo i Kurytybie (tam bylem i widzialem). Ja sporo rzeczy kupuje przez internet. A ceny i asortyment hmm na pewno nie jest tak bogato jak w Niemczech. Ale da rade kupic wszystko i w mojej opinii w dobrej cenie. Nawet karmy naszego Tropicala :)

A jak wszystko sie ma do akwarystykow w Polsce to nie wiem. Lata temu bawilem sie w akwarystyke. Jeszcze w liceum. A to bylo dobre 14 lat temu. Pewnie wiele sie od tego czasu pozmienialo wiec nie mam jak porownac heh.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

A z innej beczki, Ciebie też wszyscy biorą za Argentynczyka? Mnie brali, Nie wiem dlaczego.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

michal78 hehe dokladnie to samo. My z naszym polskim akcentem mowimy po portugalsku jak Los Hermanos. Wiele razy bylem zagadywany o Argentyne. A i pare raze o Niemcy.

W temacie moich maluchow - bylem dzis w akwarystyku, z ktorego je przytargalem. Po rozmowie ze sprzedawca wynika, ze w akwarium, z ktorego bralem rosliny, od ponad 2 tygodni jest tylko rybka Cruzeiro do Sul, lacinski Hemiodus Gracilis, po naszemu Tunczak Wysmukly. Sprzedawca trzymal ryby z roslinami ze wzgledu na ich plochliwosc i problematyczna aklimatyzacje (co potwierdzaja info jakie udalo mi sie wyszukac). Ryby skladaja ikre na lisciach. I byc moze jakims cudem przetrwala ona transport, przygotowywanie sadzonek i sadzenie. Jesli faktycznie w moim akwarium plywa Hemiodus Gracilis sztuk 4, a nie jakies gupiki, no to mam problem. Ryba jest duzo za duza jak na moje 72L. Dorasta do 15cm i potrzebuje duzo miejsca do plywania. Taka amazonska wersja kosiarki.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Rosliny takie sobie. Glonow jeszcze sie nie pozbylem. Parametry nadal troche chwiejne. Czyli generalnie slabo. No ale chociaz moje MacGyvery rosna i smigaja az milo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjecia takie sobie bo skubance szybkie sa i nie idzie zlapac ostrosci. Raczej przyklejone do szyby glonojdy czy inne otoski z nich nie wyrosna hehe.
Zablokowany