350L jamnik - projekt

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

350L jamnik - projekt

Post autor: polorokendrolo »

Cześć.

Przymierzam się już od jakiegoś czasu do stworzenia mojego wymarzonego akwarium około 350 litrów 180x40x50 ( dł./szer./wys. ewentualnie coś koło tego) i chciałbym Was bardzo prosić o pomoc przy jego założeniu.Miałem kilka lat wcześniej akwarium 40L, ale gabaryt 350L lekko mnie przeraża i zarazem cieszy i w związku z tym mam sporo wątpliwości.Mam wiele pytań, na początek zaczne od ogółu.
Na początek szukam odpowiedniego baniaka,najchętniej jakiegoś gotowca z pokrywą.Przejrzałem już większość sklepów internetowych i takich gabarytów nie znalazłem. Czy możecie polecić mi jakieś szkło?Jakiś solidny sklep?A może na zamówienie?
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

wybrałeś niestandardowy wymiar więc pozostaje zamówić u szklarza i jak już to wybrałbym 180x50x50 .Z pokrywą też będzie problem gotowych brak a na zamówienie to pociągną cię cenowo ,pozostaje jak masz umiejętności robić samemu ,poczytaj o pokrywach z spienionego PCV albo bez pokrywy z wiszącą belką i tu też polecam samoróbkę nap. z diod led bo cena gotowych z butów wyrywa
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

Dzięki.
Początkowo z tego wymiaru chciałem zejść z głębokości do 30cm, ale wtedy akwarium traci głębie, więc wymiary 180x40x50 zostaną.W takim razie pozostaje mi szukać na zamówienie. Może polecisz mi jakąś sprawdzoną firmę?Pozostaje jeszcze rodzaj szkła...opti, float, 10mm, 12mm...
Szafkę zrobię sam, pokrywę myślę,że też.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

polorokendrolo pisze:Szafkę zrobię sam, pokrywę myślę,że też.
A szyby nakrywowe zamiast pokrywy i do tego belka DIY?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Najpierw rozejrzyj sie po okolicznych szklarzach zaoszczedzisz ma kosztach przesyłki a co do grubości szkła to fachowiec sam dobierze odpowiednie
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Z mojego doświadczenia wynika że okoliczni szklarze wcale nie są tańsi od wyspecjalizowanych producentów akwariów . Z doświadczenia tego również wynika że okoliczni szklarze PRZEWAŻNIE jakośćią wykonanej pracy nie dorównują wyspecjalizowanym producentom .

Chyba że masz w okolicy speca od akwariów ...
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Ja korzystałem z usług właśnie takiego lokalnego majstra i byłem zadowolony było to ok 10 lat temu . Zamówiłem wtedy akwa225l 110 x40x50 gość zaproponował szkło 10mm i wzmocnienia na całej długości klejone białym silikonem .Akwarium już nie posiadam ale wiem że istnieje do dziś i to w bardzo dobrym stanie zakład szklarski w którym powstało też ma się dobrze.
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

Z okolicznym szklarzem nie bardzo chcę eksperymentować.Chyba jednak wolę dopłacić parę groszy i zlecić to firmie, która się w tym specjalizuje - z tym że najbliższa mi jest jakieś 200 km stąd. Wstępnie robiłem rozeznanie cenowe i powiem, że ceny kosmos - przynajmniej za szkło Opti White, wybiorę raczej Float ( z resztą nie jestem pewien bo nie mam porównania, oczytałem się sporo i każdy chwali swoje).
Już myślałem żeby lekko zejść z długości z rozmiarów by zmniejszyć koszty.
Dziś oficjalnie zapytam o ceny różnych konfiguracji.

Odnośnie szyby nakrywowej i belki DIY, to wydaje mi się że to zbyt zdominuje mi całe pomieszczenie. Raczej wole zwartą konstrukcję, jakaś pokrywa i w niej LEDy ( z czasem może mi się odmienić
:lol: )
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Popieram post krzych_100
Szyba i belki led.
Jak nie masz kota, to pokrywa jest zbędna i do tego mniej estetyczna.
Obrazek
[126L] Dżungla
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

Raori pisze:Popieram post krzych_100
Szyba i belki led.
Jak nie masz kota, to pokrywa jest zbędna i do tego mniej estetyczna.
Kota wywaliłem już na zewnątrz i zrobiłem mu nowy domek :)
Do takiego rozwiązania muszę montować dodatkowe oświetlenie z góry (co wiąże się z dodatkowymi kablami, salon jest nowy a po wierzchu nie chcę ciągnąć kabli) lub zaprojektować specjalna szafkę z plecami, na co specjalnie nie mam już miejsca.

Edit: Wydaje mi się, że opcja bez pokrywy przy tej powierzchni powoduje duży wzrost wilgotności w pomieszczeniu.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

A tak odnośnie wymiarów akwarium to może powiedz co chcesz w nim trzymać bo to też ma znaczenie dla jednych ryb ważna jest wysokość a dla innych powierzchnia dna .Przy większej wysokości trzeba też uwzględnić większą moc oświetlenia jak mają być tam rośliny .Jak planujesz filtrację kubły zewnętrzne czy sumpa
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

andypl33 pisze:A tak odnośnie wymiarów akwarium to może powiedz co chcesz w nim trzymać bo to też ma znaczenie dla jednych ryb ważna jest wysokość a dla innych powierzchnia dna .Przy większej wysokości trzeba też uwzględnić większą moc oświetlenia jak mają być tam rośliny .Jak planujesz filtrację kubły zewnętrzne czy sumpa
Chcę trzymać raczej małe rybki np. ławica neonków i coś na dno, niedużego by je czasami czyściło. Celuję w dno jasne, żółte, piaszczyste z kilkoma długimi korzeniami, umiarkowaną ilością roślin ( jeszcze nie wiem jakich), parę suchych liści, może kilka kamyków- coś w stylu blackwater w wersji mocno light:), z jaśniejszą wodą, z dużymi kontrastami - miejscami żółte, mocno doświetlone podłoże i trochę czerni, brązy.
Odnośnie filtracji to wstępnie planuję jakiś filtr kubełkowy, zewnętrzny.
Co do konkretnej obsady roślinnej to jeszcze się nie zastanawiałem.

Dziś dostałem wstępną wycenę na szkło z dwóch firm i zdecyduje się chyba na standardowego Float #12, czarny sylikon, ze wzmocnieniami ( powinien wystarczyć?Czy #10 będzie ok?)- pokrywa do własnej roboty i później oświetlenie.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No to ja proponuję obejrzeć aranżację z mikrozorium i mchów osadzonych na kamieniach i korzeniach do tego jakieś anubiasy i jakieś większe żabienice po bokach .Przy zakupie podłoża obejrzyj piasek do piaskownic lub kwarcowy obydwa dostępne w marketach budowlanych worek 20kg za kilka złotych
Przy tej długości akwarium rozpatrzyłbym zastosowanie dwóch kubełków po obu stronach akwa lub kubeł i wewnętrzny .

Odnośnie pokrywy to najpierw przemyśl oświetlenie a potem dopasuj do tego pokrywę .
Przy zamawianiu akwa wziąłbym wzmocnienia na całej długości akwa a nie tylko na środku jak to jest w firmowych szkłach Co do grubości to 10mm powinno być ok ale jak cena 12mm nie wpływa znacząco na koszt to lepiej 12mm.
A tak z ciekawości to powiedz ile sobie życzą za takie szkiełko
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

andypl33 pisze:No to ja proponuję obejrzeć aranżację z mikrozorium i mchów osadzonych na kamieniach i korzeniach do tego jakieś anubiasy i jakieś większe żabienice po bokach .Przy zakupie podłoża obejrzyj piasek do piaskownic lub kwarcowy obydwa dostępne w marketach budowlanych worek 20kg za kilka złotych
Przy tej długości akwarium rozpatrzyłbym zastosowanie dwóch kubełków po obu stronach akwa lub kubeł i wewnętrzny .

Odnośnie pokrywy to najpierw przemyśl oświetlenie a potem dopasuj do tego pokrywę .
Przy zamawianiu akwa wziąłbym wzmocnienia na całej długości akwa a nie tylko na środku jak to jest w firmowych szkłach Co do grubości to 10mm powinno być ok ale jak cena 12mm nie wpływa znacząco na koszt to lepiej 12mm.
A tak z ciekawości to powiedz ile sobie życzą za takie szkiełko
Planuje raczej jeden solidny kubełek zewnętrzny i ewentualnie coś małego do środka, ale sam jeszcze nie wiem dokładnie co :)
Tak.Planuje wzmocnienia na całej długości, po obu stronach (dłuższym boku).Czy dodatkowo potrzeba jeszcze wzmocnienie poprzeczne na środku?

Co do samego zbiornika to pojawiły mi się wątpliwości czy z 10 czy 12 a różnica między tymi szkłami Float to 260 PLN (170x40x50). Bańka z #10 to wstępnie 620 PLN.Dla mnie nr 1 to wytrzymałość zbiornika.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

polorokendrolo pisze: Tak.Planuje wzmocnienia na całej długości, po obu stronach (dłuższym boku).Czy dodatkowo potrzeba jeszcze wzmocnienie poprzeczne na środku?

Co do samego zbiornika to pojawiły mi się wątpliwości czy z 10 czy 12 a różnica między tymi szkłami Float to 260 PLN (170x40x50). Bańka z #10 to wstępnie 620 PLN.Dla mnie nr 1 to wytrzymałość zbiornika.
bierz 10 z wzmocnieniem poprzecznym ten kawałek szkła to nie majątek
ODPOWIEDZ