[126L] Dżungla / Sandy Beach.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Ja mam zamiar zaczac planowane zarybianie (nieplanowane juz bylo i nadal nie mam pewnosci co plywa) w sobote. Kiryski na pierwszy ogien. Potem neonki, agasizi i moze otoski.

Powodzenia w negocjacjach heh
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Piszę tutaj w sprawie glonów.
Kontrola 22.01.2018r.:
Temperatura w okolicach 24°C
pH: 7,4
GH: 10
KH: 6,5
NO3: 0
PO4: 0,25


Kolejną zrobię jutro jak pH skoryguje komputer.

Wczoraj przy nasadzeniach filtr chyba zaciągnął powietrze i teraz bąbelkuje raźnie co jakiś czas. Pistia wyleciała ze zbiornika prawie cała (została jedna sztuka).
Specjalnie dla wielbicieli mojej gumki w akwarium:
Obrazek

Rogatka oblazł glon:
Obrazek

Mech także w stanie zaglonienia:
Obrazek

No i moja cudowna Carymbosa. Spróbuję odciąć te korzenie i wstawić wierzchołki w piasek, może nie będzie takich kołtunów, ładna to roślinka i szkoda by jej było. Ona kryje sprzęt, od lewej grzałka, filtr, czujnik temperatury, czujnik pH w kącie i głęboko pod nim dyfuzor CO2:
Obrazek

Widziałem dzisiaj jednego wypławka, lazł po szybie. Ohyda. No planar w drodze.

Edycja 27.01.2018.
Redukcja pH.
W ciągu nocy odkąd wyłączyło się oświetlenie pH zjechało z 7,6 do 7,1.
Ilość bąbelków około 60 na minutę.
Od zapalenia oświetlenia balansuje w pozycji 7,0 do 7,1 od 2 godzin, mimo, że zwiększyłem dozowanie do 110 bąbelków na minutę. Wniosek z tego, że albo rozpuszczalność CO2 jest nie za dobra, albo pobór CO2 przez rośliny jest ogromny. Teraz roślin już trochę jest. Rogatek zwiększył swoją masę dwukrotnie od czasu nasadzenia.

Kontrola 27.01.2018r.:
Temperatura: 24°C
pH: 7,1
GH: 12
KH: 6,5
NO3: 0
PO4: 0,25
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Z dzisiejszych pomiarów wyszedł niedobór azotu.
Używam preparatu zoolek. Może jest trefny.
Glony nitkowy się ładnie rozwijają i mam wrażenie, że w jednym miejscu na korzeniu pojawiły się sinice.

Pistia żarła azot i wyleciała.
Czy rogatek także pobiera azot z wody?
Mam go dużo, cały kłąb, który także zawiera w tym momencie dwie rośliny całe w glonach zielonych, ale to taka wata jest z bąbelkami.

Okrzemków nie zarejestrowałem wcale.
Brunatnice zrobiły mi welurowe akwarium i już ich prawie nie ma.
Teraz zielenice ciągną długie nitki.

W akwarium jest pełno bąbelków, część jest jak sądzę z CO2 a część od bąbelkujących roślin, czyli tlen. Cała powierzchnia akwarium ma pod taflą wirujące bąbelki.

Czy macie może jakieś sugestie?
Mam w razie czego azot w postaci azotanu amonu, ale nie chce dawać chemii, szczególnie na starcie. Akwarium ma 3 tygodnie i chce je już zasiedlić rybami, bo pojawia się taka konieczność... ale może dam radę jeszcze parę dni.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Zrob jeszcze raz testy azotu i fosforu i podaj wynik. Fosfor wychodzi po 10min, a azot chyba od razu. Byc moze baniak jeszcze nie wystartowal, nie ma kto robic kup i NO3 lezy?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Testy robię ściśle wg instrukcji.

Zrobiłem ponownie:
NO3: 0
PO4: pomiędzy 0 a 0,25


Od półtorej tygodnia w akwarium mieszkają ślimaki i wypławki. Ślimaków załatwiłem już ze 30, więc miał kto narobić, a robiły na potęgę, co i rusz, jak patrzyłem na to. Brr. Właśnie widzę, ze narodziło się kolejne pokolenie ślimaków. A mimo, że myłem rośliny przy nowym nasadzeniu w czwartek (i moczyłem kilkanaście minut w roztworze nadmanganianu potasu), na Aponogetonie jajca jakieś widzę.

Obrazek
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Wypadaloby zeby jednak suplementowac jakis azot juz na tym etapie. Jak zbiornik ruszy na dobre byc moze bedziesz mogl go ograniczyc i suplementowac mikro dla mikrosorium/anubiasow ale to jeszcze lata swietle przed toba. Jesli zdecydujesz sie na sole to poczytaj o dawkowaniu i kumulacji. Wiem ze baniak jest swiezy i nie powinno sie nic nawozic jeszcze, ma zlapac balans samemu, niewiem co inni o tym mysla?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Mikro też mam w zapasie.

Około północy pH w końcu dotarło do wymaganego poziomu (około 130-140 bąbelków na minutę)
pH: 6,8
co przy
KH: 6,5

wydaje się być dobrym rozwiązaniem zarówno ze względu poziomu pH pod ryby typu Neon Innesa, Kirysek Spiżowy czy Fantom Czarny, jak i zawartości dwutlenku węgla w wodzie.
Jeżeli pozostaję w błędzie, proszę o sprostowanie.

Glon poranny. 28.01.2018 - 24 dzień od zalania zbiornika.
Nawet jedyna Pistia się wkręciła w glona.
Przyrost zieleństwa jest znaczny.

Obrazek

Trochę się przestraszyłem. Pozdejmowałem sporo glonów mechanicznie. Zdecydowałem się podać testową dawkę azotu w postaci azotan amonu (bo taki po prostu mam, kupiłem kiedyś cały zestaw). Podałem dawkę 3mg/l. Po 10 minutach wściekle zaczął bąbelkować Aponogeton Longiplumulocośtam, a po kolejnych, produkcję tlenu rozpoczął Microsorum pteropus. Nie wiem czy to nastąpiła pora, kiedy te rośliny mają swoją największą aktywność, czy też może z powodu dodania zlotu. Zrobiłem kontrolne zdjęcie i powtórzę je wieczorem dla porównania.
Martwią mnie jeszcze niedobitki gluta, które wciąż się pojawiają w trzech punktach.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2018 14:01 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zaobserwowałem kolejnego „gościa” w akwarium. Około 1-2mm zielone w ciemne (czarne?) kropki. Zdaje się, że obły pancerzyk. Szybko poruszający się stworek zaobserwowałem na korzeniu. Niestety, zanim wróciłem z aparatem już go nie było. Nie mam pojęcia co to/kto to może być.

Zrobiłem ponownie testy 13:30:
NO3: pomiędzy 0 a 2
PO4: pomiędzy 0 a 0,25


16:20
Skróciłem jedną Carymbose i przesadziłem Cryptocoryne Brown
Ostatnio zmieniony 28 sty 2018 16:25 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Rob test azotu co drugi dzien od momentu kiedy podales dawke nawozu NO3 I czekaj az spadnie do zera znowu. Zapisuj wszystko jaka dawka poszla I po ilu dniach rosliny skonsumowaly ja. Nic wiecej nie lej do wody. KH i pH mam takie samo u siebie.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Porównanie zaglonienia pomiędzy 11:30 a 19:20

Obrazek

Obrazek
Rogatek uciekł jak przesadzałem cryptocorynę.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Powiem Ci, że strasznie to wygląda. Wiesz jaki jest powód tych glonów?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zapewne zła proporcja azotu do fosforu.
Nie mam pojęcia dlaczego.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Sam nawoziłeś? Pytam, bo prawdopodobnie, mnie czeka nawożenie i przeraża mnie to, jak ma to tak wyglądać. Ponoć większe zbiorniki bardziej wybaczają błędy w nawożeniu niż mniejsze, a mój jest sporo mniejszy.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no powiem ci iż mimo podawania CO2 to glony się tobie rozhulały.musisz sprawdzać na bieżąco n-p-k-fe. u mnie po restarcie też się glony pojawiły trochę nitek ale nie nawoziłem niczym a mam światła 30w w 54l co z tego jest około 42-43 l wody i nie zapodaję CO2 z butli a mam 2 duże butle w domu tyle iż żonka nie pozwala mi podłączyć do akwa gdyż mówi ze są do nalewania piwa a nie akwarium :). teraz dopiero po 3 tygodniach podałem 10ml ferropolu i 5ml CO2 plus tetry co opisałem w swoim temacie i też jestem ciekaw co się wydarzy do soboty.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Trex Nie chce nawozić wcale oprócz podawania CO2.
Uzgodniłem z domownikami co dalej i w związku ze złym stanem zbiornika 54L, przeniosłem ryby do 126L. Trochę to trwało, ale operacja zamknięta. Jutro jeszcze będę sprawdzał w 54L co z malutkimi kiryskami i zamknę 54L.

lysy68 będę monitorował i walczył z tym, ale naturalnym azotem, a nie z butelki, dlatego przeniosłem ryby. Co z parametrami się okaże, puki wszystko się działo w zakresie nierejestrowanym przez testy, to błądzenie po omacku mądre specjalnie nie jest. Trudny krok, ale 54L było tylko w stadium przetrwalnikowym i stwierdziłem, że czas zakończyć tą niewygodną formę.
Obrazek
[126L] Dżungla
ODPOWIEDZ