Potas+magnez+HCl=mętna i zabójcza woda

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

voltek
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2018 9:38

Potas+magnez+HCl=mętna i zabójcza woda

Post autor: voltek »

Witam,
Przekombinowałem.
Wczoraj po podmianie wody dodałem do akwa K2SO4 i MGSO4*7H2O w takim stężeniu by uzyskać ok. 20ppm K i 8ppm Mg. Pokusiło mnie jednak by obniżyć dodatkowo KH z dotychczasowych 10stN do 8. Dodałem HCL.
Po dodaniu nawozu było okej. Po godzinie dolałem mocno rozcieńczony HCL i woda zaczęła robić się mętna. Myślałem, że to przejściowe. Jednak po kolejnej godzinie moje molinezje siedziały na dnie, gupiki pływały przy tafli. Krewetki dość ożywione.
Postanowiłem podmienić jakieś 70% wody. Życie w akwa zaczynało wracać do normy.
Dziś rano padła kosiarka i jedna molinezja. Glonojad wygląda średnio.
Czy powodem takiego zatrucia i zmętnienia mogła być reakcja HCl z siarczanami, które są w tych solach? Czy mógł powstać jakiś toksyczny związek siarki?
Aha. Wszystkie obliczenia co do dodania HCl, czy nawozów sprawdziłem. Pewnie spytacie czemu tyle potasu i magnezu? Mama bardzo wysoki Ca i chciałem zbliżyć się do stosunku Ca:Mg:K - 4:1:3
Uwagi mile widziane.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

W jakiej wodzie rozcięŃczałeś kwas solny i w jakich proporcjach?
Jakie stężenie ma kwas?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

voltek, dodawałeś kwas bezpośrednio do akwarium? Nigdy nie należy tak robić. Wszelkie uzdatnianie wody robimy tylko i wyłącznie w wodzie do podmian, NIGDY w zbiorniku.

Masz molinezje i gupiki, ryby wymagające wody twardej i zasadowej, molinezje wręcz słonawej. Po co chciałeś obniżyć KH, skoro gatunki ryb jakie trzymasz tego nie potrzebują?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
voltek
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2018 9:38

Post autor: voltek »

Osobno. Kwas wstępnie rozrobiony do 10%. Następnie zmieszane 3ml kwasu w 5 litrach wody i to wlane do akwa. Tak jak pisałem. Wykluczyłem wszystkie błędy. Jedyne co mi przychodzi do głowy to fakt, że wlałem roztwór kwasu po nawożeniu akwa siarczanami.

Bara, nie wnikajmy po co. Kwasu nie lałem bezpośrednio. Nie jestem początkujący. Interesuje mnie zjawisko, które nastąpiło później. Samo zmętnienie wody jest dość zaskakujące. Myślę, że zaszła jakaś trująca reakcja.

Jeszcze dodam, że kwas w ten sposób lałem wielokrotnie. Fakt, dodatek nawozu (jednorazowo) był duży. Wcześniej tak nie robiłem. Myślę, że gdybym odwrócił kolejność, tzn. wlał kwas i poczekał, aż wejdzie w reakcję z wapniem,a dopiero później dodał nawozów nie byłoby tego problemu.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

O ile mi wiadomo bezpieczny roztwór powinien mieć stężenie 5% , które można wlać do akwarium i przeważnie robi się to z wodą deminerizowaną :P

Zaś 3ml kwasu 10% do 5L, to by było nijakie stężenie po przecinku. Coś nie halo

Podajesz CO2?
Co to zna nawozy?
klarujesz wode, czy tylko zbijasz twardość roztworem z kwasu?

Więcej info trzeba
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

voltek pisze:Wczoraj po podmianie wody dodałem do akwa K2SO4 i MGSO4*7H2O w takim stężeniu by uzyskać ok. 20ppm K i 8ppm Mg. Pokusiło mnie jednak by obniżyć dodatkowo KH z dotychczasowych 10stN do 8. Dodałem HCL.
Prawdopodobnie powstał KCl a to trująca sól.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
voltek
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2018 9:38

Post autor: voltek »

Robsonik - 5% roztwór HCl uważasz za bezpieczny??? Roztwór, który wlałem był bezpieczny, bardzo słaby. Jednak zjawisko zmętnienia powstało. O nawozach napisałem w pierwszym poście.

edinio47 - KCl to sól potasowa (gorzka). Myślisz, że mogła aż tak zaszkodzić? Chyba oprócz soli powstaje też jakaś siarka.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

kwas solny, podaje się go w 5% roztworze z wodą destylowaną.

500ml kwasu 36% na 3,5L daje około 5%, mówi o tym blok rozcieńczania kwasów, są też różne kalkulatory w sieci. Potem wlewasz go na tyle litrów ile masz zbiornik, czyli przykładowo na 100L, lejesz 100ml i kontrolujesz testami.
Więc jak lałeś 10% roztwór do 5L baniaka z jakimiś nawozami to hellow ;)
voltek
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2018 9:38

Post autor: voltek »

Robsonik - czytaj ze zrozumieniem. Kto mówi o 5l baniaku. Te 5l to ja dopiero wlewałem do akwa. Jakie znaczenie ma to czy posługuję się 5, 10 czy 36% kwasem. Ważne by odmierzyć odpowiednią ilość, następnie rozcieńczyć (w moim przypadku 5l butla) i następnie tak rozcieńczony roztwór wlewam do akwa.
Nie z jakimiś nawozami, tylko konkretnie z K2SO4 i Mgso4*7H2O.
Powtarzam jeszcze raz. Ani kwasu , ani nawozów nie dałem ponad zalecane na forach normy. Minusem jest to, że dałem sporo jak na jednorazową dawkę. Liczę na odpowiedź jakiegoś chemika, który może wskazać co jest przyczyną zmętnienia. Musiała zajść jakaś reakcja chemiczna, czego dowodem jest zmętnienie i zła kondycja ryb.
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Sól gorzka to siarczan magnezu czasem używany w celach leczniczych.
Ja napisałem o chlorku potasu KCl, który może być zabójczy w zależności od stężenia.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
voltek
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2018 9:38

Post autor: voltek »

napisałem "KCl to sól potasowa(gorzka)". Bo jest gorzka. Na zajęciach z mineralogii miałem okazję smakować sylwinitu, jest gorzki.
Przemyślę ten trop o wysokim stężeniu KCl...
Szkoda, że nikt pod względem chemicznym tego nie opisze. Może doszło do wydzielenia się dużej ilości CO2?

A swoją drogą sól gorzką (siarczan magnezu)dodałem w nawozie. MgSO4*7H2O
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

czytam ten temat i dlatego ja nie kombinuje z żadnymi kwasami.mnie na przykład wystarczy tylko kranówka+destylka.są akwartyści którzy się na tym znają i obniżają w ten sposób parametry.nie znając się można tylko bigosu sobie narobić.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

voltek pisze:napisałem "KCl to sól potasowa(gorzka)". Bo jest gorzka.


Napisałeś a mi się bezpodstawnie słowo "gorzka" od razu skojarzyło z siarczanem magnezu. :D
Tak czy inaczej "zasoliło " Ci się inaczej niż zamierzałeś
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
voltek
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2018 9:38

Post autor: voltek »

Oj zasoliło. W dodatku dziś znów woda jest trochę mętna. Mimo, że wczoraj zrobiłem solidną podmianę. Dobrze, że ryby już się mają lepiej.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Czy powodem takiego zatrucia i zmętnienia mogła być reakcja HCl z siarczanami, które są w tych solach?
Nie, siarczany nie reagują z kwasem solnym.
Czy mógł powstać jakiś toksyczny związek siarki?
Też nie.

Masz solny czysty czy jakiś techniczny? Niewielkie ilości kwasu nie powinny wyrządzić szkód w akwarium.
Zmętnienie wody to też raczej przypadek, chlorki są dobrze rozpuszczalne w wodzie (oprócz chlorku srebra). Prędzej to siarczany zareagowały z czymś co było w wodzie i zaczęły się wytrącać.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ