[72L] Mata Atlântica

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Mam jedno pytanie. Kupujesz te ryby, czy sam odlawiasz?. Gdybym tam mieszkal odlawial bym sam. Przepraszam, wlasnie doczytalem... Szkoda.
Marcin!
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

MarcinX chcialbym kiedys cos sprobowac odlowic. Nie wiem czy akurat kiryski by sie udalo. Ale kto wie. Nawet z otoska bym sie ucieszyl.

A w temacie moich sklepowych kiryskow to niestety padly mi juz 3. I nie wiem co robic. Jeden w niedziele wieczorem. Drugi dzis rano. A trzeciego znalazlem teraz po pracy. Pierwszy mial zaczerwienienie w okolicy skrzeli co wedlug wielu zrodel by wskazywalo na zatrucie amoniakiem. Pozostale dwa juz bez takich widocznych przebarwien. Co do amoniaku hmm akwarium stoi juz 7 tydzien. NO2 jest zerowe to i NH3 tez takie powinno byc. Roslin sporo. No i po tygodniu od zalania dorobilem sie 4 sztuk narybku N/N, ktory ma juz 6 tygodni, cale 2cm dlugosci i chyba jest okazem zdrowia. A kiryski padaja jak muchy...

I tu mam dosc nie oryginalna teze. Akwarysta ze mnie zaden. Cos tam czytam, staram sie doksztalcic, i nadal wiem, ze nic nie wiem. I jeszcze mniej wiedzialem 15 lat temu w czasach licealnych, gdy prowadzilem swoje pierwsze zbiorniki. Patrzac z perspektyy czasu i nabytej wiedzy wiem, ze sadzilem byka za bykiem. Wszystko co sie dalo robilem conajmniej niepoprawnie. Ale! Rosliny rosly, nie rozplywaly sie w palcach. Ryby nie musialy miec kwarantanny. Bez problemow sie adaptowaly do aktualnych warunkow. Sie rozmnazaly. I nic nie umieralo. Stracilem moze 2 mieczyki i 2 molinezje przez 5 lat akwarystycznej przygody. A teraz to trzeba chuchac i dmuchac na te akwaria. Jakies zaawansowane analizy chemiczne. Technologia NASA. I i tak nic z tego nie wychodzi. Czy ten wspolczesny akwarystyczny material genetyczny jest az tak slaby, ze sam sobie rady dac nie umie? Paranoja lamana przez zniechecenie...
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Oj tam. Neon czerwony jest cudny. Bardzo atrakcyjna ryba. Poprawi Ci humor. Co z tesztą pandowatych?
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

To nie pandy hehe. Kupilem kiryski Schwartzi. Stracilem 3. Pozostale poki co (odpukac w niemalowane) nie maja zadnych niepokojacych objawow. Plywaja zwawo. Dno czyste wiec sie nie lenia. Czasem tylko troche sobie odpoczywaja na piasku. Ale w odroznieniu od tych co padly, zawsze hmm nastroszone. Takie gotowe do wyjscia z blokow jak sprinter na 100m. Nigdy pletwa grzbietowa nie jest polozona. Reasumujac wygladaja zdrowo.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dobra dobra, są podobne do pandy i juz. Może mają w nazwie Szwarcenegera, ale pandowate są.

Mam wrażenie, że płetwy kładą kiryski samiczki.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Jesli tak to padly mi 3 samiczki i zostaly tylko samce. Wiec raczej mlodych sie nie dochowam. Fajnie jak bym sie mylil. Niemniej jednak trzeba bedzie uzupelnic stadko. 3 kiryski to troche malo jak na taka towarzyska rybke.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Samce niektórych gatunków kirysków mają wyraźne wzmocnienie pierwszego promienia płetwy grzbietowej. Jednak nie jest to klarowna cecha wskazująca na płeć, samiczki też mogą "postawić" płetwę. Tak naprawdę widać u nich dymorfizm dopiero jak podrosną, samiczki są po prostu grubaśne, a samczyki bardziej smukłe.

Bardzo fajne rybki. Mam u siebie 2x samiczki i samczyka, chętnie bym jeszcze ze dwa dołożył, ale nigdzie nie mogę dostaćtakich jak mam. W gruncie rzeczy nie mam już dla nich miejsca :(

Pozdrawiam.
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Pshemko Brasil pisze:Rosliny rosly, nie rozplywaly sie w palcach. Ryby nie musialy miec kwarantanny. Bez problemow sie adaptowaly do aktualnych warunkow.
Teraz w sklepie kupujemy rośliny specjalnie pędzone na chemii i tylko po to aby pięknie wyglądały w dniu zakupu. O ile to możliwe hodowane są emersyjnie żeby było taniej. Nikt nie przejmuje się tym czy przeżyją w akwarium. Przecież za kilka złotych w każdej chwili można kupić nowe.
Podobnie jest z rybami. W transporcie , hurtowni a nawet w odchowie faszerowane są antybiotykami. Byle było dużo i tanio. Hurtownicy muszą zarobić a nie stracić.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

W 86 r. jak była katastrofa w Czarnobylu podawano mi tran, jeżeli taka katastrofa miała by miejsce w tych czasach, to aż boję się pomyśleć co podawano by naszym dzieciom.
Tak mi się skojarzyło z tymi antybiotykami.

Sorry za OT.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

edinio47 zgadzam sie z toba w 100%. Wszystko pedzone, na chemii, zeby dobrze wygladalo w sklepie. A co potem to kij w oko kupujacemu. I nie ma co jakos obwiniac sklepu. Bo moze i sprzedawca detaliczny by chcial sprzedac mocne rosliny i zdrowe ryby, ale dostaje z hurtu to co dostaje. Taka smutna prawda.

Trex mi mama podawal plyn Lugola cokolwiek to jest.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Taka pozytywna fotka w srodku tygodnia:

Obrazek

Punkt strategiczny zaznaczony na czerwono. Tam mniej wiecej siegalo klacze zabienicy tydzien temu przy sadzeniu. No uroslo sie jej te 30 i kilka cm. Cos tam jednak dobrze sie ma w moim akwarium.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzien 8:

Obrazek

Obrazek

Echinodorus rosnie jak na drozdzach co mnie bardzo cieszy. Dowod, ze jednak cos tam ma sie dobrze. Klacze juz prawie siega powierzchni. A i nowe liscie pojawiaja sie na glownej roslinie.

Obrazek

Kiryski zdrowe. Rano widac, ze przez noc cale dno bylo przesiane. Ale w tym mniejszym skladzie sa bardziej plochliwe i w obiektyw daja sie uchwycic tylko na wieczor.

https://www.youtube.com/watch?v=eS5eWbuAVq4

No i moje No Name:

https://www.youtube.com/watch?v=pjTfvUNcbIQ

W akwarium praktycznie od samego poczatku. Rosna, jedza i chyba jest im dobrze. Teraz maja tak okolo 2,5cm. Ale co to jest to nie mam pojecia.

Aktualne parametry: pH 6.77, GH 3, KH 7, NO2 0, temp. 26.2
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Kiryski cudne (aż tęsknię za moimi bandytami!) a ta mała żabieniczka po prostu urocza :)

Całość przyjemna dla oka chociaż ładnie by się prezentowała jakaś wysoka falująca roślinka na 3cim planie szczególnie w lewym kącie.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

michelle1992 mam nadzieje, ze ten lewy tyl zdominuje zabienica amazonska. Poki co siega tak polowy wysokosci zbiornika wiec malo. Na klaczu ma 3 kolejne roslinki (na zdjeciu najwieksza). I z kolejnych zgrubien (wezel?) zaczynaja rosnac nastepne.

A co do wysokiej falujacej rosliny to w planach byla Vallisneria Spiralis. I byla nawet posadzona ale zmarniala. Prawdopodobnie zbyt miekka woda i niedobory magnezu. Jak sie z tym uporam to sprobuje jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Tak Echinodorus buchnie za jakis czas. Będzie wielki.
Obrazek
[126L] Dżungla
Zablokowany