[100l] Poczatki z akwarystyka

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

kamil9674
Posty: 11
Rejestracja: 03 mar 2018 22:28

[100l] Poczatki z akwarystyka

Post autor: kamil9674 »

Witam zaczynam poczatki z akwarystyka takze chciałbym sie co nie co dowedziec, moze na poczatek opowiem o swoim sprzecie.
zbiornik 100 l
pokrywa aquael led
filtr aquael fan 2 plus
grzałka z termostatem tetra ht 150

Sprzet zakupiłem jakies 3 tyg temu po zalaniu wody dodałem srodek stability seachem i z tetry srodek aby usuneło chlor, rybki wpusciłem po 4 dniach.
Narazie jest 5 molinezji i 1 gupik

Mozecie doradzic jakie rybki mge jeszcze dokupic i ile moge ich miec na zbiornik 100 litrowy.
Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, niestety już popełniłeś błąd- za szybko wpuściłeś ryby. Poczytaj proszę o cyklu azotowym:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Molinezje potrzebują 90cm długości zbiornika, według tej stronki, na której możesz polegać bardziej niż innych:
http://www.seriouslyfish.com/species/poecilia-sphenops/

Skoro przez ten czas miałeś te ryby sprawdź proszę parametry wody i wypisz w tym temacie- testy NO2, NO3 i dobrze byłoby poznać pH, KH oraz GH- możesz spróbować zanieść próbke wody z akwa do sklepu i poprosić, aby Ci sprawdzili, możesz też sprawdzić na stronie wodociągów swojej miejscowości, powinno się mniej więcej zgadzać z kranówką. Oczywiście możesz też kupić te testy, odradzam paski 6w1 czy podobne cuda- są niemiarodajne i potrafią nieraz w błąd wprowadzić, lepsze kropelkowe.

Uważam, że filtr masz za słaby, mało wydajny i bez możliwości rozwinięcia się potrzebnej ilości bakterii nitryfikacyjnych w nim [brak mediów-tylko gąbka i to mało], na 100l akwarium filtr powinno się kupić od 150l wzwyż, nie do 150l- niestety takie są realia.

Chemia jest niepotrzebna, nie lej uzdatniaczy, raczej chloru nie masz w kranie, możesz upewnić się jeszcze na stronie wodociągów.

Co do dalszej obsady będzie można podpowiedzieć, kiedy poznamy parametry wody, wymiary zbiornika, radzę dokupić dodatkowy filtr, bo im więcej zwierząt tym potrzeba filtracji większa, proponuję też większą ilość roślin- ułatwiają utrzymać stabilność akwarium i zapewniają schronienie przyszłym rybkom.

Ogólnie ładnie się prezentuje zbiornik, ale mogą zacząć się kłopoty.
kamil9674
Posty: 11
Rejestracja: 03 mar 2018 22:28

Post autor: kamil9674 »

Wymiary zbiornika: 80x35x40
A jaki filtr do tego bylby ok?
Bo w sumie dopiero kupiony nowy filtr i szkoda go teraz wymieniac na kolejny nowy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ten zostaw jako filterek mechaniczny. Do niego dokupiłbym coś, co pomieści media dla bakterii, najczęściej ceramika, czyli filtr zewnętrzny- nie zajmuje miejsca w zbiorniku i przy okazji nie szpeci go. Tańsza opcja to filtr kaskadowy np.tej samej firmy co masz- FZN3, możesz też zastosować filtr kubełkowy, ale one są droższe, najtańszy ostatnio polecany przez użytkownika forum o jakim czytałem to "chińczyk" HW302 [ja nie miałem z nim nigdy do czynienia], na znanym portalu aukcyjnym możesz sprawdzić, na YT są filmiki przedstawiające je.
Minusem kaskady jest konieczność wycięcia otworu w pokrywie, ale mi to nie przeszkadza, kubełek natomiast powinien stać poniżej akwarium, dobrze jak można go schować do szafki, na zewnątrz potrafią hałasować [zależy od modeli i ucha posiadacza].
kamil9674
Posty: 11
Rejestracja: 03 mar 2018 22:28

Post autor: kamil9674 »

Ten fzn3 spoko jest i nie drogi ale znowu nie zamknę później pokrywy a nie chce zabardzo jej niszczyć wycinajac coś także co bym mógł kupić za 150 zł z filtra zewnętrznego, żeby postawić gdzieś z boku i normalnie zamknąć pokrywę.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ludziska boją się ciąć pokrywy, a one są z reguły do tego przygotowane, mają takie rowki gdzie plastik jest cienki- zwykłym nożem wycinałem, można wyciąć tak, że po założeniu filtra nie ma praktycznie w ogóle dziury...
kamil9674
Posty: 11
Rejestracja: 03 mar 2018 22:28

Post autor: kamil9674 »

Znalazłem jeszcze aquael filtr kubełkowy mini-kani 80 lub 120 albo mutikani 800 co myślisz? Czy zostać przy tym kaskadowym? Właśnie teraz patrzę i rzeczywiście są rowki zrobione nawet nie zwróciłem na to uwagi...
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

kamil9674 pisze:Mozecie doradzic jakie rybki mge jeszcze dokupic i ile moge ich miec na zbiornik 100 litrowy.
Skombinuj nurzańca, niech się rozrasta. Z rybami się wstrzymaj, niech popływają te, co masz. Akwarium dojrzeje, zmierzysz sobie wodę i dopiero wtedy będziesz się zastanawiał co dalej.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeżeli masz jak schować kubełek to bierz kubełek, najlepiej żebyś miał jeszcze możliwość schować/zagłuszyć go w szafce. Mam kubełek i kaskadę. Kaskada głośniej chodzi od schowanego kubła, kiedy na początku kubeł był na zewnątrz z tyłu akwa to było na odwrót.
Kubełkowe filtry maja przewagę w tym do czego filtry w ogóle służą- pomieszczą więcej mediów filtracyjnych, czyli lepiej oczyszczą wodę, bo włożysz więcej gąbki [o różnej ziarnistości], dasz więcej ceramiki, zeolitu czy lawy wulkanicznej, czy jeszcze czego innego, co uznasz za najlepsze dla zbiornika.
Jeśli miałbym wybierać z tych trzech, które wypisałeś byłby to multikani, ma przewagę- można go powiększać, od razu dokupiłbym 2 moduły, bo jeden w zestawie to za mało- 1 moduł to 1l mediów, 3l to już coś sensownego można tam upchnąć, dodatkowo cały czas można rozbudować filtr.
kamil9674
Posty: 11
Rejestracja: 03 mar 2018 22:28

Post autor: kamil9674 »

Troszke dosadziłem roslin, tak to teraz wyglada.
https://images84.fotosik.pl/1011/ef66f5b4fef3648a.jpg

Filtr zewnetrzny dokupiłem aquael versamax fzn 3

zamówiłem równiez purigen bo korzenie wciaz barwia wode, wczwsniej były moczone z 3 tyg i 3 razy gotowane.

Zrobiłem testy:
CL2 - 0
pH - 7,6
KH - 15
GH - 8
NO2 - 0
NO3 - 0
kamil9674
Posty: 11
Rejestracja: 03 mar 2018 22:28

Post autor: kamil9674 »

Prosze o pomoc w obsadzie rybek.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

poszukaj na stronach ryby akwariowe według swoich parametrów wody i wielkości akwarium.można tam dobierać obsady względem różnych parametrów
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ