Słaby wzrost roślin i brązowe liscie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Słaby wzrost roślin i brązowe liscie

Post autor: Mateusz26 »

Witam. Jak w temacie rośliny prawie wcale się nie rozwijają i dostały brązowe końcówki liści .. nie mam pojęcia co może być przyczyną..


https://zapodaj.net/76b2341aa7ae3.jpg.html
TAK TO WYGLĄDA


Rośliny to:
Eleocharis acicularis
Eleocharis parvula
Anubias

Ryby: 11 glojojadow z (1.5cm)
Bystrzyk Amanda 10szt
Danio kolor 1szt
karmienie raz dziennie

Woda:
CO2 z bimbru
Temp 25stopni
Kulki gliniane w podłożu oraz nawóz w tabletkach
Szyszki olchy 7szt
Nawóz Marco Green Aqua art wg zaleceń na opakowaniu
Potas i mikroelementy z aquaflorin wg zaleceń na opakowaniu
pH : 6.8
Reszty parametrów wody nie znam ponieważ nie posiadam testów.

Światło:
Świetlówka t815w
4x led 10w które nie świecą pełną mocą
Czas świecenia 12h

Zbiornik 80l
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

błędy w nawożeniu i/lub niewłaściwe światło
Nie podajesz żadnych parametrów wody więc trudno coś więcej ..

Stosujesz (jak piszesz) nawozy wg zaleceń producenta ale wątpię aby te zalecenia uwzględniały obecność kapsułek nawozowych oraz kulek .
Jedne jak i drugie są nieprzewidywalne i nie mamy kontroli nad uwalnianiem pierwiastków do słupa wody. Sprawa sie komplikuje o tyle że niekontrolowane uwalnianie jednego (nadmiar) powoduje blokowanie innego .

Z tego miedzy innymi powodu producenci różnych nawozów przestrzegają przed mieszaniem różnych medot/ różnych linii nawozowych .

Nawet nie wiadomo jakiięj to wielkośći zbiornik aby móc zastanowić sie nad światłem .
Zawartości CO2 też pewnie nie znasz
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Zbiornik 80 l jak napisałem
No niestety zawartości CO2 nie znam. Czyli rozumiem ze bez testów nic nie zrobię ?
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zrobisz, ale jak ślepiec, najpierw zaopatrz się w testy by wiedzieć jak działać...lub jak ja nie nawoź wcale i pozwól sytuacji rozwijać się samej. Rośliny albo padną, albo po podmiankach woda się oczyści i zielsko samo się ogarnie.
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Wyczytałem gdzieś w necie ze sa to krasnorosty.. nie podaje żadnej chemi poszła podmiana ok połowy wody i dołożyłem filtr wewnętrzny wyczytałem też żeby dać CO2 na full czy to prawda ?
Planuję robić dwie takie podmiany 20% w ciągu tygodnia lub półtora.
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mateusz26 pisze: wyczytałem też żeby dać CO2 na full czy to prawda ?
To nad wyraz ryzykowne działanie z uwago na obsadę - nie polecam .

Całe nawożenie biorąć zaróno mikro jak i makro a także CO2 oraz światło musi być dozowane na odpowienim poziomie . Wystarczy niedostatek jednego z elementów aby zwiększenie pozostałych nie dawało reultatu - i tak nie będą wykorzystane z uwagi na limitujące działanie tego jednego składnika . Wygogluj sobie "Prawo minimum Liebiga "

Aby nie było zbyt łatwo : spowodowanie jakiegoś nadmiaru spowoduje ( może spowodować ) blokady w przyjmowaniu innych pierwiastków . Niektóre pary wzajemnie sie aktywują a inne wręcz odwrotnie

To co radzi MarJan jest bardz rozsądne - aby doprowadzić do porządku należy najpierw zniwelować nadmiary a potem należy zastanowić sie nad jedną technologią nawożenia .
Wydaje sie że stosowanie gotowych nawozów do słupa wobec zastosowanych kulek i kapsułek nie będzie własciwe - co najwyżej po dokonaniu testów i/lub obserwacji może sie okazać suplementacja korekcyjna jakiś wybranych związków . Ale na to czas jeszcze .
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

A więc zrobiłem tak jak radzicie. Zostawiłem dodatkowy filtr odlaczylem CO2 całkowicie mi zrobiłem podmianke. Poczekamy zobaczymy :)
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Zaraz ! Hola
gdzie masz radę odłaczenia CO2 ??

Ja odradzałem ustawienie CO2 na maxa .
CO2 zostaw na dotychczasowym poziomie - nie ruszaj
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Ok CO2 zostawię Al chyba znalazłem rozwiazanie na słaby wzrost roślin. Mianowicie przylozylem do rogu akwarium lampkę aquaela led smart plant i w tym obszarze zauważyłem intensywne bĄbelkowanie eleocharisa parvula więc muszę poprawić światło a co do glonów zobaczę z podmianami
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Czy to krasnorosty czy inny rodzaj glonów ??

https://zapodaj.net/d93007953ae13.jpg.html
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Proszę o odpowiedź ;) Dodałem wkład węglowy do kubła i robie podmiany 2 razy w ciągu 1.5 tygodnia
Oświetlenie też zmieniłem na 7x dioda 3w full spectrum i 4x dioda 10w 6500k
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co dodałeś wkład węglowy do filtra? Podaje nawozy w toń wody i jednocześnie chcesz stosować węgiel? Przecież to się mija z celem. Nie rozumiem tego działania.

Dobrze, że zwiększyłeś oświetlenie. To powinno pomóc.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

tak jak Bara napisała węgiel i nawożenie mija się z celem.węgiel się dodaje do filtracji tylko wtedy gdy chcesz się pozbyć resztek lekarstwa po leczeniu w akwarium i poza tym jest całkowicie zbędny a w dodatku co miesiąc musi być wymieniany bo odda do wody to co pobrał.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

lysy68 pisze:tak jak Bara napisała węgiel i nawożenie mija się z celem.węgiel się dodaje do filtracji tylko wtedy gdy chcesz się pozbyć resztek lekarstwa po leczeniu w akwarium i poza tym jest całkowicie zbędny a w dodatku co miesiąc musi być wymieniany bo odda do wody to co pobrał.
Węgiel aktywny może działać równocześnie na dwa sposoby. Pierwszy z nich do absorpcja, czyli pochłanianie. Węgiel aktywny, dzięki swojej niezwykle porowatej strukturze wchłania usuwając z wody substancje organiczne, czyli między innymi substancje pochodzące z metabolizmu ryb, gnijących szczątków roślin, rozkładających się martwych zwierząt, czy też garbniki uwalniane przez drewno w akwarium. W tym przypadku węgiel usunie zabarwienie wody, wyłapie drobne zanieczyszczenia sprawiając, że woda stanie się krystalicznie czysta i wolna od nieprzyjemnego zapachu. Będzie miał też duży wpływ na zahamowanie wzrostu glonów takich jak krasnorosty, które powstają głównie na bazie nadmiaru związków organicznych w wodzie. Drugi sposób działania węgla aktywnego opiera się o zjawisko po podobnej nazwie, czyli adsorpcji. Adsorpcja to proces łączenia się cząsteczek, atomów lub jonów.
(Wycięte ze znanego portalu akwarystycznego)

Jest to nieprawda, teoretycznie węgiel może zacząć zwracać, lecz w praktyce akwaryjnej jest to właściwie niemożliwe. Aby węgiel zaczął zwracać wskaźnik pH musiałby być na ekstremalnie wysokim poziomie nie występującym w akwariach, a do tego musiałyby być także spełnione inne ekstremalne czynniki, które w praktyce oznaczałyby śmierć roślin i ryb.
(To rowniez)

A co do nawożenia to wegiel wylapuje niewielki procent nawozów ;)
Poza tym ograniczylem nawożenietylko do CO2
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Mateusz26 to co napisałeś to prawda. Można nawozić i stosować węgiel (nawożenie trzeba będzie zmodyfikować). Węgiel niczego nie odda do akwarium, to bujda. Nigdy w akwarium nie będzie takich warunków, żeby cokolwiek zwrócił.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ