Zakładanie akwarium i pierwsze problemy ( zakwit wody)

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Zakładanie akwarium i pierwsze problemy ( zakwit wody)

Post autor: Mrokus95 »

Witam,

Zgodnie z sugestiami zacząłem dążyć do pozbycia się mojego 25l zbiornika ( do dzisiaj wszystkie ryby jednak przeżyły ;) )na rzecz 200l baniaka. Wszystko byłoby dobrze, chęci i ogólna wizja są ale oczywiście bez problemów się nie obejdzie.
Zaczynając od początku, akwarium zostało założone na ziemi ogrodowej (2cm) , na to żwirek 1-3mm kolor mniej więcej jasny brązowy( 3-4 cm). Do tego wytyczona plaża z piasku kwarcowego. Dla roślin dodałem też sporo kulek glinianych.

Połowa akwarium jest z sadzonkach, z tego co obserwuję część stoi w miejscu, a większość ładnie rośnie. Tutaj to wina małego oświetlenia 60w, przyjdzie czas na jego zmianę, niestety nie wszystko na raz. Świetlówki świecą sterowane programatorem od 11 do 21:30.

Wodę filtruje Unimax 250, na wlot założyłem gąbkę by za szybko nie zamulić filtra, grzałka 150W, temperatura 27C. Akwarium stoi z dala od okien (3,5m) i grzejnika, raczej nie padają na niego promienie słoneczne.

Zbiornik zalałem w poniedziałek, przedwczoraj pojawił się problem z zakwitem wody. Problem na krótko załatwiłem filtrując wodę lampą UV 9W. Ale dzisiaj po odłączeniu widzę, że woda znowu zaczyna mętnieć. Do tego zauważyłem dzisiaj czarne kropki na korzeniu.

Czy to normalny przebieg dojrzewania zbiornika? Czy mogę coś poradzić na te problemy? Dzisiaj planuję pierwszą podmianę wody ok 30%.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poczekaj spokojnie aż akwarium dojrzeje. Wodę możesz podmieniać.
Nie stosuj teraz lampy UV bo wyjaławiasz wodę, a przecież czekasz aż się namnożą bakterie nitryfikacyjne.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Rozumiem, że w takim razie mam zostawić ten zakwit i czarne kropki na korzeniu w spokoju ? Za niedługo minie tydzień od zalania, myślę, że problem może potrwać jeszcze z tydzień, może dwa. Mylę się? Jak często podmieniać wodę i w jakiej ilości?

Myślałem nad dodaniem rogatka albo nurzańca. Ew coś na skały, których mam sporo. Zasugerujesz mi coś niewymagającego ? Czy lepiej aktualnie nie grzebać?

Bardzo dziękuję za rady :)
fzig
Posty: 45
Rejestracja: 16 sty 2018 22:12

Post autor: fzig »

Nie mylisz się, czekaj cierpliwie. Nie podmieniaj wody póki co. Daj szansę dojrzeć zbiornikowi.
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

To jak to w końcu jest z tą wodą? Podmieniać ci nie podmieniać ? ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jedną z mozliwych przyczyn jest nadmiar fosforu więc wypadałoby ten parametr zmierzyć. Jeśłi nie jesteś w stanie tego ustalić podmień wodę . Dzięki temu obnizysz poziom fosforanów (przy okazji inne związki tez )

Stosuj nadal lampę UV - poprawnie montowana ma niewielki wpływ na namnażanie bakterii nitryfikacyjnych a niszczy zarodniki upirdliwego glona

Równoległe stosowanie Carbo w daec 2lyb 3 razy większej spowoduje uszkodzenie glonów i skutecznie wspomoże walkę z nim

Ograniczenie światła równiez będzie sprzyjać walce z plqagą .

Proponuję również stosować watę fltracyjną wymienianą jak najćzęsćiej aby na bieżąco usuwać zarodniki


Oczywiście cześć z wyzej wymienionych zabiegów może spowodować opóźnienie procesu dojrzewania ale wydaje sie że nie masz wyjścia
.
Zakwit wody nie jest normalnym zjawiskiem przy dojrzewaniu akwarium chociaż częśto występujący . To że często występuje wynika z cżęstych błedów/ braku kontroli nad parametrami itd
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Minęły dwa dni od wyjęcia lampy, przejrzystość trzyma się na niezłym poziomie - widać całkiem dobrze obiekty przez metr wody. Myślę, że to po części zasługa tego, że rośliny dość energicznie ruszyły ze wzrostem - codziennie widzę nowe listki :)

Zamiast podmianki wody dolałem dzisiaj 15l, które wyparowało. Dam temu szansę, w razie pogorszenia lampa UV wróci do gry.

Co do montażu lampy to niestety nie mogę jej zainstalować w obiegu zwrotnym z filtra - średnica rur jest za duża. Za to wykorzystałem małą pompę przepływową od aquael'a, która mi zalegała. Pompa leży na pokrywie i ciągnie rurą wodę z akwarium do lampki UV. Z lampy UV woda wpada z powrotem do zbiornika po drugiej stronie akwarium. Jest to w miarę bezpieczne dla bakterii?

Zaopatrzę się w testy na fosfor oraz carbo. Może być takie?
https://allezoo.com.pl/31401-large_defa ... -nawoz.jpg

PS. Kupiłem ostatnio TROPICAL PREPARAT BACTO-ACTIVE. Może to służyć jako pożywka dla bakterii ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co kupowałeś niepotrzebną chemię? Pozwól zbiornikowi dojrzeć samodzielnie, nie lej "przyspieszaczy".
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Hmm, pomyslałem, że nie zaszkodzi ale ok, odstawię. A pochwalasz carbo ?
fzig
Posty: 45
Rejestracja: 16 sty 2018 22:12

Post autor: fzig »

Akwarystyka to sztuka cierpliwości. Czasu nie przeskoczysz. Na carbo przyjdzie czas. O ile uznasz, że musisz dodawać cokolwiek ;)
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Dzięki, za wszystkie odpowiedzi :)
Co do Carbo to odnośnie rady Goldiego. Podobno w razie czego ma pomóc zwalczyć ewentualny nawrót glonów.

Pozostaje czekać co dalej się będzie dziać.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Kiedy niby ma przyjśc czas na carbo ? No i dlaczeg nie teraz?
To wylinkowane jest OK
Mrokus95 pisze:Z lampy UV woda wpada z powrotem do zbiornika po drugiej stronie akwarium. Jest to w miarę bezpieczne dla bakterii?
całkowicie bezpieczne .
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakładanie akwarium i pierwsze problemy ( zakwit wody)

Post autor: mark_farina »

Mrokus95 pisze:akwarium zostało założone na ziemi ogrodowej (2cm)
Tu bym szukal przyczyny jesli zakwit wody sie powtorzy poraz kolejny, pozatym podloze/ziemia/substrat pochlania fosfor jak malo kto i oczywiscie tez go oddaje jak malo kto. Sprawdz sobie z ciekawosci poziom amoniaku.
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Witam ponownie, po krótkiej chwili spokoju znowu coś nowego pojawiło się w akwarium. Może ktoś mi powiedzieć co to za szaro-zielony osad na kamieniach? I jak z tym walczyć?
Od 2 dni stosuję carbo w płynie 2ml dziennie. Może to przez to ?
Dodatkowo pojawił się jakiś meszek na korzeniu oraz śmieci na liściach.

Pytałem w pobliskim sklepie zoologicznym o testy fosforu ale nie mieli więc w weekend wybiorę się do innego miasta po mały komplet testów.

Zdjęcie osadu
https://ibb.co/m5R79H
Oraz taki liść + chyba ślimak
https://ibb.co/dnPG3c
Meszek
https://ibb.co/ctkdGx
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Pierwsze zdjęcie niewiele mi mówi, jeśli chodzi o drugie to czy to są takie glutowate cosie? U mnie tak wyglądał początek pokazywania się sinic, chociaz nie chcę Cię straszyć i równie dobrze mogą to być glony zielone. Trzecie zdjęcie to normalne "coś" [tez forma gluta :P], co powstaje na korzeniu i powinno z czasem zniknąć samoistnie, nie chcesz czekać aż zniknie to ślimaki [np. ampularie] posprzątąją korzeń i śladu nie będzie.
ODPOWIEDZ