[72 L] Zbiornik - ten pierwszy

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

Fajnie, jak dla mnie teraz lepiej wygląda. I jest pole do popisu dla trawnika :D Akurat zamawiałem roślinki, też parvule, więc zdecydowałem się na -nie in vitro- zobaczymy jak pójdzie :) A już w koszyku miałem in vitro, i zaglądnąłem tutaj :P
Widziałbym coś u Ciebie na tym korzeniu, nie znam się więc konkretów nie proponuję, ale korzeń pierwsza klasa :D :D :D :D :D
Obrazek
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Witam.
Obserwuje moj trawnik w akwarium, no i niestety nie chce ruszyć i wygląda marnie. Jestem gotowy go usunąć, co o tym myślicie?? Mógłbym go wyjąć i jeżeli to uwazacie za słuszne to przejechać do zoologa i kupic jakiś inny trawnik no i próbować (czy moze lepiej zamawiac z neta z duzych firm??)

Parvula
Obrazek

Subulata Sagittaria
Obrazek

trawniki słabo :roll: to jak zaliczac zoologa po jakiś trawnik czy trawniki w przecietnym zoologicznym mogą stanowic jakiś problem w zbiorniku?
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Faktycznie pada Ci Parvula z Sagittaria, widac ze im brakuje tego i owego, ale wyrwyj jedna rosline i zobacz czy puscila juz boczne odrosty i czy pod zwirem sa juz nowe rosliny, ktorych jeszcze nie widac? Jak zaczna gnic to usun i poszukaj czegos innego.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Przewinałem temat od początku i zdaje sie że jest przyczyna - światło .
Piszesz że masz 24W w zbiorniku 75 l w dodatku wymiary odbiegaja od standardów (stosunkowo wysoki - kostka)

Masz mało światła a w dodatku ośmielam sie watpić w te 24W i obstawiam że mozna liczyć gór 15W (optymistycznie) .
Przy dostarczeniu udpowiedniego światła dla parvuli sessiflora powinna już wychodzić z akwarium .
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

goldi mam drugą belke 16 watową [LED] moge ją dorzucić do akwarium bedzie wtedy łącznie 40W na 72L próbować?
choć wydawało mi się że ta 24W jest dość mocna, ale to może tylko moje ''wydawanie'' bo tak naprawde to się na tym nie znam. Dołoże może drugą belke bo akurat mam i zobaczymy?? Zbyt mocne światło nie załatwi mi pozostałych roślin??
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

no jasne .
Standarowo istnieje magiczna (umowna) granica 0,5W/l ale to zwykle nie dotyczy trawników . Myśle że powinieneś w tym akwarium mieć ok 0,8W/l

Z ciekawści zapytam : skąd wiesz że ta Twoja belka ma 24W ?
grej33 pisze: Zbyt mocne światło nie załatwi mi pozostałych roślin??
Nie ma obawy - to dalej nie jest dużo zwłaszcza biorąc pod uwagę moje watpliwości/podejrzenia ad. nierzetelnych danych tych lampek
To jest (jak sądze) przyczyna niepowodzeń wielu akwarystów vide bara , norbi itp
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Goldi to chyba samo sedno. Gdy podłączyłem drugą belke to nabrało to mocy, rzeczywiscie teraz jest to światło a nie ten półmrok który miałem (jakoś tego wczesniej nie zauwazyłem) No nic, w takim razie nie ruszam parvuli i sałaty, daje im jeszcze szanse z wiekszym oswietleniem. Dzieki za radę
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Z moich szacunków na odległość wynika że realnie masz teraz optymistycznie prawie 30W a to w sumie daje (optymistycznie )0,4W/l


Uwzględniając mimo wszystko mój optymizm oraz to że szkiełko jest stosunkowo wysokie dalej oświetlenie trawnika d..y nie urywa ale szansa jest :)

Jak dużo CO2 dozujesz ?
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Widać różnice gdy podłączam drugą belke.
Nie dozuje obecnie CO2.
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

parvula bez CO2 sąbo sie rozwija - po prostu jest
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Zauwazyłem jeszcze jedną rzecz, zdaża się np. ze sessiliflora limnophila robi się tak jakby biała. Nie wiem co to może być

Zdjęcie o godzinie 13:
Obrazek

na tym zdjeciu mi się podoba, ale pod wieczór zrobiła sie biała, ten kolor zielony jakby wyblakł, juz bywalo tak ale później jakby znowu wraca do normalnego koloru. Czyzby to spadek CO2? albo jeszcze coś innego?
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Powodów blaknięcia może być kilka . Do swoich eksperymentów z oświetleniem jedną z rośłin była własnei sessiflora .
Zauważyłem że ta roślina ze wszystkich była wrazliwa na udział UV we widmie .
Nawet do tego stopnia że wymiana diod na teoretycznie takie same spowodował radykalne zmniejszenie tego odbarwiania .
Ten chwast swego czasu bardzo mnie zainteresował włąsnie z powodu wyjątkowej wrażliwości na jakość oświetlenia . Wprawdzie rosnie toto wszedzie i w kazdych niemal warunkach ale mając obok siebie 6 zbiorników zasilanych z kilkusetlitrowego sumpa (wspólnego) obserwowałem powazne zmiany nawet nieznacznie ingerujac w oświetlenie . Bardziej niz inne rośłiny użyte w eksperymentach
PS
oczywiście mogą to być niedobory np żelaza lub CO2 a moje powyższe wynikało z korelacji z czasem świecenia .
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2018 9:08 przez goldi_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jak miałem tą roślinkę u siebie, to górne partie potrafiły mi się w ciągu dnia przy świetle wybarwiać delikatnie na brązowo-czerwonawy kolor, a w nocy po zgaszeniu światła wracało wszystko do normy. Z tego co się dowiedziałem że roślinki potrafią coś tam wydzielać i zmieniać barwę w celach ochronnych przy mocnym świetle. Z tego co wyczytałem w postach to dołożyłeś światła, może to jest powód przebarwień Twoich roślin.
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

tak ona w ciągu doby ma u mnie trzy różne kolory, ten biały mi sie najmniej podoba, wygląda cały czas okazale ale ten kolor ewidentnie nie jest zdrowy. To że się otwierają i zamykają to jest chyba normalne...
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nawożisz to jakos albo znasz przynajniej podstawowe parametry wody?
ODPOWIEDZ