350L jamnik - projekt

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

polorokendrolo pisze: Wydaje mi się, że opcja bez pokrywy przy tej powierzchni powoduje duży wzrost wilgotności w pomieszczeniu.
Trudno powiedzieć. W małym pomieszczeniu trzymam w regale 5 zbiorników przykrytych szybami. Można tak powiedzieć, że nadmiar skrapla się na szybach, a tafla wody jest przewietrzana. Nie zauważyłem, aby na elementach regału zbierała się wilgoć lub coś korodowało.
Uważam za to, że możesz sobie zrobić pokrywę sam i pod taką pokrywą instalować oświetlenie wedle potrzeb, bo można nie kupić takiej gotowej pokrywy.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

W takim razie decyduje się na bańkę 170x40x60 #10 (producent zapewnia że #10 wystarczy), ze wzmocnieniami wzdłużnymi i jednym poprzecznym.

Czy są jakieś specjalne wymagania co do długości wzmocnień wzdłużnych?Mam na myśli czy nie będzie przeszkadzać to przy orurowaniu od filtrów, pompek zewnętrznych.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Może przeszkadzać, choć orurowanie większych filtrów raczej ma większy promień zgięcia a wzmocnienia nie są klejone do samego końca, także rurki da się jakoś upchnąć...
Ja jeszcze zastanowiłbym się nad wysokością, bo przy 60 cm to raczej mocniejsze oświetlenie wchodzi w grę (lub usypanie grubszej warstwy podłoża), ale to i tak wyjdzie "w praniu".
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

Ups :oops: chodziło mi o 170x40x50.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeśli gdzieś tam w planach- odległych nawet- kołacze się chęć posiadania skalarów to 60cm wysokości jest dobrą opcją- podłoże z 5-10cm zabiera wysokości i prawdopodobnie około centymetr do brzegu szkła wody wlejesz, żeby się nie przelewała, a jak wiesz że skalary nigdy Cie nie będą interesowały, to rzeczywiście niższe będzie wygodniejsze czy to w doborze światła, czy grzebaniu rękami w zbiorniku czasem.
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

Na ten moment skalarów nie planuję i wygodniej mi ogarniać 50cm.

Czyli ETAP I - wybór szkła mam już za sobą :D

Rozpoczynam ETAP II - wykonanie szafki, to już muszę skonsultować z moim meblarzem:)
Wstępnie chcę wykonać stelaż z metalowego profila i obić to jakimś drewnem dodatkowo 3 lub 4 drzwi przesuwne, ruchome półki. Nie wiem czy do poziomowania zastosować 6 nóżek na gwincie czy może coś innego?
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

Szkielet z profila 40x40x3 ze wzmocnieniem pionowym 60x40. Będzie bez nóżek.

Mam jakiś problem z dodawaniem załączników. :(

https://zapodaj.net/6c528668894f5.png.html
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2018 11:11 przez polorokendrolo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wstawiaj zdjęcia na serwery zewnętrzne, np. Fosik i podawaj nam linki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

Rama już pospawana.Dzisiaj malowanko.
https://zapodaj.net/bf585eeb93200.png.html
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

Rozglądam się za jakimś stosunkowo tanim filtrem zewnętrznym tak na 350L. Czy możecie polecić coś sprawdzonego, sensownego?Czy np. w takim filtrze jest możliwość napowietrzania wody czy też pompkę trzeba instalować osobno?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

polorokendrolo pisze:W takim razie decyduje się na bańkę 170x40x60 #10 (producent zapewnia że #10 wystarczy), ze wzmocnieniami wzdłużnymi i jednym poprzecznym.
Raczej bardzo szpecace te wzmocnienia . Sądze że 10 bez wzmocnień da rade a już to wzmocnienie poprzeczne to moim zdaniem nadgorliwość .

Nieco krótsz akwarium (140) mam ze szkłą 8mm żadnych wzmocnień i żadnych odkształceń po zalaniu .

PS
jak robisz na zamówienie zbiornik i obawaiasz sie o doprowadzenie węży ze wzgl na wzmocnienie przanalizuj przelot przez szkło albo w dnie albo w ścianie bocznej .
Mam kilka takich zbiorników i uwierz: wygoda i estetyka nie do podrobienia
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

Spoko,ale zamówiłem szkło już 2 tygodnie temu :D
To mój pierwszy tak duży zbiornik, następny będzie na pewno idealny :D
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

A to sorki :)

A jesli chodzi o to napowietrzanie:
najskuteczniejszym sposobem jest wprawienie tafli wody w ruch .Wystarczy nawet subtelne falowanie i stosunkowo niewielkie przmieszcanie sie tafli . Uzyskujemy to kierując odpowiednio wylot filtra . Żadne bombelki nie sa potrzebne chyba że komuś sie to podoba .

Niedawno strofowany przez żone że niby ryby sie uduszą zakupiłem test na zawartość tlenu. Okazało sie że tam bez bombelków miałem natleniona pow skali a w przygotowanym zbiorniku bez cyrkulacji ale z bombelkami też było dobrze chcoaz na skali sie mieściło z zapasem
polorokendrolo
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2018 14:17
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: polorokendrolo »

Też gdzieś czytałem, że wystarczy falowanie tafli, mógłbyś polecić jakiś sensowny kubełek?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

zależy co rozumiesz jako "sensowny"

Z używanych przezemnie mógłbym polecić Hanzy HW lub EHEIMA ale to skrajne półki cenowe

Z kolei najgorszym filtrm z jakim sie spotkałem to terta (skończyła na śmietniku) - również JBL nie zwala z nóg - głosny a wydajnością nie grzeszy

Kolega zainwestował w IKOLA 450 i (bo) wydał mi sie symaptyczny
ODPOWIEDZ