Mętna woda, problem, pomoc.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Piasek pluka sie najlepiej we wiadrze, wklada sie wiadro do wanny i prysznic w piasek zasypuje, odkreca wode i zostawia, cale te drobinki i syf po okolo 10 do 15min wyplyna i bedzie krystalicznie czysta woda. Jesli piasek nie zostal prawidlowo plukany, a zaznaczam ze nie trwa to 2minuty to ciezko bedzie sie tego pozbyc nawet wstawiajac wate do filtra.

Czy restart jest potrzebny? Ja bym zrobil porzadnie i od nowa, poco sie meczyc, tymbardziej ze na pierwotniaki to nie wyglada.

Diecezje zostawiam tobie :)
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Ok to będzie mój 3 restart, akwarystyka tylko z góry wydaję sie na prostą :D Piasek może być obojętnie jaki ?

I tak wgl to najpierw sie daje duże kamienie na szybe potem zasypuje piaskiem? Czy najpierw gruba warstwa piasku tak około 2-3cm i na to kamienie ? Dość ciężkie są
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Rodzaj piasku to niech ci doradza forumowicze, ktorzy go uzywaja, ja nie jestem fanem piasku, ale z piaskownicy mozesz nabrac do wiadra i poplukac.

Co do kamieni to jest tyle metod co i akwarystow, ja mam kamienie na 10cm warstwie drobnego zwiru, czy cos sie stanie jak bedzie na szkle? Pewnie nic o ile zbiornik jest odpowiednio ustawiony i wypoziomowany na odpowiedniej macie itd itd. Strasznie duzo jest legend i basni w tym wszystkim. Czasem zdrowy rozsadek jest najlepszym doradca.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Okej dzięki, a powiedz mi jeszcze czy po 2 dniach przy dobrze przygotowanym akwarium i przy dwóch filtrach woda powinna być krystaliczna czy jeszcze poczekać. Bo jak powinna być to raczej źle wypłukany piasek i robie restart
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mialem przyjemnosc zakladac kilka zbiornikow w zyciu, o roznych litrazach. Zawsze przykladalem najwieksza powage do przygotowania podloza, roslin, filtrow, wody itd itd. Nigdy nie mialem pierwotniakow, nigdy nie mialem metnej wody, nigdy tez nie mialem zakwitu wody co jest kojarzone ze startem akwarium. Coz moglbym ci powiedziec, jesli woda jest metna pierwszego dnia bo wyniaka to z tego ze zalales zbiornik i masz pecherzyki powietrza na szybie itd itd to wszystko powinno minac po pierwszej nocy.

Masz dwa filtry, ktore nie ogarniaja tego i nie ogarna, drobinki sa tak male ze przelatuja przez wklady.

Jesli nie chcesz restartu mozesz zawsze spuscic cala wode lub 80% przez rurke i zalac nowej z kranu, powinno to pomoc ja wyklarowac, proponuje wykonac kilka takich operacji w przeciagu dnia, Pamietaj ze cykl azotowy bedzie startowac od nowa wiec zadnego zycia oprocz roslin w zbiorniku nie powinno byc.

Dalej poradzisz sobie juz sam, w koncu jestes juz akwarysta :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę mimo wszystko podmieniać wodę w sporych ilościach i zaczekać dwa tygodnie bez ponawiania restartu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Wrzucam wszystkie foty w ciągu 3 dni.

https://zapodaj.net/4eb4464bc9fa4.jpg.html

Może nie trzeba będzie robić całego resetu. Dziś kupiłem watę do filtrów także założe może coś pomoże. A jest jeszcze jakiś inny domowy sposób na przefiltrowanie tej wody ?[/url]
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Nawet nie płukany piasek, powinien w końcu się wyklarować. Fakt taki nie płukany pewnie i z jakimiś pasożytami, więc prędzej czy później zakwit glonów murowany.

Zrób test. Dowiesz się czy masz do czynienia z pierwotniakami, czy coś nie tak z filtracją.
Zaciemnij na 1 dzień akwarium. Zero światła i ostro napowietrzaj wodę.
Jeśli na drugi dzień będzie poprawa, to już wiesz że to pierwotniaki, które gną do światła.
Osiądą się w końcu na szybach, to trzeba je będzie oczyścić. Przy takim zakwicie , filterek pewnie też się będzie nadawał do wyczyszczenia.
Podmień 20% wody , dodaj bakterii, w końcu powinny ustąpić.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robsonik pisze:dodaj bakterii,
Jakich bakterii? Chcesz rozwalić budującą się równowagę biologiczną w akwarium? Skąd wiesz co podajesz i czy produkt podawany jest całkowicie zgodny ze szczepem bakterii nitryfikacyjnych już namnożonych w tym akwarium? Przecież ten zbiornik już funkcjonuje i są w nim ryby!

makar993 daj znać proszę jak wygląda sytuacja w tej chwili. Tak z ciekawości pytam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Miałem na myśli bakterie jako jakiś środek do usuwania mętnej wody.

Wiem piszę trochę z kwiatka.
Chodziło mi o test żeby sprawdzić czy to pierwotniaki i zaciemniać z napowietrzaniem, aż do skutku, a jak nie to bakterie, typu aquaclar. Jeden z tańszych od zoolka, a efekt daje natychmiastowy. Nie to co np Bactosan z tetry, żenua ;)
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Sorka za jakoś zdjęcia, woda na żywo niemalże kryształ. Pływają drobiny piasku ale da sie znieść :)
Wymieniłem filtr wewnętrzny na napowietrzacz + filtr zewnętrzny.

https://zapodaj.net/d61282e5c0c48.jpg.html

Mam znowu kilka pytań:
Czy mogę coś dodać do akwarium, w sensie chemia bakterie czy coś takiego żeby rybki lepiej się miały ?

I dwa: Z racji iż jest to moje pierwsze akwarium handlarz wcisnął mi ładne ryby ale niestety większość jest denna lub chowająca się. Czy mogę coś dodać jescze do mojej obsady? Na chwilę obecną mam:
Labeo, Drewniak, 2 glonojady, 2 bocje wspaniałe, 2 piskorki 4 sumiki szkliste i 2 gurami . Z tego ino Gurami coś tam pływają a reszta się chowa. jednego glonojada i drewniaka to widziałem może ze 2 razy :D reszta siedzi pod kamieniem lub w krzakach.

Wiem że jest dużo ryb jak na 112l ale na razie są małe, nie przekraczają 10cm za kilka miesięcy planuje kupić zbiornik 300l.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robsonik pisze:Miałem na myśli bakterie jako jakiś środek do usuwania mętnej wody.

Wiem piszę trochę z kwiatka.
Chodziło mi o test żeby sprawdzić czy to pierwotniaki i zaciemniać z napowietrzaniem, aż do skutku, a jak nie to bakterie, typu aquaclar. Jeden z tańszych od zoolka, a efekt daje natychmiastowy. Nie to co np Bactosan z tetry, żenua ;)
Aquaclar to nie bakterie. Kolego przestań dawać takie rady!

Makar, nic nie wpuszczaj. Oddaj labeo, bocje i gurami, nie masz dla nich warunków. Po co wpuszczasz teraz ryby? Chcesz je powoli zabijać fatalnymi warunkami i trującą wodą? Zaczekaj aż akwarium się ustabilizuje i dojrzeje. Niestety masz za małe akwarium na większość wymienionych ryb, a nie kupuje sie ryb na wyrost, z myślą że kiedyś się postawi większe akwarium.

Nie podawaj żadnej chemii. Zaczekaj.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Akwa już stoi 2 tyg więc chyba się już unormowało.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nic się nie unormowało, przecież właśnie zmieniłeś filtry. Badałeś parametry wody? Sprawdzałeś azotyny?

Akwarystyka to cierpliwość, nie rób nic za szybko...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Niee moze się źle wyraziłem, od 13 grudnia pracowały dwa filtry. Jeden Cristal Profi e700 oraz T head 550. Dwa dlatego z racji iż ten mniejszy był z napowietrzaczem. Dziś kupiłem napowietrzacz osobny więc ten mały filtr poszedł w odstawkę. Takżę podsumowująć od 13 grudnia do dziś działały dwa filtry. Wodę tylko raz podmieniłem jakies 15% a tak to ino dolewam to co wyparuje.
ODPOWIEDZ