[72L] Mata Atlântica

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Raori dzięki za link. Widziałem takie siatki XXL. Duże ale chyba nadal zbyt małe do takiego ganiania za rybkami w naturze. W akwarium, nawet bardzo dużym, można obrać jakąś strategię. W strumieniu no nie bardzo. Otwarta woda. A i ryby bardziej płochliwe. Na kiryski hmm spróbuję coś z użyciem moskitiery. Albo przynęta bardziej pod ich gust. To co miałem (bułka tarta, farofa, karma w płatkach) działa super na Lambari i Guaru (żyworódki z pierwszego odłowu). Kiryski bardziej wybredne.

Nazwy regionów? Całościowo Mata Atlântica, ale to makro region (około 1mln km kwadratowych), południowe i południowo-wschodnie wybrzeże Brazylii. Tak bardziej dokładnie i lokalnie: Morro dos Macacos, Cachoeria Seca, Rio do Meio. Wszystko przynależy do Camboriu - miasto po sąsiedzku. Da się wygooglować sporo zdjęć.

lysy68 ten przywilej odłowu rybek w naturze czasem jest kłopotliwy. Kłopotliwy bo coś tam sobie planujesz do akwarium. Potem idziesz w plener, coś się łapie. I pojawia się to "chciejstwo" dołożenia rybki do akwarium. Nie pasuje więc zmieniasz plan obsady "bo rybka jest, a obsada tylko na papierze". I taka zabawa co wypad w plener hehe.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Najlepszy sprzęt do odłowu niewielkich ryb- zwykła wędkarska podrywka- kładziesz na dno i czekasz lub ewentualnie przyneta na srodek siatki i czekasz krócej.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

MarJan dokładnie o podrywce myślałem. Ale nie widziałem w wędkarskim. Więc będzie jakiś DIY i moskitiera.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Uważaj z podrywką w wielu miejscach łowienie w ten sposób jest zabronione.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tutaj nie ma z tym problemu. Nie ma takiej ilości regulacji jak w Polsce. Praktycznie w każdym zoologiczno - wędkarskim do kupienia sieci i temu podobne. Ale podrywki takiej, o której MarJan napisał nigdy nie widziałem.

Ps. Najpopularniejsze sieci typu Tarrafa:

Obrazek

Potrzeba trochę umiejętności i techniki żeby dobrze rzucić aby cała sieć się otworzyła.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzień 19 - nowi mieszkańcy:

Obrazek

Obrazek

Kiryski Ehrhardta (Corydoras Ehrhardti) prosto z odłowu. Tylko 2 ale zawsze to coś na dobry początek. Kolega wypatrzył i złapał tylko te (ja w ten weekend nie miałem możliwości wyskoczyć w plener). Na zdjęciach kiryski jeszcze w akwarium u kolegi. Aktualnie już pływają u mnie i stworzyły niemieckie stadko - Schwartz-Ehrhardt.

Poza tym wczoraj zrobiłem trochę większą podmianę niż zazwyczaj (około 25%), zrobiłem miejsce dla nowych roślin i oddałem koledze Lambari.

Lista obecności:

Mato Grosso - 12
MacGyver - 4
Kirysek Schwartzi - 3
Kirysek Ehrhardta - 2
Otosek - 2

Parametry: pH 6.25, GH 4, KH 3, NO2 0, temp. 25.0
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2018 15:14 przez Pshemko Brasil, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

fajne kiryski :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ja trochę odbiegnę od tematu,zauważyłem ,że na początku robiłeś w miarę dobre fotki potem stawały się coraz mniej wyraźne ,przetrzyj obiektyw a telefonie :D :D
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

wojtass9 na początku to był aparat. I fotki były ok. Ale obiektyw odmówił posłuszeństwa. I niestety teraz (tj. od stycznia) jest telefon. Z widocznym negatywnym skutkiem. Jeszcze zdjęcia widoku ogólnego ujdą w tłoku. Zbliżenie na jakiegoś mieszkańca akwarium, roślinę czy cokolwiek to już dramat. Telefon nie łapie ostrości. Nic a nic.
eserzet
Posty: 15
Rejestracja: 13 kwie 2018 16:39

Post autor: eserzet »

Jak tam MacGyver'y ?
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

eserzet a MacGyvery mają się chyba dobrze. Weterani w moim szkle. Danio Malabarski (być może) z psychiką piranii (rzuca się na wszystko co im tam się sypnie na powierzchnię).
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzień 20 - kolejna standardowa podmiana, sprzątanie, snucie akwarystycznych planów na przyszłość.

A poza tym popołudniowy wypad w plener. Efekt - 5 kirysków Ehrhardta. Podrostki, maksymalnie 2,5 do 3cm. Póki co jeszcze siedzą pochowane po krzakach. Jak się trochę ośmielą to spróbuję pstryknąć jakieś sensowne zdjęcie.

Dwa Ehrhardty z pierwszego odłowu, wyraźnie większe, zaczęły mieć się ku sobie, że tak to ujmę. Wczoraj wieczorem zaobserwowałem trochę tańców w ich wykonaniu. Aczkolwiek ikry już nie. Pierwsze śliwki robaczywki.

Parametry: pH 6.26, GH 3, KH 2, NO2 0.25, temp. 26.2 (zima trwała całe 2 tygodnie, wróciły upały)
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Przedszkolaki na spacerze:

Obrazek

Obrazek

Pani wychowawczyni łypie czujnym okiem po okolicy.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zdecydowanie śliczności masz na plaży.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Raori dzięki, też mi się podobają te maluchy. Bardzo trudne do wypatrzenia w strumieniu. Barwy maskujące niemal idealne. Leżakują przyklejone do piaszczystego dnia okraszonego drobnymi kamykami. Widzisz je dopiero jak trochę się poruszą czymś spłoszone.

Zastanawiające jest, że widziałem tylko 3-4 większe sztuki. Takie porównywalne z kiryskami z pierwszego odłowu. No i w odróżnieniu od maluchów trzymały się sporo głębszej wody, tak około 1m. Maluchy na płyciznach (woda do połowy łydki).
Zablokowany