Z mojego akwa zrobiła się zupa :(

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

AaDd2001 pisze:A więc tak wodę przebadałem jeszcze raz ale tym razem prosto z kranu.

Więc tak:



pH-7,2~7,4

GH-7

KH-4
No i teraz wszystko jasne. Przy takiej KH woda ma tendencje do wzrostu pH nawet w okolice 8. Jest też uboga w składniki pokarmowe potrzebne roślinom do życia i dobrego wzrostu.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

mark_farina pisze:Kto Ci powiedzial takie bajki na temat NO3 ze ma byc zero?
Widocznie się pomylołem :aniolek :roll:

Stosuje jeszcze chemię. Całkowicie o tym zapomniałem, a oto ona:

firma Easy-Life, produkt Profito ogólne na rośliny
firma Easy-Life, produkt Easy Start (bakterie)
firma Easy-Life, produkr Carbon ( NIE STOSUJĘ bo mam jeszcze starą butelkę z innej firmy tego preparatu )
firma Aqua-Art , produkt Carbon,
firma Femanga, produkt Wurzel Aktiv (na ślimaki),
firma Femanga, produkt Algen Stopp! General ( na glony )

Jat teraz patrzę na tą chemię to w moim akwa jest więcej chemii niż wody :shock:

Więc podsumowując muszę załatwić sobie:
JAK ŹLE MYŚLĘ TO MI NAPISZCIE
1. mocniejsze światło,
2. zbić pH wody, ale nie wiem do ilu?? Więc m i podpowiedżcie
3. zaopatrzyć się w CO2 ( cały komplet: butla, dyfuzor, zawór, itp. )
4. mikro i makro elementy dla roślin w postaci kulek torfowychyi nawozów w płynie (firma Easy-Life, produkt Profito ogólne na rośliny i firma Easy-Life, produkr Carbon )
Zapomniałem że jeszcze dodaję chemię, a mianowicie:


O jakich składnikach mówisz, które są potrzebne dla roślin??? Chodzi Ci o co o CO2, mikro i makro składniki?? ? o co Ci chodzi??
Ostatnio zmieniony 25 gru 2017 16:12 przez AaDd2001, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

ehhhh

skoro stosujesz ziemię w akwarium, to po co lejesz tyle niepotrzebnej chemii...
I się dziwisz, że rośliny wariują...
firma Easy-Life, produkt Profito ogólne na rośliny - wywal
firma Easy-Life, produkt Easy Start (bakterie) - a skąd wiesz jaki to szczep i czy dokładnie pasuje do warunków panujących w Twoim akwarium i do szczepów bakterii, które usiłują namnożyć się w filtrze? Wywal!!
firma Easy-Life, produkr Carbon ( NIE STOSUJĘ bo mam jeszcze starą butelkę z innej firmy tego preparatu )
firma Aqua-Art , produkt Carbon, - daj sobie na razie spokój
firma Femanga, produkt Wurzel Aktiv (na ślimaki), - ślimaki zlikwiduj metodami naturalnymi, ten środek biobójczy wpływa fatalnie na mikrofaunę w akwarium! Wywal!!
firma Femanga, produkt Algen Stopp! General ( na glony ) - FATALNIE wpływa na rośliny! Wywal! Glony się likwiduje metodami naturalnymi.

Moja rada:
1. Zaprzestań całkowicie lania jakichkolwiek preparatów, ponieważ są zbędne i naruszasz nimi równowagę biologiczną w akwarium.
2. Podmień wodę nawet 50% na odstaną w jednoczesnym odmulaniem dna.
3. Postaraj się o światło o barwie 6500K

Zaczekaj minimum dwa-trzy tygodnie i wtedy sprawdzisz, co dalej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

OK. :roll: :wink:
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Włąsnie przez ten temat pomyślałem że jest zależność pomiędzy pH, KH a CO2. Są przecież tabele na których jest pH, KH i CO2
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

edinio47 pisze:
AaDd2001 pisze:Jakie parametry są złe i jak je skorygować?
Czym robiłeś pomiary KH i pH?
Jeżeli faktycznie mają takie wartości jak podajesz, to masz w akwarium znikoma ilość CO2.
One mi jakoś jednak do siebie nie pasują, dobrze byłoby zrobić pomiary jeszcze raz.
Ta wypowiedz też wskazuje na to że jest zależność między pH i KH a CO2. Więc jak jest.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Bo zależności są, ale działają w jedną stronę... CO2 wpływa na pH i kwas wpływa na pH, ale kwas nie wpływa na CO2 w taki sposób, że podając kwas nagle masz CO2 w akwa...kwas również wpływa na KH..... obniża KH jednocześnie często podnosząc twardość GH, więc kwas dla obniżenia twardości też się nie nadaje...
Dla ustabilizowania pH stosuje się kwas, ale żeby skutecznie to robić to wpierw obniża się twardość, a twardość obniża się mieszaniem wody kranowej z destylowaną lub z filtra RO (odwrócona osmoza)....
CO2 używa się z myślą o roślinach przy dużym oświetleniu, aby lepiej rosły, CO2 nie powinno być metodą tylko dla obniżenia pH, wpływa na pH,ale głównym zastosowaniem jest napędzanie roślin.

Wspominałeś coś o tabeli w którymś poście [Krause?], stosuje sie ją dla obliczenia ilości rozpuszczonego CO2 w wodzie. Ma ona swoje wymagania, jeżeli zmiękczasz jakoś wodę [szyszki olchy, liscie jakieś, torf czy aquacid] to ona z miejsca jest nieważna.
Używa się jej podczas dozowania CO2, jeśli nie podajesz gazu to go nie będzie, ale jeśli podajesz i chcesz wiedzieć ile tego gazu jest w wodzie [bo przecież 100% podawanego gazu nie rozpuści się w wodzie], to tabelka pomaga to określić. Wtedy poprzez badanie twardości i pH można to zrobić.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Wielkie dzięki MarJan za wytłumaczenie
ODPOWIEDZ