[63L] lordnero11, dzienniczek.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Według mnie lepiej wizualnie jak tamten poprzedni.
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

No nie ulega wątpliwości :)
Obrazek
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Mój Dragon Stone miał przyjemność spotkać się z betonem, też przyszedł o wiele za duży ;p
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

AleksanderK pisze:Mój Dragon Stone miał przyjemność spotkać się z betonem, też przyszedł o wiele za duży ;p


Hahha no to dość ryzykownie :D Na "zrzut" to bym się nie zdecydował.... pewnie rozsypało by się w mak :)

Mała podmianka wody nastąpiła, póki rybek nie ma, a mimo moczenia/mycia, kamienie dość zabrudziły wodę. Jutro Pewnie dotrą roślinki, zrobię jeszcze raz wymianę paru litrów, chyba że filtr sobie poradzi :

Obrazek

P.S. - w filtrze który mam (Ikola150) jest jakaś jakby gąbka + woreczek z węglem. Czy mogę sobie dokupić jakiekolwiek wkłady filtrujące, i nasypać do filtra po prostu ile się zmieści ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Posadź rośliny w końcu. Tak dziko ma być?
Obrazek
[126L] Dżungla
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

Raori pisze:Posadź rośliny w końcu. Tak dziko ma być?
Będą, będą :) Pisałem, że prawdopodobnie jutro dotrą :) Będzie sadzone... :shock: :shock:
Obrazek
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

skała dragon musi być dobrze sparzona i przepłukana pod ciśnieniem bo mogą się w niej znajdować resztki glinki,która może powodować lekkie zmętnienie ale ładnie ogólnie teraz wygląda :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wywal węgiel z filtra, daj na jego miejsce keramzyt lub ceramikę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jak BARA pisze z tym że osobiście zamiast wymienionych przez nia rozważałbym lawę wulkaniczną .
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

lysy68 pisze:skała dragon musi być dobrze sparzona i przepłukana pod ciśnieniem
W takim razie na 1000% za słabo wypłukałem :D zrobiłem już ze 3 podmianki wody i jest zdecydowanie lepiej.
BARA pisze:Wywal węgiel z filtra, daj na jego miejsce keramzyt lub ceramikę.
Przy następnej okazji w akwashopie kupie chyba coś na zamianę. I tak ten woreczek mi się nie podobał, ponad połowę za mały na miejsce które zostało w filtrze :)
goldi_ pisze:Jak BARA pisze z tym że osobiście zamiast wymienionych przez nia rozważałbym lawę wulkaniczną .
To już chyba na bogato ? :)

No i dzisiaj kolejna aktualizacja, jak przypuszczałem dzisiaj przyszły roślinki......
Wydaje mi się że trochę za mało, na pewno coś jeszcze dokupię :) Szczególnie na prawy tył. Szału nie ma, ale cały czas pocieszam się tym, ze to jednak moje pierwsze akwa "na poważnie"
8)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no i akwarium nabiera wyglądu :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

Witam, mała aktualizacja:) akwarium sobie dojrzewa powoli, wlałem bakterie przy zalaniu, i na razie wszystko idzie ok. Woda czysta, żadnych dziwnych rzeczy, myślę więc, że za niedługo zacznie się kolonizacja zbiornika :) Za niedługo jakieś foto wleci :P
Obrazek
Awatar użytkownika
grej33
Posty: 173
Rejestracja: 07 mar 2018 16:48
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: grej33 »

Hmmm ja nie jestem jakimś autorytetem w awkarystyce, ale zalałeś zbiornik 07.04 a dzisiaj mamy 15.04 to raptem 8 dni? Czy aby nie za szybko na kolonizacje zbiornika? :P badałeś NO2,NO3?
Dla przykładu ja po 14 dniach miałem takie stężenie NO2 że rybki by padły w szybkim tempie :)
[72L] - Opti, tetratec ex600 plus, h.e.l.p advanced soil
[30L] - Opti, versamax NFZ 1, advanced soil plants
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

grej33
Też się nie znam za specjalnie, dolałem na starcie bakterii, takich jak mój znajomy który również zakładał akwarium, z tym, że on rybki wpuszczał chyba po godzinie. Wszystkie żyją, i mnożą się jak oszalałe. Oczywiście moje akwarium to całkowicie odrębna rzecz :) Dodatkowo przy wymianie wody w małym akwarium, odlewam stamtąd (gdzie aktualnie fajnie sobie żyją rybki), i dolewam do tego akwa.
Wody jeszcze nie badałem, natomiast kiedyś przy małym akwa, żona badała wodę bezpośrednio z kranu (pracuje w wodociągach) i już taka była dość ok.
Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Czas się poznać, fragment z podręcznika akwarysty:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Cykl azotowy.

W wyniku odżywiania się ryb i ich procesu przemiany materii do wody są wydalane jony amonowe NH4+, które nie są bardzo groźne, lecz wp ewnych warunkach zamieniają się w silnie toksyczny amoniak NH3. W wodzie kwaśnej takie zdarzenie nie ma miejsca, w przeciwieństwie do wody o odczynie zasadowym, gdzie musimy uważniej przyglądać się jakości wody i stosować regularne podmiany wody np. co tydzień 20 %. W dalszej części cyklu azotowego bakterie nitryfikacyjne zamieniają szkodliwy amoniak na mniej szkodliwe azotyny NO2-. W dalszej kolejności cyklu azotowego bakterie nitryfikacyjne zamieniają azotyny NO2- na mniej szkodliwe azotany NO3-. Z kolei azotany częściowo są pochłaniane przez rośliny, a innym sposobem ich usunięcia jest częściowa podmiana wody. Bardziej wyszukany sposób pozbycia się azotanów to zastosowanie denitryfikatora, filtra, gdzie bakterie beztlenowe w warunkach beztlenowych absorbują tlen z NO3- i powstaje czysty azot uwalniany potem do atmosfery.




Proces zamiany związków szkodliwych dla ryb na mniej szkodliwe odbywa się przy współudziale bakterii nitryfikacyjnych. Proces ich wprowadzenia do akwarium to szczepienie. Stan, gdy jest ich na tyle dużo, by cykl azotowy mógł przebiegać sprawnie, mówimy o tzw. dojrzałości. Dojrzewanie akwarium przebiega w następujący sposób:
1)do dwóch tygodni rozwijają się bakterie Nitrosomonas, które rozkładają jony amonowe NH4+ i amoniak NH3 na azotyny NO2;
2)teraz przy obecności azotynów produkują się bakterie Nitrobacter, zamieniające azotyny na azotany; łącznie cały proces trwa do czterech tygodni.
Aby przyspieszyć proces dojrzewania akwarium, należy dostarczyć do niego związki azotu, najprościej przez wpuszczenie do wody np. dwóch ryb. One to będą produkować te związki w procesie przemiany materii.
Jeszcze lepszym sposobem na przyspieszenie dojrzewania akwarium jest:
- wypłukanie substratu z filtra dobrze funkcjonującego baniaka;
- zastosowanie środka chemicznego zawierającego szczepy bakterii:
- Hagen: Cycle;
- Sera: Nitrivec.
- Tetra: Baktozym.


Bakterie nitryfikacyjne gromadzą się w podłożu, lecz najwięcej jest ich w filtrze. Należy uważać by nie zniszczyć ich populacji np. przez stosowanie leków. Przy czyszczeniu filtra nie należy usuwać z niego całego substratu, by nie usunąć wszystkich bakterii.

Testy do pomiaru NH4+, NH3, NO2-, NO3- produkuje kilka firm: Tetra, Sera, Zoolek. Polegają na wymieszaniu odpowiednich odczynników z badaną wodą i porównaniu otrzymanego koloru ze skalą barwną.

Dopuszczalne stężenie w wodzie dla:
- NH3 (amoniak): <0,020 mg/l woda jest ok
- NO2- (azotyny) : <0,1 mg/l woda jest ok; 0,1 - 0,3 mg/l stężenie o niewielkiej szkodliwości; 0,3 - 0,5 mg/l stężenie szkodliwe przy długotrwałym działaniu; 0,5 - 1 mg/l stężenie szkodliwe, potrzebna podmiana części wody; > 1mg/l zagraża życiu ryb, potrzebna podmiana większej ilości wody oraz czyszczenie akwarium, sprawdzenie poprawnego działania filtra
- NO3- (azotany) : dopuszczalne stężenie w wodzie to 50 mg/l
Woda z kranu może nie mieć NO2 czy NO3- tam nie żyją ryby i nie kupczą toteż woda nie jest oczyszczana przez bakterie, przecież każdy podmienia wodę, w znacznej części z kranu, aby właśnie pozbyć się związków azotu...
Bakterie, które dałeś muszą się rozwinąć, jeśli nie wytrzymasz i już musisz to wpuść maks ze 4 małe rybki- dadzą pożywkę dla bakterii, a te będą się na mnażać, jak od razu wpuścisz całą obsadę, to ta niewielka ilość bakterii wody nie oczyści, nie rozmnoży się dość szybko, aby wodę oczyścić, a ryby kupczą cały czas i zaczną się truć swoimi wydalinami....znajomy miał szczęście, ryby jednak żyją i coś czują, lepiej postępować z nimi świadomie.
ODPOWIEDZ