[72l] Zaczynamy od nowa

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

luki1532
Posty: 10
Rejestracja: 06 kwie 2018 9:47
Lokalizacja: Parczew

[72l] Zaczynamy od nowa

Post autor: luki1532 »

Witam, chciałbym poradzić się odnośnie mojej obsady i wyposażenia w akwarium (chodzi mi o wskazanie błędów, konieczności zmian czegoś itd).

Zacznijmy od obsady akwarium:
RYBY:
-Gupiki ok. 20-25 szt. (Rozmnożyły się, nie sposób policzyć)
-Neon Inessa 4 szt.
-Kiryski 4 szt.
-Glonojad 5 szt. (2 duże i 3 malutkie)
-Gurami złocisty 1 szt. dostałem kiedyś od kolegi i tak już została jedna sama, żyje już u mnie 2 lata)

ROŚLINY:
Kilka sadzonek jakiegoś annubiasa (W załączniku zdjęcie)
Jako podłoże żwirek (nie wiem jaki rozmiar)

SPRZĘT:
-Akwarium profilowane o pojemności 72-75l
-Filtr zewnętrzny HW-302
-Pompka Aquael FAN2 (Pełni w tej chwili rolę napowietrzacza),
-Zakupiłem napowietrzacz Aquael Mini Boost 100 (więcej w szczegółach),
-Listwa LED RGB (świetlówka się spaliła a zestaw led był w promocji to wziąłem)

No to teraz szczegóły odnośnie akwarium:
Tydzień temu zostało założone od nowa, ponieważ woda była strasznie mętna i zielona mimo podmian. Do ubiegłego tygodnia jedynym filtrem był ten z pompki FAN 2, jednak kupiłem zewnętrzny aby posiadało filtrację biologiczną. I tutaj zaczął się problem. Filtr chodzi bardzo dobrze, więc wyjąłem pompkę z akwarium. Wyjechałem na studia, wczoraj wróciłem do domu a wszystkie rybki (poza glonojadami i kirysami) pływały przy powierzchni (4 padły - gupik, 2x neon i jeden mały glonojad). Wrzuciłem więc spowrotem pompkę tak aby ładowała tlen do akwa i po godzinie wszystko wróciło do normy - rybki pływają po całym akwarium. Stwierdziłem że to przez brak tlenu i zamówiłem sobie napowietrzacz. Teraz proszę o komentarze i porady czy dobrze zrobiłem, co zmienić itd. Mimo iż akwarium mam około 3 lat to jednak wcześniej nie przykładałem wagi co tam jest itd., teraz chciałbym jednak mieć jakieś pojęcie o tym. Z góry dziękuję :)

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2018 9:24 przez luki1532, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Na wstępie gratuluje pomysłu z zakupem sporego jak na to akwarium filtra zewnętrznego - to bardzo dobry krok .

Cała reszta akwarium jest tak .. trochę dziwna .
obsada : własciwie chyba tylko gupiki tam stykna

neony maja absolutnie odmienne wymagania od gupików- potrzebują wody lekko kwsnej i miekkiej czyli takiej która z krany zwykle ni epłynie

kiryski pomijajc wodę (nie znamy parametrów) wymagaja piaszczystego podoża a Ty masz nie tyle żwirek ile grys 9jeśli dobrze widzę ) a wiec najgorsze z możliwych podłozy

Glonaojady (co by to nie było) potrzebują wody raczej miekkiej i nie zasadowej w dodatku potrzebują drewna . Ten grys na dole tez nie jest fajny dla niech . Wielkość zbiornika co najwyżej jako tymczasowe.

Filtracja :
filtr zewnętrzny t fajny potencjał . Pozostaje ustalić co tam masz do niego włozone oraz jak masz rozwiązaneą kwestie cyrkulacji wody . Przy własciwym ustawieniu wlotu i wylotu nie potrzebujesz żadnego napowietrzacza . Żadne bombelki (chyba ze lubisz) nie załatwia napowietrzania tak jak pofalowana powierzchnia wody np przez deszcownicę które zresztą masz w komplecie z tym filtrem

najważniejsze jednak to jak sie wydaje niedorzałe akwarium . Piszesz że założyłeś tydzień temu i to każe sie domyśłać przyczyny padnięcia ryb - zatrucie związkami azotu.
Żeby nie robić tutaj wykłady poczytaj wyszukaj " cykl azotowy w akwarium"
Z tego wyniknie że min to 3 tygodnie potrzebuje zbiornik żeby przyąjąc jakieś ryby.

Kwestia aranżacji niech nie istnieje - co sie komu podoba ale zwiekszenie ilości rośłin zwłąszca szybkoroznących z pewnością korzystnie wpłynie na kondycje akwarium
luki1532
Posty: 10
Rejestracja: 06 kwie 2018 9:47
Lokalizacja: Parczew

Post autor: luki1532 »

W filtrze:
Ceramika, keramzyt i węgiel aktywny.

Jeżeli chodzi o parametry wody to jutro poszukam w zoologicznym jakichś testów i sprawdzę. Temperatura wody aktualnie 24 stopnie i zazwyczaj utrzymuje się w granicach 23-26 więc dużych skoków nie ma. Nigdy nie potrzebowałem stabilizacji grzałką.
Przed wpuszczeniem rybek akwarium stało tydzień (Wsypane było 5 płaskich łyżeczek Sanitalu) z włączoną pompką, w tym czasie ryby były w większym akwarium bez roślin na poprzednim podłożu.
Co w takim razie zrobić z neonkami,kiryskami i glonojadami?
Przerzucić je do mniejszego akwarium czy zostawić w tym i czekać?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Co do testów to dokładniejsze są testy kropelkowe z tym że droższe, ja używam testów Zoolek, może nie są jakoś wybitnie dobre jednak jako podstawowe testy mogą być wystarczające a i cena też jakoś wybitnie nie odstrasza.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Galeria.

Akwarium jest źle założone, brakuje w nim roślin zapewniających schronienie rybom i dpoczynek od światła.

Obsada jest źle dobrana - poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz. Skorzystaj z naszej forumowej encyklopedii.

Zasyp to podłoże piaskiem, usuń ozdoby - są nienaturalne, wstaw korzenie, dosadź więcej roślin.

Zmierz parametry wody, uporządkuj obsadę.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2018 13:24 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

luki1532 pisze:Co w takim razie zrobić z neonkami,kiryskami i glonojadami?
Ja bym sie zastanowił nad zmiana podłoża na piasek . Pozwoliłoby to zostawić kiryski .
Włożenie jakiegoś korzenia (np kosztem tego /tych zameczków) pozwoliłoby pomyślec zad zachowaniem glonojadów .
Zmieniając podłoże zastosowałbym jakiś substrat, nawet najtańszy i dosadziłbym jakies rośłiny.
To oczywiście jeden z możliwych scenariuszy ale zmierzający do jakiegoś minimum dobrostanu posiadanych ryb.

Ciagle nie wiadomo o procesie dojrzewania tego akwarium . Z jednej strony informacja o funkcjonujacym drugim zbiorniku co może sie okazać bardzo cenne a z drugiej storny np info o sanitalu który na pewno nie wspomaga dojrzewania zbiornika a podejrzewam że przeszkadza .
Obawiam sie że do zapanowania nad tym potrzebne jednak będa testy na zawartość NO2 .

Tak jak kolega wyżej zaznaczył, odradzam wszelkie testy paskowe z uwagi na mała wiarygodność wyników. Testy kropelkowe firmy zoolek sa chyba najtańsze i wystarczająco dokładne w typowych zastosowaniach. Wyjątkiem może być test na zawartość NO3 który pokazywał bzdury. Ten wprawdzie ponoć został poprawiony ale moje uprzedzenie do niego zostało.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Anubiasów nie sadzi się w podłoże, tylko mocuje na korzeniach, kamieniach, bo są efipitami a nie roślinami korzeniowymi.

Radzę dokupić zwartki (kryptokoryny), żabienice, mchy, wgłębkę, nadwódki itd.

Poczytaj o podstawach akwarystyki:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA pisze:Anubiasów nie sadzi się w podłoże, tylko mocuje na korzeniach, kamieniach, bo są efipitami a nie roślinami korzeniowymi.
Nie konieczni - kluczowym zagadnieniem jest głębokość sadzenia . Nie wolno przykrywać kłacza cała reszta może być w podłożu i bardzo dobre efekty sie tym osiąga .

BARA pisze:Radzę dokupić zwartki (kryptokoryny), żabienice, mchy, wgłębkę, nadwódki itd.
Można i tak jednak wiekszość żabienic osiąga spore rozmiary i wyboru należy dokonywać rozważnie choćby dlatego że ich sie nie przycina .
Wgłębka to moim zdaniem paskudztwo w akwarium - więcej z tego problemu niż korzyści .

osobiście sugerowałbym rośliny mające spory apetyt na związki azotowe np z okragłolistnych bacopa caroliniana która świetnie znosi wodę twardą jak i miekka zasadową i kwasną zmieniając w zalezności od warunków kształt liści i konstrukcje łodygi .
Może być klasyka typu nurzaniec na tylna ścianę - to rosnie w kazdych prawie warunkach nieźle stabilizując parametry przez swój apetyt

Podobnie limnophila sessiflora - rosnie jak głupie wcinając azotany .
To tylko 3 przykłądy odmiennych roślin o sporym apetycie i łatwości utrzymania
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ pisze:
BARA pisze:Anubiasów nie sadzi się w podłoże, tylko mocuje na korzeniach, kamieniach, bo są efipitami a nie roślinami korzeniowymi.
Nie konieczni - kluczowym zagadnieniem jest głębokość sadzenia . Nie wolno przykrywać kłacza cała reszta może być w podłożu i bardzo dobre efekty sie tym osiąga .
Zwróć uwagę jak głęboko posadzone są rośliny w akwarium Autora. Ja się tylko zastanawiam, czy to rzeczywiście są anubiasy, a nie żabienice? Bo na anubiasy nie wyglądają...

Wgłębkę posiadam od zawsze, jest bardzo dobry pochłaniaczem azotu, zacienia akwarium, daje schronienie rybom przypowierzchniowym. Bez problemu daje się porządkować i rośnie w zwartych płatach, o ile jest dobrze pielęgnowana.

Przypominam też, że glonojady "zbrojniki" (jaki masz gatunek?) wymagają bezwzględnie drewna do pozyskiwania celulozy będącej dla nich substancją balastową niezbędną do prawidłowego trawienia. Chcesz trzymać zbrojniki to zapewnij im korzeń i kokosy do skubania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

To na 100% nie jest żaden anubias . Prawdopodobnie to echinodorus amazonicus które zresztą sadzi sie dośc głęboko ( w przeciwieństwie do anubiasów) .

Co do wgłębki zgoda jeśłi założymy intensywna nad nią opiekę lecz ja (może błędnie) zakładam że rośłiny maja takowej nie wymagać
luki1532
Posty: 10
Rejestracja: 06 kwie 2018 9:47
Lokalizacja: Parczew

Post autor: luki1532 »

Czy oświetlenie LED jest dobre dla roślin? Bo czytałem gdzieś że nie i że lepsza jest tradycyjna świetlówka.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Oświetlenie LED jest dobre dla roślin, gdyby się nie sprawdzało to tradycyjne świetlówki nie byłyby przez nie powoli wypierane. Po prostu tradycyjne świetlówki są sprawdzone i bez problemu znajdziesz informacje ile i jakie konkretnie światło z nich, LED nie jest jeszcze tak poznany, LED LED-owi nierówny, ale jeśli ktoś ma wiedzę i wie konkretnie jak zastosować LED-y to będą lepsze od świetlówek- nie trzeba zmieniać co roku, nie tracą mocy, żrą o wiele mniej prądu. Mam ledy, zielsko rośnie, nie znam się na oświetleniu- po prostu kupiłem gotowce z nadzieją, że będzie dobrze...nie jest najgorzej, ale ktoś doświadczony na pewno lepiej by dobrał światło...
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zamek z niebieski z wieżami bardziej pasuje do jasnego podłoża. Jeżeli wprowadzałbyś piasek dla kirysków, to kup ciemniejszy i zamek po lewej będzie do niego pasował. A jak a sądzisz roślin, to będzie o jeden za dużo,i koncepcja „Dwóch wież” może być zagrożona. :mrgreen:
Obrazek
[126L] Dżungla
luki1532
Posty: 10
Rejestracja: 06 kwie 2018 9:47
Lokalizacja: Parczew

Post autor: luki1532 »

Wyrzuciłem z akwarium oba zamki, włożyłem korzeń i kupiłem 2 rośliny: bacopa crenata oraz alternathera lilacina. Wyjąłem pompkę i założyłem deszczownicę. O dziwo zbrojniki zainteresowały się roślinami, gupiki za to podskubują korzeń :)
Narazie nie zmieniam podłoża, zobaczymy co się będzie działo, ewentualnie zmienię w wakacje.
luki1532
Posty: 10
Rejestracja: 06 kwie 2018 9:47
Lokalizacja: Parczew

Post autor: luki1532 »

Korzeń strasznie zabrudził wodę, szykuję dzisiaj podmiankę bo boję się o rośliny (woda jest jak herbata i wydziela nieprzyjemny zapach). Wykonałem przed chwilą również testy (paskowe niestety, chwilowo innych w zoologicznym nie było, mają być pod koniec tygodnia) i oto wyniki:
NO3- - pomiędzy 25-50 ale odcień bliżej 50
NO2- - pomiędzy 2-5, myślę że około 3
GH - 16
KH - 10
pH - w granicach 6.8-7.2
Cl2 - 0

Gdy robiłem testy w sobotę to prawie wszystkie były w normie, poza NO3- które było lekko ponad normę. Czy to możliwe że korzeń zmienił parametry wody?
ODPOWIEDZ