Tworzę baniak - lista zakupów!? Coś do zmiany?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mom zdaniem źle postawione pytanie . Dla przykładu : bardzo mi sie podoba popularny nurzaniec (łatwy - rosnie czy tego chcesz czy nie ) a żona ma to zielsko alergię - najlepiej całe akwarium obsadziłaby żabienicami ( większość też proste w uprawie) ale ja mogę tolerować najwyżej 1 max 2 sztuki w akwarium
Więc jak widzisz gusta są różne i musiałbyś najpierw wymyśleć jakąś aranżację a potem postaramy sie skorygować obsadę .
Może zamieść jakies zdjęcie zbiornika któy Ci sie podoba i który w miarę odzwierciedla Twój gust .
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Rozumiem.
Z tym zdjęciem dobry pomysł;

Obrazek

Już tłumaczę jakbym chciał żeby to wyglądało.
Zamówiłem 2 korzenie (15-25cm) więc chciałbym korzeń w akwarium.
Jako podłoże to coś o barwie brązowej lub czarnej (ze względu na krewetki)
Tło w akwarium bedzie wyklejone czarną fototapetą bo mi się podoba kontrast między roślinami a takim tłem. A reszta to własnie rośliny, jakieś trawki tego typu co zdjęcie wyżej.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Mimo wszystko grzalke bym dal 100W, bedzie wystarczajaco i nie bedzie zjawiska ze biedna 50W chodzi 24/7, co czesto bywa u tanich producentow zanizajacych parametry.

Swiatlo tez powinno byc okej dla wiekszosci roslin, aczkolwiek z wymagajacymi trawnikami bym sie wstrzymal, ewentualnie dolozyl kolejna trzecia belke.

Powodzenia
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

To na tym zdjęciu to wszystko rośłiny łatwe i nie wymagając eświatła .
Wokół lewego korzenia masz kryptokoryny - te potrzebują żyznego substratu a nawożenie słupa wody jest sprawą marginalną . W naturze rosną zwykle na stanowiskach bagiennych w zacienionych miejscach typu strumień leśny itp

Wszelkim mchom które zwykle obsadza sie na korzeniach zupełnie jest obojętne podłoże ( w sensie substrat) . One i tak wszystko czerpią zesłupa wody więc wymagają umiarkowanego (skąpego) nawożenia co wydaje sie logiczne .

centralnie (te rozbudowane listki) to hyrokotyle leuocephala - tej rośłinie też jest obojętne co jest pod piachem - ona rośnie jako pływająca a możesz ją przyczepić gdzieś - wszystko jedno i tak zarośnie cały zbiornik

Tutaj nie widzę żadnych trawników więc światło będize ok - ew. możesz zastosować hydrocotyle tipartita japan - w zaleznośći od upodobań (Twoich) możesz pozwolić piąć sie po korzeniach , wypełniać miejsce miedzy korzeniami tworżać wielką plechę lub nawet zachęcić ją do płożenia tworząc swoist dywan - prawie trawnik . Rónież małe wymagania z tym ż chętniej sie będzie płożyć przy świetle rzeu 0,5W/l
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

no to świetnie czyli zdecyduje się na pewno na ''hyrokotyle leuocephala''
Kryptokoryny jakiś konkretny substrat? żebym miał już jasność mógł zamówic i go miec...
A ta trawka w tylnym planie wysoka i żywo zielona to co to takiego??
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

zapewne jakiś nurzaniec- nie wymaga jakiejś super gleby, ale potrzebuje minimum 5cm grubości podłoża
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

nie widzę dokładnie ale trochę grube to - czy niejest to przypadkiem cryptocoryne spiralis?

Jeżeli jakieś pojedyńczą kryptokoryne wsadzisz mozesz sie posiłkować kulkami .
Wobec niesprecyzowanych [planów ad. obsady i/lub większej ilości roślin korzennych (tak to nazwijmy) lepiej zastosować jakiś substrat .
Możesz zastosować żiemię ogrodową lub torf ogrodniczy ale UWAGA : częśc z tych substratów zawiera rózne dodatki np wapno, kreda itd które dyskwaifikują do zastosowan akwarystycznych . Jak już to najtańszy czysty torf bez żadnych ulepszaczy .

Dobrym i wielokrotnie przezemnie sprawdzanym a przy tym tanim substratem jest : http://allegro.pl/podloze-akwarystyczne ... 06889.html
Zasadnicza róznica w stosunku do czystej ziemi ogrodowej jest duża zawartośc gliny i węgla drzewnego które znakomicie poprawiają skutecznośc tego podłoża . Alternatywą może być substrat http://allegro.pl/aqua-soil-podloze-na- ... 69911.html
Ten drugi kilka razy też stosowałem ale ostatnio z premedytacją wybrałem ten pierwszy - być może subiektywnie ale oceniam go wyżej
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

świetnie, czyli założenie bedzie takie że kupuje tą ziemie ogrodową jako substrat w odpowiedni sposób robie warstwe na dnie akwarium a pozniej robie warstwe zwiru kwarcowego czarnego, zgadza się? :idea:
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Yyyy...tak- warstwa substratu ja wiem max 2cm chyba wystarczy, a żwirku na to minimum 5cm
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Rozumiem. Po jakim czasie ten substrat się (wypłuka)?, lub zabraknie w nim substancji odzywczych dla roslin? Wtedy potrzebne bedzie nawożenie np. kulkami tak?
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

grej33 pisze:Po jakim czasie ten substrat się (wypłuka)?
Rosliny mocno korzeniowe takie jak wszelkiego rodzaju Cryptocoryne, Ehinodorus, czy nawet Lotus o rozbudowanych systemach korzeniowych beda bardzo mocno czerpac z zasobow substratu i np. w przypadku substratow aktywnych moze dojsc do wyjalowienia juz nawet po 6miesiacach. Ziemia ogrodowa czy tam z lasu starczy na 2 - 3 lata bez problemu, aczkolwiek czesc roslin bedzie bazowac na substracie a reszta na pokarmie w toni wodnej wiec nawozenie tez bedzie potrzebne. Przez pierwsze miesiace przed stabilizacja podloza bedzie bardzo duzo oddawania tego co w ziemi wiec, z doswiadczenia mozna powiedziec ze duzo mikro bedzie plywac w toni wodnej.

Osobiscie bym nakopal ziemi z lasu i pomieszal z kulkami G/T zasypal i mial spokoj na kilka lat. Substraty aktywne, nie sa zle ale rosliny w naturze na nich nei rosna :)
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Substratu aktywnego nie chce. Chciałbym bazować na ziemi chociażby tej którą podał goldi - ziemia akwarystyczna ogrodowa. W późniejszym okresie można te kulki G/T do takiego podłoża też dodać i będzie to 'zastrzyk' :lol:
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

grej33 pisze:Substratu aktywnego nie chce. Chciałbym bazować na ziemi chociażby tej którą podał goldi - ziemia akwarystyczna ogrodowa. W późniejszym okresie można te kulki G/T do takiego podłoża też dodać i będzie to 'zastrzyk' :lol:
Podloze przygotowuje sie najpierw (przed wlaniem wody), a nie potem. Jak sobie wyobrazasz grzebanie w podlozu z ziemia i dokladanie kulek? Wszystko sie robi przed wlaniem wody. Akwarium na ziemi jest bardzo delikatne i nawet odmulanie nie umiejetne moze doprowadzic do rozwalenia proporcji/zawartosci pierwiastkow w wodzie. Dobra ziemia starcza na lata, wiec watpie zebys musial cokolwiek dokladac. Czym sie rozni ziemia z lasu od tej sprzedawanej w akwarystycznym?

Idac tokiem myslenia kolegi goldi_ nie obrazajac nikogo, to owszem bedzie to ''zastrzyk'' ale dla glonow w momencie grzebania i dokladania czegokolwiek w ziemie he he
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

no naturalnie wiem że pierw przygotowywuje sie podloze a potem wlewa wodę, ale myslalem że kulki torfowe można po jakimś czasie zaaplikować, ale jezeli ma miec to negatywny wpływ i z tego co mowisz ziemia starczy na lata i rosliny bedą odżywione to po prostu zrobie warstwe ziemi, na to zwir kwarcowy i później ewentualnie po obserwacji będę nawoził (jeżeli wyda się to konieczne)
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Te podłoża o których piasłem oczywiście nie są aktywne ale też w tzw "późniejszym okresie " nie wymagają ingerencji np kulkami GT .

Zastrzeżenia do przedazeń i tzw grzebania w podożu są, moim zdaniem, mocno przewymiarowane. Jeśli zaś napradę obawiasz sie skutków przesadzeń i/lub przewidujesz częste grzebanie w podłożu zastosuj siatke lub jakaś firankę miedzy substrat a wartwę piasku. W tak wykonanym podłożu wiele razy przesadzałem np żabienice które to jak wiadomo mają silnie rozbudowany sytem korzeniowy .
Rózne inne przesadzenia nie powodowały żadnych problemów z glonami i znaczącym zaburzeniem parametrów

Ten substrat o którym podawałem wywaliłem po 2 latach wcale nie z powodu jego wyczerpania lecz z powodu gruntownego zmiany aranżacji
ODPOWIEDZ