CO2

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Bgpiper
Posty: 86
Rejestracja: 12 gru 2005 21:36
Lokalizacja: Skierniewice

CO2

Post autor: Bgpiper »

hmmm zalozylem bimbrownie ale nie mialem dyfuzora i zrobilem ze strzykawki 5 ml tak jak na zdjeciu. : http://img93.imageshack.us/img93/1615/obraz0283yi.jpg
Tam na dole to tworzacy sie babelek CO2

Robi sie zo 2-3 sek. , 1-2 bable - kiepska skutecznosc , ale ocencie czy wogole spelnia jakiekolwiek normy ;)

hmmm po 24h roslinki nie babelkuja - co bylo do przewidzenia , ale...

zaczely ulatniac mi sie z mojego Anubiasa babelki (bardzo drobne) z lodygi - hmmm czy to efekt C02 czy bable powinny byc na listkach ??
zdjecie babelkujacego anubiasa:)
http://img481.imageshack.us/img481/6056/obraz0300qo.jpg

zmodyfikowalem ta strzykawke i
narobilem (wypalilem igla duzo dziurek na szczycie tuz zaraz prz przymocowaniu wezyka i iteras bable sa rzadziej , ale za to jest ich wiecej na raz

3.modyfikacja nastepna - wywalilem strzykawki i podlaczylem zwykly kamien sery do napowietrzacza
teraz mam 1 z powietrzem a 2 z CO2

pytanie czy wogole mozna puszczac CO2 przez zwykly kamien ??

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 17 mar 2006 19:38 przez Bgpiper, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No jak sa babelki powietrza na listkach to nic dodac nic ujac a roslinki zaczynaja babelkowac :) Zatem fotosynteza jak widac jest, czyli zamierzony cel :):)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Hej jak anubiasik Ci bąbelkuje to już jest dobrze. Przepiękny wiodok który również moge oglądać w moim akwarium :) Czyli jednak prowizoryczny dyfuzor spełnia swoją rolę.

Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Bgpiper
Posty: 86
Rejestracja: 12 gru 2005 21:36
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Bgpiper »

ocencie czy nie zaduzo tego CO2 ( na oko) - uszczelnilem dzisiaj uklad - i z pierwotnego wyplywu kilku sredniej wielkosci babli z mojego "pseudodyfuzora" otrzymalem wtornie -

cos takiego: http://img54.imageshack.us/img54/7233/obraz0323sg.jpg

ciagly wyplyw dosc duze ilosci malutiki babelkow (mikroskopijnych) i kilku sredniej weilkosci , mam nadzieje ze wplynie to lepiej na stezenie CO2 ale nie wime czy nie zaduzo podaje??

oczywiscie jestem lama i nie mam zadnych testow i robie to na oko ;)

kupiej pozniej - z nastepna wyplata ;)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jest OK, obserwuj tylko rybki czy nie podpływaja do powierzchni jesli tak, to bedzie za duze stezenie jesli zachowuja sie normalnie wszysto gra.

Pozdrowienia :)
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Zimny
Posty: 22
Rejestracja: 06 lut 2006 0:30

Post autor: Zimny »

Mam jedno pytanie, skoro można dozować CO2 na oko,
chociaż tak nie robię, to czy istnieje graniczne obniżenie pH wody
z użyciem CO2. Czy jest to wynik tylko większej podatności na kwasy zawarte w wodzie (czy samo CO2). Czy jeśli obniżyło się pH do 6,5 to
nadal będzie spadać? czy będzie utrzymywać się na tym samym poziomie? (ewentualnie spadać coraz wolniej) akwa 400l + 5l bimber
(wcalnie nie jest niewydajny, tylko kosztowny :) )
i jeszcze jedno... czy jak natleniam wodę po CO2, to czy pH wzrośnie
(czy jest to sposób na za niskie pH)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tak zasadniczo CO2 nie sluzy do pH jak wiadomo a do fotosyntezy dla roslin, a dodatkowy wpływ na pH to inna sprawa. A tak dokładnie to nie tyle wpływa na pH co na twardośc weglanową, a czym woda mniej stopni twardosci tym bardziej mozna regulowac pH i tak sie troche kołko zamyka. Natlenianie wody po dozowaniu CO2 sprawi zapewne ze ucieknie CO2 i prawdopodobnie podniesie sie bardziej twardosc niz pH, podobnie tylko w odwrotna strone jak przy podawaniu. A wszystko to stąd, ze stezenie CO2 w wodzie jest wlasnie funkcja pH i TWW stad wlasnie takie a nie inne zachowanie.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Zimny
Posty: 22
Rejestracja: 06 lut 2006 0:30

Post autor: Zimny »

Tz, natlenianie działa pośrednio na zwiekszenie twardości, co za tym idzie zwiększa się zdolność buforowania wody (np. kwasów), co może pośrednio :) wpłynąć na pH?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No niezupelnie, czym bardziej twarda woda tym bardziej stabilne pH, nie znaczy ze odpowidnie, stabilne czyli mniej podatne na zmiany. Im twardosc wody malej tym jestesmy w stanie szybciej reagowac na pH jej obnizanie czy tez zwiekszanie. Dla przykladu gdy mamy bardzo twarda wode i duze pH i chcemy je obnizyc jest to dosc trudne i uciazliwe i zwykle wymaga wiekszych i dluzszych zabiegów niż przy niskim poziomie twardosci, jednakze zbyt niski poziom twardosci moze powodowac, ze pH nagle moze nam skoczyc bo nie jest zbyt stabilne. To mialem na mysli :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Myslę że trzeba tu coś sprostowac, zeby nie było niejasności.
Mireks pisze:[...] A tak dokładnie to nie tyle wpływa na pH co na twardośc weglanową, a czym woda mniej stopni twardosci tym bardziej mozna regulowac pH i tak sie troche kołko zamyka.[...]
Samo CO2 nie wpływa na twardość węglanową, nie może ono zmienić jej wartości. Mirkowi chodziło pewnie o to, że stężenie CO2 jest zależne od twardości węglanowej, a co za tym idzie właśnie wpływa na pH.
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Sie zgadza....widac chyba nazbyt jasno nie pisałem, moze przez to ze 11 h w pracy mi juz mija :):):)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Zimny
Posty: 22
Rejestracja: 06 lut 2006 0:30

Post autor: Zimny »

Czy to znaczy, że dozując CO2 warto częściej podmieniać wodę?
co powinno podwyższać KH?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Wode podmieniasz raz na tydzien a nie częściej :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Zimny
Posty: 22
Rejestracja: 06 lut 2006 0:30

Post autor: Zimny »

Ok, dzięki i pozdrawiam... jeśli Ktoś jeszcze potrafi coś powiedzieć na temat bezpiecznego dozowania CO2, to byłbym wdzięczny...
nikt przecież nie chce wrócić z pracy do pustego już akwarium... a bimrowni wyłączyć sie nie da (tylko odciąć :) )
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zimny pisze:... a bimrowni wyłączyć sie nie da (tylko odciąć :) )
Jak sie nie da...ja mam w swojej dodatkowy zaworek i jak chce wyłaczyc zamykam dostep CO2 do akwa a to co sie produkuje idzie w powietrze :) sprawdza sie.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ