Nowe akwarium juwel vision 260 i parę pytań.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
virtub
Posty: 4
Rejestracja: 21 gru 2017 12:44

Nowe akwarium juwel vision 260 i parę pytań.

Post autor: virtub »

Cześć wszystkim , na początku przywitam się gdyż jestem nowy na tym forum.

Akwarystyką interesuje się ok 4-5 lat przez ten okres posiadałem zestaw Juwel Rekord 600 63 l .W tym czasie nabrałem już jakiegoś doświadczenia wiec postanowiłem zakupić teraz większe akwarium . Rekord 600 dość dobrze mi się sprawdził wiec postanowiłem znów zakupić akwarium z serii Juwela. Ze względu na wygląd żona wybrała Juwel vision 260 , nie byłem przekonany do profilowanego akwarium ale zadziałała tu siła wyższa (żona) :)

Pojemność 260 l
Wymiary zestawu 121 x 46 x 64 cm
Wymiary szafki 121 x 46 x 73 cm
Dostępne kolory Biały,
Oświetlenie : Belka oświetleniowa 120cm ze świetlówkami Day LED 29W + Nature LED 29W
System filtracyjny : 1 x filtr Bioflow L z pompą Eccoflow 1000 o wydajności 1000 l/h
Grzałka 300 W
Moc 8W

Teraz tak mam zamiar wywalić wewnętrzny filtr Bioflow , z mojego dświadczenie wiem że nie są super wydajne i zajmują kupę miejsca w akwa. Chcę zastosować zewnętrzny Jbl Cristalprofi E1902 200 - 800 o wydajności pompy 1900 l/h i tu moje pytanie czy ktos miał styczność z tym filtrem ? czy polecilibyście go czy może macie jakieś inne propozycje ?.

Teraz druga sprawa podłoże :-/ im więcej czytam tym bardziej nie wiem co wybrać , w tym temacie jestem zielony wiec proszę o pomoc .Chce mieć jakieś rybki denne więc przy doborze muszę się również tym kierować .Na pewno myślę o jakimś trawniczku , co do reszty roślin jeszcze się nie zdecydowałem na pewno będę miał mniej i więcej wymagające . Nie chcę zastosować ziemi ogrodowej więc nie doradzajcie mi tej opcji . Rozmyślam nad substratami takimi jak Ada Aqua Soil Amazonia lub tropica aquarium soil i tu się rodzą moje pytania co do tych substratów 1. czy nadają się do denny rybek typu kiryski itp. 2. czy po posadzeniu roślin ryby nie będą wypruwać mi ich z dana ,gdyż wiadomo jakiej granulacji są te substraty . Wiadomo że nie są to wieczne podłoża i będzie trzeba je za jakiś czas zasilać nawozami . I jeszcze jedna moje propozycja to iść w tańsze produkty zastosować grubsza warstwę DENNERLE Deponitmix prof 9 in 1 + żwir kwarcowy mieszkam w Holandii wiec ten produkt może być mniej znany w Polsce .

I ostanie pytanko jak myślicie czy to oświetlenie w tym zestawie będzie wystarczające ?

Proszę o pomoc w kwestii doboru filtra ,podłoża , i wypowiedz co do oświetlenia.

POZDRAWIAM !!!
Ostatnio zmieniony 21 gru 2017 22:50 przez virtub, łącznie zmieniany 1 raz.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No cóż kto bogatemu zabroni ,,,, Piszesz na polskim forum i tu raczej takie podłoża stosuje wąska grupa bardziej zamożnych akwarystów więc nie wiem czy uzyskasz wystarczającą ilość opinii A co do świetlówek to myślę że raczej te mniej wymagające rośliny bym stosował
virtub
Posty: 4
Rejestracja: 21 gru 2017 12:44

Post autor: virtub »

nie jestem bogaty ! po prostu dostaliśmy w pracy z żoną tak zwana 13 tke . więc mam extra pieniądze które postanowiłem przeznaczyć na akwarium i dodatki .
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Ehh to takie Polskie, nieważne czy ciężko wypracowane czy dostane wygrane i tak będą gadać że w holandii mieszkasz to masz dźiengi z nieba. Tak poza tematem polecam:


https://www.youtube.com/watch?v=XA4XYmfzbZo
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No to zastosuj te cuda wianki i przekonaj się sam jak to działa a przy okazji podzielisz się z nami swoimi spostrzeżeniami .ja nigdy takich rzeczy nie zastosowałem i nie zamierzam stosować chociaż mógłbym sobie pozwolić też dostaje trzynastki .tylko po co mam wydawać na zbędne bajery skoro znacznie tańsze zamienniki działają równie dobrze .
virtub
Posty: 4
Rejestracja: 21 gru 2017 12:44

Post autor: virtub »

To były moje propozycje czekałem na wasze rady a nie krytyki i docinki o bogactwie .Jestem otwarty , nie podjąłem decyzji również pisałem o tańszym rozwiązaniu DENNERLE Deponitmix prof 9 in 1 nie koniecznie chce władować cała kasę jaką przeznaczyłem na akwa. Chodzi o to że chce mieć akwarium z duża ilością pięknie rosnących roślin a czy to będzie na podłożu za 30 zł czy za 100 zł to już nie ważne byle bym zmieścił się w puli pieniędzy która przeznaczyłem .

a i do kolegi makar993 forum jest akwarystyczne i nie jest tu na miejscu pisanie skąd kto ma jaka kasę gdzie mieszka lub pracuje . Piszesz że ludzie będą gadać a na razie widzę tylko w twoich komentarzach zazdrość i docinki .


nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

virtub zgadzam się z Tobą, po co odchodzić od tematu. Padły proste pytania i jeśli ktoś może doradzić niech to zrobi...może powyżej ugryzła informacja, że mieszkasz w Holandii, ale przecież nie jest to użyte jako "chwalenie się"- nie rozumiem tego ataku- dla mnie możesz mieszkać na księżycu :wink:

Co do tematu, nie mam doświadczenia z takimi granulowanymi podłożami, sam korzystałem z substratu [JBL AquaBasis Plus], ale jest to co innego. Wiem na pewno, że nie jest to dobre rozwiązanie dla ryb dennych, wspomniane kiryski przesiewają piasek przez skrzela, granulki na to nie pozwalają. Większość [jak nie wszystkie] ryby denne coś tam kopią w podłożu i czy będą urządzać zbiornik po swojemu niszcząc przy tym rośliny zależy już od konkretnego gatunku czy nawet osobnika [kiryski nie demolują u mnie sfery dennej, natomiast zbrojnik nieraz kopie dołki, zwłaszcza przy korzeniach]. Dla dobra ryb dennych czy też wielu innych, które czasem kopią [sporo pielęgnicowatych] najlepiej na sam wierzch używać warstwę piasku.
Jeżeli jednak obsada będzie trzymać się środka i górnej strefy akwarium to takie granulki na pewno będą dobre.


Oświetlenie 2 x 29W prawdopodobnie będzie za słabe, tym bardziej że chyba planujesz bardziej wymagające rośliny, a wysokość akwarium z podłożem może przekraczać 50cm, więc i światło musi dotrzeć [trawniczek].

Filtr...nie jestem tak na prawdę przekonany do niego, nie znalazłem opinii konkretnie do tego modelu, więc nie ma się czym posiłkować.
Jedyne co znalazłem i nie napawa optymizmem to chyba poprzednik [przeczytaj całe opisy poniżej filmu i odpowiedzi]:
https://www.youtube.com/watch?v=47PjggqmovA
Co do niesłyszalnej pracy kubełka- nigdy w to nie uwierzę :lol: , mogą być ciche, ale bez przesady.
...a może 2 filtry- jeden na biologa, drugi mechanika...

Generalnie poczekałbym na wypowiedzi bardziej doświadczonych z forum, zwłaszcza takich, którzy mają podobnej wielkości zbiorniki.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

virtub Gdzie w moim komentarzu jest jakaś docinka czy zazdrość? Sam mieszkałem 4 lata w Niemczech teraz w Austrii więc wiem jak to jest :)
virtub
Posty: 4
Rejestracja: 21 gru 2017 12:44

Post autor: virtub »

Mar Jan co do filtra wewnetrznego juwel gdy go używałem w poprzednim akwarium to ci powiem że mam średnie zdanie o tych filtrach . Po 1-2 dniach się zapychahają przy czym strasznie tracą na wydajność. Przy karmieniu rybek trzeba wyłączać Filter bo zbiera wszystko z gróżnej części tafli wiec i automatucznie można zapomnieć o jakiś żęsach wodnych czy wysokiej trawie . Co do filtra rozmawiałem z kolegą który miał jbla i doradził mi go bo mu się rozszczelniał i na końcu padł , twierdzi że miał jakieś plusy i minusy ale teraz ma eheim i muwił że jest lepszy . Więc zakupiłem już eheim professionael 4 +350 zobaczymy jak się sprawdzi . Co do podłoża wybrazem jednak tańsze rozwiązanie czyli zakupiłem podżwirowy dennerle deponitmix prof 9 in 1
ODPOWIEDZ